WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zdrowie i pielegnacja","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zdrowie-i-pielegnacja"},{"text":"Dlaczego kot kicha","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zdrowie-i-pielegnacja\/dlaczego-kot-kicha"}]

Dlaczego kot kicha?

Adult-landing_0.jpg

Drogi oddechowe większości ssaków są wyścielone błoną śluzową odpowiadającą m.in. za ich oczyszczanie.

Dlaczego kot kicha?

Drogi oddechowe większości ssaków są wyścielone błoną śluzową odpowiadającą m.in. za ich oczyszczanie. Nie inaczej jest w przypadku kotów. Podczas oddychania do nosa dostaje się wiele roztoczy, kurzu, bakterii czy pyłków. Kichanie kota jest odruchem polegającym na nagłym skurczu mięśni, który powoduje gwałtowny wyrzut nagromadzonego powietrza. W ten sposób układ oddechowy się oczyszcza, a drobne ciała obce nie przenikają do organizmu zwierzęcia. 

Spis treści:

  1. Z jakich powodów najczęściej kot kicha? 
  2. Kichanie u kota a ciało obce
  3. Przeziębienie u kota
  4. Kichający kot a katar koci 
  5. Co można zrobić, gdy kot kicha? 

Z jakich powodów najczęściej kot kicha? 

Kichanie u kota powodują drobne substancje, które podrażniają śluzówkę nosa. Może to być dym papierosowy, a także roztocza z kurzu, pyłek kwiatowy czy rozpylone w mieszkaniu perfumy. Jeżeli zwierzę reaguje parskaniem na konkretną rzecz bądź kicha rzadko, nie stanowi to powodu do niepokoju.

Kichanie może być jednak również zwiastunem choroby. W takich sytuacjach zazwyczaj dostrzegalna jest wydzielina sącząca się z nosa lub oczu zwierzęcia. Objaw ten pojawia się przy przeziębieniu, innej infekcji lub alergii. Do poważniejszych przyczyn kichania należą zmiany rozrostowe w obrębie gardła lub nosa. Co więcej, częste parskanie może być spowodowane obecnością ciała obcego w jamie nosowej zwierzęcia. W każdym z tych wymienionym przypadków należy udać się do lekarza weterynarii, który zbada czworonoga i zleci wykonanie badań. 

Kichanie u kota a ciało obce

Niekiedy odruch kichania nie pomaga na tyle, aby zwierzę pozbyło się ciała obcego z jamy nosowej. Większy element stały, który tkwi w jego drogach oddechowych, cały czas podrażnia błonę śluzową, tym samym powodując dalsze kichanie. Jeśli kot chwilę wcześniej był na zewnątrz, a potem intensywnie kicha, warto sprawdzić jego nos. Mogą się w nim znaleźć źdźbła trawy lub niewielkie drażniące nos pupila gałązki. Gdy są w zasięgu wzroku i możesz bezpiecznie je usunąć, spróbuj to zrobić. Jeśli jednak zwierzę kicha, wykazując nadmierną ruchliwość, a ciało obce jest położone głębiej, wówczas należy zgłosić się do lekarza weterynarii. 

Przeziębienie u kota

W przypadku gdy kot ma katar i kicha, możemy podejrzewać u niego chorobę. W okresie jesienno-zimowym mruczki przeziębiają się najczęściej. W chłodniejsze dni odporność zwierzęcia ulega obniżeniu, w rezultacie prowadząc do osłabienia organizmu i pogorszenia się stanu zdrowia naszego podopiecznego. Przeziębienie wywołane jest wirusami, które infekują górne drogi oddechowe. Zazwyczaj nie jest groźne dla pupila. Koty zazwyczaj znoszą je dobrze, rzadko pojawia się kaszel lub podwyższona temperatura ciała. Jeśli wydzielina z nosa jest bezbarwna, mruczek kicha i jest osłabiony, należy zapewnić mu przebywanie w ciepłym pomieszczeniu przez kilka dni oraz podawać odżywczy pokarm. Czasem wydzielina zmienia się na ropną lub pojawiają się inne niepokojące objawy – wtedy należy zabrać kota do lekarza weterynarii. Trzeba też pamiętać o profilaktyce. Mruczki powinny być szczepione na choroby zakaźne. 

Kichający kot a katar koci

Katar koci to przypadłość, która może być groźna dla pupila. Jest chorobą spowodowaną zakażeniem wirusowym, jednak prowadzi do licznych powikłań bakteryjnych. Jeśli u kota pojawia się ropna wydzielina z nosa (czasem o nieprzyjemnym zapachu), łzawienie, obfite ślinienie się i zmiany w obrębie jamy ustnej, nie wolno tego zignorować. Może to oznaczać, że mruczek zaraził się wirusem. Bezzwłocznie należy się z nim udać do lekarza weterynarii, który wdroży odpowiednie leczenie. Koci katar to choroba, której możemy skutecznie zapobiegać za pomocą szczepień. 

Co można zrobić, gdy kot kicha? 

Często kichającego kota warto wspomóc kilkoma sposobami. Przede wszystkim podczas leczenia warto pomóc pupilowi udrożnić nos z wydzieliny. Katar u kota nie jest niczym przyjemnym, a zatkany nos wpływa na jego niechęć do przyjmowania pokarmów. Przydatne będą inhalacje z solą fizjologiczną. Jeżeli zwierzę jest im niechętne, zaleca się codzienny kilkuminutowy pobyt z podopiecznym w zaparowanej łazience. Wydzielina powinna zrobić się nieco rzadsza, a co za tym idzie – będzie można ją usunąć. W przypadku gdy kot kicha, a leczenie nadal nie przynosi rezultatów, warto rozważyć inne przyczyny. Może zwierzę ma alergię? Ktoś w mieszkaniu pali papierosy? Czy w domu stosowane są silne środki czyszczące? Niektóre zwierzęta są wyczulone na dym papierosowy lub ostry zapach unoszący się w pomieszczeniu. Czy zawsze, gdy kot kicha, jest to zwiastun jego choroby? Oczywiście nie. Jeśli jednak u zwierzęcia zaobserwujemy prychanie połączone z sączeniem się ropnej wydzieliny z oczu lub nosa, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records