WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Kot nie chce jesc mokrej karmy czy to powod do niepokoju","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/kot-nie-chce-jesc-mokrej-karmy-czy-to-powod-do-niepokoju"}]

Kot nie chce jeść mokrej karmy - czy to powód do niepokoju?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Karmienie mieszane polegające na podawaniu suchej i mokrej karmy w odpowiednich proporcjach to zdrowy sposób odżywiania mruczka.

Kot nie chce jeść mokrej karmy - czy to powód do niepokoju?

Co, jeśli kot nie chce jeść mokrej karmy? Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny. Poznaj sprawdzone sposoby na przekonanie kota do zmiany przyzwyczajeń.

 

Spis treści:

  1. Plusy karmienia kota mokrą karmą
  2. Dlaczego kot nie chce jeść mokrej karmy?
  3. Kot nie je mokrej karmy - jak przekonać go do zmiany przyzwyczajeń?

 

Plusy karmienia kota mokrą karmą

Pełnoporcjowa karma mokra dla kota powinna stanowić podstawę jego diety. W karmieniu mieszanym zaleca się stosowanie mokrej i suchej karmy w proporcji 9:1 pod względem masy produktu. Dzięki temu kot może skorzystać z zalet obu rodzajów jedzenia. 

Co prawda pełnoporcjowa sucha karma stanowi kompletny i zbilansowany pokarm dla kota i dodatkowo pomaga w oczyszczaniu zębów, ale dopiero w połączeniu z karmą wilgotną stanowi optymalny model żywienia.

 

Mokra karma charakteryzuje się wysoką zawartością wody. Koty nie mają nawyku częstego picia, dlatego odpowiednie nawodnienie powinniśmy zapewniać im również poprzez jedzenie. Oczywiście nie wyklucza to faktu, że kot otrzymujący dietę mieszaną, powinien mieć stały dostęp do miseczki z wodą. Prawidłowe nawodnienie wpływa korzystnie na pracę kociego układu moczowego. 

 

Każdy, kto zastanawia się, jak odchudzić kota lub jak nie dopuścić do rozwoju nadwagi i otyłości, powinien przekonać mruczka do jedzenia mokrej karmy. Jest ona około 4 razy mniej kaloryczna niż sucha karma. Jeśli mokra karma stanowi główną część kociego menu, łatwiej jest kontrolować masę ciała kota i chronić go przed nadwagą i otyłością.

 

Dlaczego kot nie chce jeść mokrej karmy?

Kot nie chce jeść mokrej karmy, bo przyzwyczaił się do suchej - to najczęstszy powód niechęci do wilgotnego jedzenia. Przyczyną mogą być też zbyt duże porcje i stały dostęp do suchego jedzenia. Kot najada się granulkami i nie ma już ochoty na saszetkę czy puszkę, nawet jeśli pachną bardzo apetycznie. Dlatego konieczne jest ustalenie zapotrzebowania kota na kalorie i dokładne odmierzenie dziennej dawki pokarmowej. Pamiętaj przy tym, że przysmaki dla kota również są źródłem kalorii i trzeba uwzględnić je podczas planowania posiłków. Przekąski nie mogą stanowić więcej niż 10% dziennej dawki energetycznej dla kota. Taki sposób postępowania zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości u pupila

 

Niektóre koty nie jedzą mokrej karmy, bo jej konsystencja nie zachęca ich do jedzenia. Odpowiednie rozdrobnienie pokarmu może pomóc - nakładając kotu jedzenie z puszki lub saszetki można je rozgnieść, np. za pomocą widelca. Część kotów chętniej zjada mokrą karmę o jednolitej konsystencji, np. w formie musów i pasztetów. Są też koty, które wolą jedzenie w sosie niż w galaretce. Jeśli kot nie chce jeść mokrej karmy z puszki, zaproponuj mu jedzenie z saszetki - większość mruczków nie może oprzeć się mięsistym kawałkom oblanym apetycznym sosem. 

 

Zdarza się też tak, że kot nie chce jeść mokrej karmy, którą wcześniej jadł z apetytem. Przyczyną może być instynktowna chęć zmiany smaku. Jest to mechanizm obronny kotów, który odziedziczyły po swoich przodkach. Kiedyś chronił je przed wytrzebieniem całej populacji swoich ofiar na danym terytorium. Zmieniając co jakiś czas obiekty polowań, kot zapobiegał sytuacji, że nagle zabraknie pokarmu na jego terenie. Koty w ten sposób chroniły się też przed nadmiarami i niedoborami, jakimi groziła monotonna dieta. Oczywiście w przypadku gotowej karmy pełnoporcjowej jest inaczej - nawet jeśli ciągle podajemy kotu karmę o tym samym smaku, jest to dla niego zdrowe i bezpieczne, ale po pewnym czasie może mu się po prostu znudzić. 

 

Kot nie je mokrej karmy - jak przekonać go do zmiany przyzwyczajeń?

Jeśli do tej pory karmiłeś kota wyłącznie suchą karmą, przekonanie go do mokrego jedzenia nawet jeśli będzie trudne, jest możliwe do osiągnięcia. Oto kilka pomysłów na to, jak poradzić sobie, kiedy kot nie chce jeść mokrej karmy:

 

  1. Mieszanie karmy mokrej z suchą - to najprostszy sposób na przekonanie kota do jedzenia mokrej karmy. Bardzo dokładnie wymieszaj wilgotne jedzenie z granulkami, żeby kot nie miał możliwości, wybrania wyłącznie suchej karmy. Stopniowo, dzień po dniu, zwiększaj ilość mokrej karmy w posiłkach.

  2. Dodawanie przysmaków dla kota - niech stanowią one „wisienkę na torcie”. Do miseczki nałóż porcję mokrej karmy i dodatkowo wetknij w nią 2-3 ulubione przysmaki Twojego kota. Zwierzę zachęcone zapachem smakołyków, przy okazji spróbuje trochę mokrej karmy i być może ją polubi. Gdy kot przywyknie do smaku mokrej karmy, dodatek przysmaków nie będzie już konieczny.

  3. Zmiana smaku - kot ma naturalną potrzebę zmiany smaku i tekstury pokarmu, dlatego warto podawać mu naprzemiennie różne wersje smakowe mokrej karmy od tego samego producenta. W ten sposób zapewnimy kotu dietę o stałym składzie, ale różnorodną pod względem smaku.

  4. Stałe pory posiłków - mokrą karmę najlepiej jest podawać wtedy, gdy kot jest naprawdę głodny, np. rano i po południu, kiedy wracamy z pracy. Suchą karmą napełnij miseczkę na czas Twojej nieobecności w domu i w nocy, gdy śpisz.

  5. Temperatura pokarmu- koty są wrażliwe na temperaturę jedzenia, najbardziej lubią taką, jaka jest charakterystyczna dla ich zdobyczy, czyli około 38 stopni Celsjusza. Możesz delikatnie podgrzać koci posiłek, umieszczając saszetkę z mokrą karmą w ciepłej wodzie.

 

Czego nie należy robić, by przekonać kota do jedzenia mokrej karmy? Na pewno nie możesz go głodzić. Posty są bardzo niebezpieczne dla kotów - te trwające dłużej niż 2 dni mogą doprowadzić do stłuszczenia wątroby.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records