WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Rodzaje karm gotowych dla kotow","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/rodzaje-karm-gotowych-dla-kotow"}]

Rodzaje karm gotowych dla kotów

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Właściciele kotów, szukając odpowiedniej karmy gotowej dla swoich pupili, mogą być zdezorientowani różnorodnością nazw, składów i rodzajów produktów. Jednak etykiety karm dla kotów zawierają bardzo precyzyjną informację na temat tego, jakie dana karma posiada wartości odżywcze. Warto przyjrzeć się bliżej określeniom stosowanym na opakowaniach karm, aby dowiedzieć się, czym różnią się poszczególne produkty.

Rodzaje karm gotowych dla kotów

  • Karmy gotowe dzieli się na pełnoporcjowe i uzupełniające. Karmy pełnoporcjowe w przeciwieństwie do karm uzupełniających są kompletne i zbilansowane, dzięki czemu mogą stanowić wyłączne źródło codziennych składników odżywczych potrzebnych kotom.
  • Karmy gotowe mogą występować w trzech rodzajach – jako produkty mokre, suche i półwilgotne.
  • Najczęściej spotykanymi rodzajami karm gotowych są karmy suche i mokre, które charakteryzują się specyficznymi zaletami pozytywnie wpływającymi na zdrowie kotów. Oba rodzaje produktów mogą być wykorzystywane osobno lub łącznie.

 

Karmy pełnoporcjowe i uzupełniające

Jednym z podstawowych podziałów karm gotowych dla kotów jest rozróżnienie na karmy pełnoporcjowe i uzupełniające. Informacja o tym, z jakim rodzajem karmy mamy do czynienia, znajduje się na etykiecie każdego produktu (niestety najczęściej zapisywana bywa małym drukiem). „Karmy pełnoporcjowe różnią się od uzupełniających tym, że mogą stanowić wyłączny pokarm kota każdego dnia i przez całe jego życie lub okres życia, na który są przeznaczone, np. w przypadku karm dla kociąt, zaspokajając wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia” – wyjaśnia lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn. Dodatkowo pełnoporcjowe karmy gotowe dla kotów są dostępne w wielu smakach, co zaspokaja naturalną potrzebę mruczków otrzymywania pokarmu o stałym składzie, lecz różnorodnym smaku. Z kolei karmy uzupełniające nie są kompletne i zbilansowane. Dostarczają dodatkowej energii oraz składników odżywczych, które nie zaburzają dziennego bilansu substancji pokarmowych, jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, a ilość kalorii w nich zawarta nie stanowi więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Do grupy karm uzupełniających zalicza się między innymi suplementy i przysmaki. Należą do nich także tzw. przekąski funkcjonalne, np. stomatologiczne – produkty o stosunkowo niskiej zawartości kalorycznej, przeznaczone do higieny jamy ustnej zwierzęcia.


Karmy mokre i suche

Dwa podstawowe rodzaje karm gotowych to karmy suche i mokre. Rzadziej spotykaną grupę stanowią tzw. karmy półwilgotne. Karmy suche i mokre charakteryzują się różnymi cechami, które korzystnie wpływają na zdrowie mruczków. Wybierając właściwą karmę dla swojego pupila, każdy opiekun powinien wziąć pod uwagę ich specyficzne właściwości. Karmy morke swoim składem są najbliższe naturalnej zdobyczy mięsożerców, dlatego są chętnie zjadane przez koty. Ponadto ze względu na dużą wilgotność (około 80%) zaspokajają znaczną część zapotrzebowania na wodę . Ma to szczególne znaczenie w przypadku kotów, które z reguły piją zbyt mało, co może wpływać na ryzyko rozwoju kamicy moczowej. Ze względu na niższą wartość kaloryczną karmy mokre są polecane dla zwierząt ze skłonnością do nadwagi i otyłości. Natomiast karmy suche dostarczają około 4 razy więcej energii w przeliczeniu na masę niż karmy mokre, dzięki czemu stanowią bardziej skoncentrowane źródło kompletnego pokarmu. Ważną zaletą karm suchych jest wspomaganie utrzymania zdrowia jamy ustnej poprzez mechaniczne usuwanie płytki bakteryjnej. Są też wyjątkowo łatwe do podania i przechowywania. Oba rodzaje karm mogą być stosowane łącznie, co pozwala na wykorzystanie wszystkich ich zalet.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records