WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Rasy kot\u00f3w","url":"\/rasy-kotow"},{"text":"Europejski Krotkowlosy","url":"\/rasy-kotow\/europejski-krotkowlosy"}]

Europejski Krotkowlosy

Europejski Krotkowlosy

Kot europejski krótkowłosy, zwany także celtyckim, to najbardziej popularny w naszym kraju przedstawiciel swojego gatunku, uważany do niedawna za zwykłego dachowca. Znany jest wszystkim m.in. ze swojej prążkowanej, szarej sierści, jednak występuje w wielu umaszczeniach. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o kocie europejskim.

 

Spis treści:

  1. Kot europejski - opis rasy
  2. Historia rasy kot europejski
  3. Wygląd kota europejskiego krótkowłosego
  4. Pielęgnacja kota europejskiego
  5. Jaki charakter ma kot europejski?
  6. Dla kogo będzie nadawał się kot europejski?
  7. Typowe dla kota europejskiego choroby, długość życia
  8. Ciekawostki dotyczące rasy kot europejski
  9. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kotów europejskich
  10.  Jak nazwać kota europejskiego?
  11. Ile kosztuje kot europejski?

 

 

rozmiar

długość: 45–50 cm, 25–30 cm ogon

masa ciała: 3,5–4 kg

sierść

gładka, błyszcząca, prążkowana lub jednorodna;

kolory: odcienie szarego, brązy, czarny, białe

charakterprzyjazny, rodzinny, aktywny, sprawdzi się w każdym domu. 
Długość życiaokoło 20 lat

Historia rasy

Kot europejski oficjalnie został uznany za rasę przez FIFe (Miedzynarodową Federację Felinologiczną) dopiero w 1982 roku. Jest tak naprawdę najstarszą odmianą kota domowego w Polsce, żyjącą w miastach i wsiach od setek lat. Ta naturalna rasa kotów pojawia się już w podaniach z czasów Imperium Rzymskiego. Od tamtej pory kot europejski mieszał się często z innymi rasami, a w obecnym stuleciu zadaniem, jakie postawili sobie hodowcy, szczególnie skandynawscy, jest utrzymanie jego pierwotnego wyglądu.

Jak wygląda kot europejski krótkowłosy? 

Jego najbardziej rozpoznawalnym umaszczeniem jest szare, prążkowane z dopuszczalnymi dodatkami w kolorze białym. Pozostałe kolory sierści kota europejskiego zapisane we wzorcu rasy to: białe, czarne, rude, szylkretowe, srebrzyste, dymne. Cechuje się jedwabistą, błyszczącą i ciężką sierścią. Koty europejskie nie są typem rasy przeznaczonej dla alergików. 

Sylwetka czworonoga tej rasy jest harmonijna i subtelna, z muskularną klatką piersiową, silnymi łapami i grubym u nasady ogonem zwężającym się ku dołowi. Kot europejski ma głowę okrągłą, ale dłuższą niż szerszą, z uszami średniej wielkości proporcjonalnymi do reszty pyszczka. Oczy różnych kolorów są również okrągłe, ale delikatnie skośne. Wzorzec rasy dopuszcza wszelkie możliwe kolory: czarny, rudy, niebiesko-kremowy, z prążkami lub bez, srebrny z białymi znaczeniami. Kot europejski nie występuje według wzorca z długą sierścią.

Jak pielęgnować kota europejskiego? 

Rasa jest bardzo mało wymagająca pod względem pielęgnacji ze względu na krótką sierść. W przypadku kota domowego wystarczy podstawowe szczotkowanie od czasu do czasu i kąpiel, a także przycięcie pazurów. Ważne jest również codzienne mycie zębów zwierzęcia specjalnie przeznaczoną do tego celu pastą i szczoteczką.

Charakter kota europejskiego

Nie ma jednego typu charakteru zapisanego w standardzie rasy. Mogą trafić się osobniki będące wielkimi łowcami gryzoni, ale też jednostki bardziej leniwe. Koty europejskie wyróżniają się dużą inteligencją i towarzyskością, łatwo adaptują się do zmian w domu, więc dobrze radzą sobie z obecnością dzieci, innymi kotami czy akceptującymi je psami. Te czworonogi lubią aktywność. Pupilom niewychodzącym z domu należy więc zapewnić rozrywkę, np. w postaci zabawy w polowanie z zabawkami na sznurku. 

Dla kogo kot europejski?

Ta rasa będzie odpowiednia dla wszystkich osób gotowych podjąć się opieki nad zwierzęciem i zapewnić odpowiednie warunki, jakie należy stworzyć każdemu kotu. Nie są specjalnie wymagające żywieniowo ani pielęgnacyjnie, nie są też trudne we wspólnym życiu, dlatego będą nadawać się dla osób w różnym wieku i o rozmaitym trybie życia. 

Choroby typowe dla rasy i długość życia

Średnia życia kota europejskiego to około 20 lat. Znane są też osobniki żyjące znacznie dłużej, lecz wszystko zależy od genów, diety i trybu życia. To koty uznawane za rasę niezwykle zdrową, odporną na choroby i naturalną. U kotów europejskich występują jednak dolegliwości typowe nie tylko dla nich, np. kardiomiopatia przerostowa, czyli powszechna wśród kotów choroba serca, czy hemofilia B, charakteryzująca się problemami z krzepnięciem krwi. W przypadku kotów niewychodzących należy szczególnie uważać na otyłość, ponieważ prowadzi do wielu chorób, np. cukrzycy czy chorób stawów.

