Przysmaki dla kota bardzo często są sposobem na rozpieszczanie naszych uroczych, ciekawych świata, podopiecznych. Wielu opiekunów zadaje sobie jednak pytanie, czy kocie przysmaki nie zaszkodzą zdrowiu pupila. Ciebie również to trapi? Dowiedz się, jakie przysmaki dla kota wybierać, aby Twój ulubieniec cieszył się doskonałą kondycją!
Spis treści:
- Czy przysmaki dla kota mogą być zdrowe?
- Czy koci przysmak może mu zaszkodzić? Kiedy powiedzieć „nie”?
Czy przysmaki dla kota mogą być zdrowe?
Smakołyki dla kota niosą za sobą wartości odżywcze i mogą być korzystne dla Twojego ulubieńca. Oczywiście, wiele zależy od Ciebie i tego, jakie produkty wybierzesz. Dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po te, przygotowane specjalnie z myślą o kotach. Występują one w różnych smakach, na przykład drobiowym, czy rybnym i mają intensywny, niezwykle apetyczny dla Twojego czworonożnego przyjaciela zapach. To właśnie ten czynnik sprawia, że Twój pupil zaczyna interesować się pokarmem, dlatego producenci dokładają wszelkich starań, aby kot miał ze swojej drobnej przekąski maksymalną przyjemność. WHISKAS Anti-Hairball. To wyjątkowa przekąska dla kota o smakowitej, kruchej otoczce, wypełniona pysznym nadzieniem. Nie tylko wspomaga usuwanie kłaczków z organizmu zwierzęcia, ale także zachwyci go oryginalnym smakiem i teksturą. Smakołyki WHISKAS sprawią wiele przyjemności Twojemu pupilowi, a Tobie dadzą pewność, że właściwie troszczysz się o jego zdrowie.
Niektórzy opiekunowie decydują się również na przysmaki dla kota, przygotowywane we własnym domu. Nie jest to zabronione, jednak jeśli się na to zdecydujesz, pamiętaj, aby zachować dużą ostrożność. Do najpopularniejszych domowych przysmaków dla kota należą kawałki mięsa i podroby. Bardzo często podaje się je w formie surowej, która ma być dla kota bardziej smakowita i zachęcająca. Pamiętaj jednak, że nie jest to dobry pomysł na przysmak dla kota. Jeśli już zdecydujesz się podać je pupilowi, najpierw musisz je ugotować. Te surowe mogą spowodować zarażenie pasożytami, bądź wywołać zakażenie groźnymi bakteriami, w tym E.coli i Salmonella. Zachowaj również szczególną ostrożność w przypadku wątróbki, jej nadmiar może bowiem wywołać zatrucie witaminą A, która kumuluje się w organizmie.
Do znacznie mniej popularnych przekąsek dla kota należą warzywa i owoce. Jako że zwierzęta te są bezwzględnie mięsożerne, produkty takie nie są dla nich tak ważne, jak te pochodzenia zwierzęcego. Pamiętaj jednak, że dzikie koty zjadają swoje zdobycze w całości, wraz z zawartością żołądka, którą często stanowią rośliny. Jeżeli chcesz podać roślinną przekąskę swojemu pupilowi, musisz zachować jednak bardzo dużą ostrożność. Niektóre owoce i warzywa mogą być bowiem trujące dla Twojego czworonożnego kompana. Do produktów dozwolonych należą tu między innymi gotowane buraki i marchewka, oliwki, które działają na kota jak słynna kocimiętka, dynia czy banany. Część kotów chętnie zjada również melony czy arbuzy - pamiętaj jednak, aby usunąć pestki, ponieważ mogą one utknąć w przewodzie pokarmowym zwierzęcia. Czasem możesz też podać kotu kilka ziarenek ugotowanego, obranego ze skórki bobu. Uważaj jednak, ponieważ po nieco większej ilości u Twojego pupila mogą wystąpić wzdęcia.
