WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zdrowie i pielegnacja","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zdrowie-i-pielegnacja"},{"text":"Obcinanie pazurow u kota jak zrobic to dobrze","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zdrowie-i-pielegnacja\/obcinanie-pazurow-u-kota-jak-zrobic-to-dobrze"}]

Obcinanie pazurów u kota -– jak zrobić to dobrze?

Adult-landing_0.jpg

Koty są z natury drapieżnikami

Obcinanie pazurów u kota -– jak zrobić to dobrze?

Koty są z natury drapieżnikami. Mocne i ostre pazury pozwalają im chwytać i podtrzymywać zdobycze, przez co upolowane  zwierzę nie ma żadnych szans ucieczki. Dziko żyjące koty naturalnie zdzierają swoje pazury chodząc po różnych powierzchniach, dlatego wielu opiekunów zastanawia się, czy należy obcinać pazury u kotów domowych. Odpowiadamy na to pytanie w artykule. 

Spis treści:

  1. Pazury kota – co warto o nich wiedzieć?
  2. Czy wszystkim kotom trzeba obcinać pazury?
  3. Jak obciąć kotu pazury?
  4. Pazury kota – jak obciąć kotu pazury i jak często to robić? 
  5. Obcinanie “paznokci” kotu i ich pielęgnacja

Pazury kota – co warto o nich wiedzieć?

Specyficzna budowa łap kota pozwala im na sprawne poruszanie się po wielu rodzajach powierzchni. Kot wyposażony jest w pięć palców w łapach przednich oraz w cztery w  tylnych. Każdy palec ma  także ostry pazur, będący naturalnie zrogowaciałym tworem naskórka. Jego zadaniem, podobnie jak zadaniem paznokci u człowieka, jest chronić delikatne końce palców. Koty dzięki możliwości schowania pazurów mogą bezszelestnie skradać się nawet po szeleszczących liściach, poruszając się jedynie na miękkich opuszkach. 

Pazury kotów składają się z dwóch warstw, tak zwanych blaszek, o różnej twardości. Jest to wspólna cecha dla wszystkich ssaków. Zewnętrzna warstwa naskórkowa jest twardsza od wewnętrznej skórnej części. Dorosły kot doskonale kontroluje wysuwanie i chowanie pazurów, jednak kocięta rodzą się z dość słabymi mięśniami palców. Dopiero wraz z rozwojem uczą się, w jaki sposób kontrolować pazury. Co ciekawe, jest to umiejętność charakterystyczna głównie dla kotów domowych. Spośród wszystkich reprezentantów rodziny kotowatych istnieją cztery gatunki, które nie potrafią odruchowo chować pazurów. Najbardziej znanym przedstawicielem zwierzęcia, które straciło tę umiejętność na drodze ewolucji, jest gepard. 

Czy wszystkim kotom trzeba obcinać pazury?

Częstotliwość, a już w zasadzie sama konieczność obcinania “paznokci” kotu zależy głównie od jego trybu życia. W przypadku wychodzących kotów, które znaczną część czasu spędzają na zewnątrz, nie powinno się skracać im pazurów. Długie i ostre pozwalają na szybkie i sprawne wdrapanie się na drzewo, np.w trakcie ucieczki przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Pazury służą też do obrony własnej oraz oczywiście do polowania. Przez kontakt z różnymi powierzchniami w naturalny sposób będą się tępić i skracać, dlatego nie ma potrzeby, żeby obcinać pazury kotu samodzielnie. Co ciekawe, w naturalnym środowisku żyjące na wolności koty drapią drzewa i inne powierzchnie nie tylko w celu stępienia pazurów. W ten sposób  pozostawiają jeszcze swój zapach, oznaczając teren. W przypadku kotów domowych sprawa wygląda zupełnie inaczej. 

W zamkniętej przestrzeni pazury częściej przeszkadzają, niż pomagają w codziennym funkcjonowaniu mruczków. Opiekunowie wiedzą, że czasem kot nieuważnie zaczepia się o nitkę w dywanie i zaczyna mocno szarpać łapką. Może doprowadzić to do złamania lub całkowitego wyrwania pazura, co jest dla pupila bardzo bolesne. Kot, odczuwając naturalną potrzebę drapania, może używać do tego mebli i w ten sposób niszczyć tapicerkę czy drewno. Nie powinniśmy go za to winić  – to naturalne zachowanie. Aby temu zapobiegać, warto wiedzieć, jak obciąć pazury kotu. Jeżeli pupil nagminnie drapie meble, zainwestujmy w drapak. To powinno rozwiązać problem. Podczas drapania mruczek będzie zdzierał zewnętrzne stare łuski – pod nimi znajdują się już nowe i ostre części pazurów. W przypadku kotów domowych zdecydowanie lepiej po prostu regularnie obcinać im pazury. 