Ciekawostki dotyczące rasy

Kot europejski nie jest hodowany w Polsce. Wynika to z faktu, iż populacja „dachowca” jest tak duża, że nie ma sensu odtwarzanie tej naturalnej rasy w Polsce. Amerykańska wersja lub kuzyn kota europejskiego to tzw. kot amerykański. Różni się od europejskiego przede wszystkim futrem, ale w jego przypadku jest ono bardziej srebrzyste i jasne. Brytyjski odpowiednik europejczyka natomiast jest masywniejszy, ma nieco krótszy pyszczek i jest bardziej leniwy, ponieważ był krzyżowany z kotem perskim.

Obecny standard kota europejskiego powstał w 1982 roku, lecz sama rasa istnieje znacznie dłużej. Główni jej miłośnicy, Skandynawowie, którzy walczyli o jej odtworzenie i uznanie, nie byli zadowoleni z faktu, że kot brytyjski krótkowłosy również był nazywany europejskim, mimo że wygląda nieco inaczej. Obydwie rasy uznano kiedyś za jedną, lecz posiadającą dwa różne typy. Dopiero w latach 80. organizacja felinologiczna uznała typ skandynawski kota europejskiego za zupełnie odrębną rasę z własnym standardem ocen na wystawach.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kota europejskiego

Mimo że rasa jest uznana za zdrową i naturalną, tak jak w przypadku każdego kota, należy zadbać o odpowiednio dobraną dietę. Mruczki powinny dostawać karmę pełnoporcjową, czyli kompletną i zbilansowaną. Nie powinno się ich karmić surowym mięsem, ponieważ wiąże się to z zagrożeniem mikrobiologicznym. Dotyczy ono nie tylko samego pupila, ale również ludzi i zwierząt znajdujących się w jego otoczeniu. Tego typu dieta wymaga też ogromnej wiedzy – łatwo w niej o niedobory witamin oraz minerałów, które będą rzutować na rozwój czworonoga w młodym wieku lub przyczynią się do wystąpienia różnych chorób.

Dlatego warto wybierać pełnoporcjowe karmy suche i mokre. W przypadku kotów zaleca się stosowanie diety mieszanej w proporcjach 9:1 pod względem masy produktów na korzyść jedzenia mokrego. Pamiętajmy, że karma musi być także dostosowana do wieku kota i podawana w takiej ilości, aby pokryć jego indywidualne zapotrzebowanie energetyczne.

Oprócz kompletnego i zbilansowanego jedzenia, należy też zapewnić pupilowi stały dostęp do świeżej wody. Dobrym sposobem na nagrodzenie pupila lub sprawienie mu przyjemności “bez okazji” jest poczęstowanie go tzw. kocim przysmakiem. Wiele z takich produktów ma właściwości prozdrowotne, np. sprzyjające higienie jamy ustnej.

Absolutnie nie wolno karmić kota europejskiego resztkami z obiadu, ponieważ ludzkie, jedzenie nie jest dla zwierząt odpowiednio zbilansowane. Podawanie krowiego mleka również jest niewskazane. Zawiera ono laktozę, której większość dorosłych osobników nie trawi, a ponadto jest dodatkowym źródłem kalorii. Jeżeli chcemy poczęstować pupila mlekiem, wybierajmy takie, które jest przeznaczone specjalnie dla kotów, i traktujmy je jako przysmak, wliczając obecne w nim kalorie w całodzienny bilans.

Jak nazwać kota europejskiego?

Imię można dopasować do koloru sierści kota albo jego charakteru. Wybór jest nieograniczony i zależy tylko od naszej twórczej inwencji i prywatnych upodobań.

  • Przykładowe imiona dla kota: Mruczek, Puszek, Garfield, Tommy, Klakier.
  • Przykładowe imiona dla kotki: Luna, Pusia, Bajka, Cleo, Kicia.

Ile kosztuje kot europejski? 

W Polsce nie ma hodowli tej rasy. Kota europejskiego można kupić, np. w Szwecji i przetransportować, ale cena będzie wtedy sięgała nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od hodowli i osiągnięć wystawowych rodziców. Trzeba będzie też wziąć pod uwagę koszty transportu. Kot europejski występuje w Polsce naturalnie. Oczywiście nie będzie miał rodowodu, ale jego wygląd nie będzie w niczym odbiegał od tego z rodowodem. Co ważne, można adoptować go w prawie każdym schronisku dla zwierząt.

Kot europejski to rasa naturalna, którą można spotkać na ulicach miast i wsi naszego kraju od dziesiątek lat. Od niedawna znajdująca się w spisie ras kotów, w Polsce niehodowana.

To wspaniałe zwierzęta, inteligentne, o atletycznej budowie ciała i zdrowe, które będą oddanymi i mało wymagającymi towarzyszami całej rodziny na długie lata. 

  • Europejski Krotkowlosy
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz Najgłośniej mruczący kot
Whiskas Guinness World Records