Przysmaki dla kota to nie tylko pyszna przekąska. W sklepach znajdziesz również funkcjonalne łakocie, które pomogą Twojemu pupilowi w określonych problemach i pozwolą Ci zadbać o jego dobre samopoczucie. Jednymi z częściej polecanych są te, wspomagające czyszczenie kocich zębów. Pozwala to usuwać płytkę nazębną, a w rezultacie zmniejsza budowanie kamienia, który może powodować problemy z gryzieniem pokarmów przez Twojego ulubieńca. Tego typu „smaczki” dla kota to na przykład Whiskas Dentabites - chrupiące smakołyki z kurczakiem, których kształt i tekstura wspomagają oczyszczanie kocich zębów. Inny typ przekąsek funkcjonalnych to te, które wspomagają oczyszczanie układu pokarmowego Twojego ulubieńca z połkniętych włosów. Zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę, że w przewodzie pokarmowym kota może znajdować się sierść, która dostaje się tam podczas mycia (lizania okrywy włosowej). Tworzy ona tzw. pilobezoary, które podrażniają i blokują układ pokarmowy. Niekiedy organizm kota może mieć problem z ich samoistnym usunięciem, przez co konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Na szczęście możesz starać się temu zapobiec, na przykład podając ulubieńcowi specjalne przysmaki dla kota, które pomogą na bieżąco usuwać włosy. Takie przekąski to na przykład Whiskas Anti-Hairball o delikatnej, chrupiącej otoczce, miękkim wnętrzu, rozpływającym się w kocim pyszczku oraz zachwycającym smaku kurczaka. Dzięki temu nie tylko zadbasz o układ pokarmowy swojego czworonożnego przyjaciela, by mógł radośnie odkrywać świat, lecz także zbudujesz z nim wyjątkową więź.
Czy przysmak kota może mu zaszkodzić? Kiedy powiedzieć „nie”?
Chociaż czasem trudno jest oprzeć się błagalnemu spojrzeniu swojego pupila, w wielu sytuacjach musisz to zrobić dla jego własnego dobra. Nie każdy przysmak, który przyciąga Twojego ulubieńca, jest dla niego odpowiedni.
Przede wszystkim - do przysmaków dla kota z pewnością nie powinny należeć potrawy smażone, czy silnie przyprawione, w tym na przykład przeznaczone dla ludzi kiełbasy i wędliny. Jeżeli chcesz podać kotu mięso lub podroby, zdecyduj się na to gotowane. Surowe mogą prowadzić do rozwoju pasożytów lub zakażenia bakteriami.
Przysmakami dla kota nie powinny zostać również słodycze oraz większość pokarmów mlecznych. Te drugie, chociaż często kojarzone z kotami, wywołują problemy ze strony układu pokarmowego, a czasem także świąd i wysypkę. Dorosłe organizmy tych czworonogów nie wytwarzają bowiem laktazy, czyli enzymu koniecznego do trawienia laktozy. Dozwolona może być ewentualnie odrobina jogurtu naturalnego, chociaż i tutaj najlepiej zachować dużą ostrożność.
Pamiętaj również o zakazanych owocach i warzywach, które z pewnością nie mogą zostać przysmakami dla kota. Należeć do nich będą winogrona i rodzynki, wywołują one bowiem u tych zwierząt niewydolność nerek. Surowo wzbronione jest także, toksyczne dla kotów, awokado. Nie powinno się również podawać kotu cytrusów, których olejki eteryczne działają drażniąco. Spośród warzyw zabronione są trujące dla Twojego pupila: cebula i czosnek, które potrafią uszkodzić kocie nerki.
Smakołyki dla kota to ciekawy dodatek do diety Twojego czworonożnego przyjaciela. Pamiętaj jednak, by nie tylko starannie je dobierać, lecz także kontrolować ilość dostarczanych z nimi kalorii. Ich wartość energetyczna może bowiem stanowić maksymalnie 10% kociego zapotrzebowania. Podawane zbyt często, mogą zatem prowadzić do nadwagi, a w końcu otyłości, która z kolei może być przyczyną wielu groźnych chorób. Nie pozwól na to! Pamiętaj również, że najlepszym wyborem będą smakołyki dla kota przeznaczone specjalnie dla tych czworonogów, które możesz łatwo włączyć w dietę pupila, dbając jednocześnie o jego smukłą sylwetkę, by Twój ulubieniec mógł z radością i zapałem otworzyć się na nowe doznania i wesoło odkrywać świat!