Cieszy nas, że średnia długość życia kotów wzrasta. Musimy jednak pamiętać, że ma to swoją konsekwencję – zęby muszą służyć właścicielom coraz dłużej. Aby zachować uzębienie w jak najlepszej kondycji przez jak najdłuższy czas, trzeba podjąć zdecydowane działania. Ważne dla osiągnięcia sukcesu są regularne zabiegi higieny jamy ustnej, których nasze mruczki potrzebują tak samo jak ludzie.
- Profilaktyka polegająca na regularnych zabiegach higieny jamy ustnej kotów jest kluczowa dla zachowania zdrowia zębów i dziąseł.
- Nauka mycia zębów, regularne przeglądy stomatologiczne u lekarza weterynarii, dobór właściwej karmy i produktów do pielęgnacji jamy ustnej pozwolą Twojemu podopiecznemu cieszyć się zdrowymi zębami przez długi czas.
- Brak higieny jamy ustnej może prowadzić do rozwoju poważnych chorób nie tylko zębów i przyzębia, ale także takich narządów jak nerki, wątroba czy serce.
Wspólna nauka mycia kocich zębów
Nauka mycia kocich zębów powinna przebiegać stopniowo i może okazać się dla opiekunów sporym wyzwaniem, wymagającym cierpliwości i kompromisów.- Na początku powinno się oswajać kota z dotykiem. Można głaskać okolice pyszczka oraz próbować delikatnie odchylać wargi i policzki, by przy okazji spróbować obejrzeć zęby naszego pupila. Najlepsze efekty osiągniemy, kiedy kot jest wypoczęty i zrelaksowany.
- Kolejnym krokiem powinno być zapoznanie zwierzaka z pastą lub żelem, którego planujemy używać. Pamiętajmy, że bezwzględnie muszą to być preparaty weterynaryjne, które nie zawierają fluoru i mogą być przez zwierzę połykane bez niebezpieczeństwa zatrucia. Dodatkowo preparaty weterynaryjne wzbogacane są substancjami zapachowymi i smakowymi (np. aromatem ryby czy kurczaka), co zdecydowanie uatrakcyjnia zabiegi higieniczne. Preparat należy równomiernie rozprowadzać palcem po zębach, dziąsłach i policzkach, tak aby zwierzę mogło go z łatwością zlizywać.
- Kiedy kot zapozna się już z żelem lub pastą, możemy spróbować rozprowadzić preparat przy użyciu specjalnej, dostępnej w dobrych sklepach zoologicznych, nakładki do czyszczenia zębów lub po prostu gazika nawiniętego na palec.
Niestety trzeci krok to najczęściej maksimum, na jakie możemy liczyć w zakresie współpracy mruczków przy myciu zębów. Wytrwałym właścicielom i ich równie cierpliwym podopiecznym, którzy zechcą przejść na wyższy poziom wtajemniczenia i zęby szczotkować, zalecam dostępne w aptekach szczoteczki jednopęczkowe. Charakteryzują się one malutką główką, którą jesteśmy w stanie oczyścić wszystkie trudno dostępne powierzchnie.
Higiena pasywna
U kotów, w przeciwieństwie do psów, mamy nieco ograniczone możliwości korzystania z dobrodziejstw higieny pasywnej (tj. dbania o zęby poprzez zabawę gryzakami lub podawanie przysmaków wspomagających zdrowie jamy ustnej). Koty zwykle nie bawią się poprzez gryzienie zabawek i w związku z tym brakuje dla nich specjalnych gryzaków ograniczających odkładanie płytki bakteryjnej –głównej przyczyny chorób dziąseł, błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia. Stosunkowo dobre efekty można uzyskać poprzez stosowanie dostępnych na rynku żeli, past lub wosków o właściwościach bakteriostatycznych (np. zawierających cynk), które po nałożeniu na dziąsła i zęby hamują namnażanie bakterii. Pamiętajmy również, że podawanie suchej karmy, której spożycie wymaga rozgryzania, sprzyja fizjologicznemu oczyszczaniu zębów, a resztki suchego pokarmu w mniejszym stopniu zalegają na powierzchni i w okolicach zębów. Przydatne mogą być także specjalne przysmaki stomatologiczne przeznaczone dla kotów, np. Whiskas Dentabits.Rola wizyt u lekarza weterynarii w higienie jamy ustnej
Badania pokazują, że ponad 70% kotów powyżej 2. roku życia wymaga interwencji stomatologa. Aby skutecznie zadbać o przyszłość uzębienia swojego mruczka, należy udać się na pierwszą kontrolę stomatologiczną, kiedy ma on około 5-6 tygodni. W tym wieku kotek powinien posiadać już komplet uzębienia mlecznego, a to najlepszy moment, by sprawdzić ustawienie zębów i jednocześnie zacząć budować relacje: opiekun – pacjent – lekarz. W przyszłości ułatwi to przeprowadzanie regularnych kontroli stomatologicznych, podczas których będziemy mogli ocenić proces wymiany zębów mlecznych na stałe oraz wcześnie wykrywać wszelkie problemy i dzięki temu skutecznie im zapobiegać.Konsekwencje braku higieny jamy ustnej
Brak higieny jamy ustnej może prowadzić do rozwoju poważnych chorób nie tylko zębów oraz przyzębia, ale także takich narządów jak nerki, wątroba czy serce. Co więcej, brak apetytu u kota wynikający z dolegliwości bólowych jest stanem wymagającym natychmiastowej interwencji. Zlekceważenie tego objawu może doprowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby, tzw. wtórnego stłuszczenia wątroby i ostatecznie bardzo groźnej dla życia encefalopatii wątrobowej.Z tego powodu udajmy się do lekarza weterynarii, zawsze gdy:
- zauważymy u naszego kota złogi kamienia nazębnego lub zaczerwienienie dziąseł,
- wyczuwamy nieprzyjemny zapach z jamy ustnej,
- obserwujemy: apatię, brak zainteresowania zabawą, ocieranie pyszczka łapką, brak apetytu lub utrudnione pobieranie pokarmu (wypluwanie kęsów, niezdolność do gryzienia lub gryzienie jedną stroną)
Wszystkie z wymienionych objawów mogą wskazywać na poważny problem w jamie ustnej Twojego mruczka i wymagają interwencji weterynaryjnej.
Tekst autorstwa lek. wet. Emilii Klim