Tauryna dla kota to składnik niezwykle istotny w diecie Twojego pupila. Odpowiada ona między innymi za prawidłową pracę serca, płodność oraz dobry wzrok.
Jej niedobory bywają niezwykle groźne, dlatego tak ważne jest, aby nie zabrakło jej w jadłospisie Twojego małego odkrywcy. Dowiedz się więcej o taurynie dla kota i sprawdź, jak mu jej dostarczyć!
Spis treści:
- Na co wpływa tauryna dla kota?
- Jak dostarczyć odpowiednią ilość tauryny dla kota?
- Czy warto stosować suplementy z tauryną dla kota?
Na co wpływa tauryna dla kota?
Tauryna dla kota wpływa na wiele układów i organów w ciele Twojego ulubieńca. A chociaż jego organizm potrafi ją wytwarzać, robi to w tak niewielkich ilościach, że bez dostarczania odpowiedniej dawki tego aminokwasu wraz z dietą, zwierzę z całą pewnością będzie cierpieć na jej niedobory.
Jedną z ważniejszych funkcji tauryny dla kota będzie wpływ na prawidłową pracę serca, w tym za siłę jego skurczów. Podejrzewa się, że przy jej niedoborze u zwierzęcia wystąpić może choroba nazywana DCM, czyli kardiomiopatia rozstrzeniowa, a także zastoinowa niewydolność serca. Niedobór tauryny może wiązać się nawet z degeneracją mięśnia sercowego.
Tauryna dla kota ważna jest również ze względu na wpływ na wzrok Twojego pupila. Jej niedobory mogą bowiem prowadzić do CRD, czyli centralnej degeneracji siatkówki, co prowadzi do powolnego osłabienia u kota zmysłu wzroku. Tauryna dla kota odpowiada również za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Odpowiednia ilość tauryny dla kota jest również niezwykle ważna dla rozmnażania tych zwierząt. Ma ona bowiem pozytywny wpływ na płodność, a także na prawidłowy rozwój kociąt w łonie matki. Pamiętaj, że jeśli u ciężarnej kotki wystąpią niedobory tej substancji, niektóre choroby, jak problemy ze wzrokiem, mogą dotknąć nowo narodzone kocięta. Może czekać je także obniżona masa urodzeniowa, mniejsze tempo wzrostu, nieprawidłowy rozwój szkieletu, a nawet zmniejszona przeżywalność.
Jak dostarczyć odpowiednią ilość tauryny dla kota?
W naturalnym środowisku tauryna dla kota pochodziła z upolowanych zdobyczy. Największe jej ilości znajdują się w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Obecnie jednak domowy pupil musi liczyć na to, że to opiekun zadba o jej odpowiednią podaż. Na szczęście nie jest to wcale trudne. Wystarczy tylko, że będziesz karmić swojego pupila pełnoporcjowym, gotowym pożywieniem w lubianym przez niego smaku, a z pewnością uchronisz go przed niedoborem. Dodatkowo, dzięki pysznym, gotowym posiłkom z mięsistymi kawałkami oraz chrupiącym granulkom Whiskas z pewnością nawiążesz z pupilem więź podczas karmienia.
Chociaż pełnoporcjowy pokarm zapewni kotu wszystko, czego potrzebuje, warto wiedzieć, w jakich surowcach można ją znaleźć. Bogatym źródłem tego składnika są, między innymi, mięso łososia, wołowina czy indyk, a także wątroba drobiowa oraz wołowa. Może się ona znajdować również w niektórych produktach pochodzenia morskiego, na przykład algach czy ostrygach.
Odpowiednie dawkowanie tauryny dla kota będzie zależne od różnych czynników, w tym - głównie - masy ciała zwierzęcia. Najczęściej ilość konieczna dla zachowania zdrowia kota będzie wynosić od 200 do 500 miligramów. Jednak zarówno niedobór, jak i nadmiar mogą prowadzić do groźnych konsekwencji, dlatego samodzielne ustalanie diety Twojego czworonożnego przyjaciela może być bardzo ryzykowne.
Czy warto stosować suplementy z tauryną dla kota?
Z obawy przed niedoborem niektórzy opiekunowie zastanawiają się, czy nie zdecydować się na czystą taurynę dla kota, którą mogliby na przykład dodawać do kocich posiłków. W większości przypadków nie jest to dobry pomysł. Podając kotu pokarmy pełnoporcjowe, dostarczasz mu odpowiednią ilość tej substancji, natomiast zwiększenie tej dawki może zaburzyć prawidłowe proporcje składników diety twojego kota.
Jeśli jednak podejrzewasz, że Twój pupil może cierpieć na niedobory tauryny lub ma on wyjątkowe potrzeby żywieniowe, co dotyczy na przykład ciężarnych kotek, koniecznie skonsultuj dietę ulubieńca z lekarzem weterynarii. Może on zalecić dostępną w sklepach bądź lecznicy taurynę dla kota w proszku, ewentualnie w innej formie, jednocześnie dokładnie ustalając jej dawkowanie. Tylko w ten sposób suplementacja będzie bezpieczna. Pamiętaj również, aby w żadnym wypadku nie decydować się na podawanie tauryny z apteki, a szczególnie na dawkowanie jej samodzielnie. Dla kota może to być wyjątkowo niebezpieczne – w ten sposób łatwo jest wyrządzić zwierzęciu krzywdę.
Dzięki taurynie kot zachowuje doskonały wzrok oraz ogólne dobre samopoczucie. Pamiętaj jednak, że zarówno nadmiar, jak i niedobór tauryny dla kota jest bardzo groźny, dlatego najlepiej zdecydować się na pełnoporcjowy pokarm, który dostarczy mu jej dokładnie tyle, ile potrzebuje.