Jak obciąć kotu pazury?

Można spróbować obcinać kotu pazury samodzielnie  Najlepiej zacząć już w początkowych tygodniach życia kocięcia. Dzięki temu, dorastając, zwierzę będzie wiedziało, że jest to zupełnie naturalny zwyczaj i to sprawi, że podczas obcinania pazurów nie będzie stawiało oporu. To znacząco ułatwi cały proces opiekunowi. Jeżeli jednak zaczynamy obcinać pazury mruczkowi, dopiero kiedy jest już on dorosłym kotem, będziemy musieli włożyć  nieco więcej pracy. Warto zacząć od przygotowania odpowiedniego sprzętu. Najlepiej sprawdzą się specjalne obcinacze do pazurów dla kota oraz oczywiście ulubione przysmaki pupila. Odpowiednio wcześniej należy zacząć przyzwyczajać mruczka do głaskania łapek. Kocie opuszki są bardzo wrażliwe, dlatego nie wszystkie koty od razu godzą się i akceptują dotyk w tym miejscu. Należy delikatnie i stopniowo zacząć oswajać pupila z dotykaniem łapek. To zmniejszy prawdopodobieństwo nerwowej reakcji oraz ryzyko ewentualnego podrapania opiekuna. 

Jeżeli kot dobrze reaguje na dotykanie i podnoszenie łapek, warto nagrodzić go ulubionym przysmakiem. Takie miłe skojarzenie pozwoli skuteczniej przyzwyczajać pupila  do czynności związanych z jego pielęgnacją. Kolejnym krokiem jest łagodne naciskanie opuszek łap, żeby pokazały się pazury. Jeżeli w tym momencie kot również nie protestuje, należy koniecznie dać pupilowi kolejną pyszną nagrodę. Warto pamiętać, że początkowo może to być dla zwierzęcia nieco niekomfortowe, jednak dotykanie łapek i wystawianie pazurków nie wyrządza mu żadnej krzywdy. Następnie możemy już bezpośrednio przejść do obcinania kotu pazurów. Skracamy wyłącznie widoczną białawą końcówkę, ponieważ dalej znajduje się rdzeń pazura, który ma różowe zabarwienie, jest silnie ukrwiony i unerwiony. Jakakolwiek ingerencja w rdzeń może sprawić kotu ból i spowodować krwawienie, dlatego należy robić to ostrożnie i z wyczuciem. 

Opiekunowie podczas obcinania kotu pazurów często korzystają z pomocy innej  osoby. Jej  zadaniem jest wtedy posadzić kota u siebie na  kolanach, co ma ułatwić  bezpieczne przytrzymanie wiercącego się pupila. Opiekun ma wówczas łatwiejszy dostęp do opuszek – wystarczy nacisnąć lekko łapkę, a następnie przyciąć białą ostrą część pazura. Jeżeli kot próbuje uciekać i zabiera łapki, warto dać mu chwilę odpoczynku. Szczególnie na początku zwierzę może być zdezorientowane, dlatego warto podejść do tego z wyrozumiałością i spróbować znów za jakiś czas. Często skutecznym sposobem jest obcinanie pazurów kotu po drzemce, kiedy pupil jest jeszcze lekko zaspany. Wszystkie pozytywne zachowania warto nagrodzić, np. ulubionym przysmakiem mruczka, żeby poczuł zalety spokojnego zachowania. Jeżeli jednak obcinanie kotu pazurów sprawia szczególny problem, warto udać się do lekarza weterynarii lub kociego groomera. W gabinecie szybko i profesjonalnie  specjalista zajmie się zbyt długimi pazurami.

Pazury kota – jak obciąć kotu pazury i jak często to robić? 

Opiekunowie często zastanawiają się, jak obcinać pazury kotu oraz jak często należy to robić. Niestety nie ma tutaj uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pupila. Przyjmuje się, że kotom domowym, które nie wychodzą na zewnątrz, można obcinać pazury średnio co 3–4 tygodnie. W przypadku wychodzących mruczków zazwyczaj nie ma w ogóle takiej potrzeby. Warto regularnie kontrolować stan i wzrost pazurów kota, żeby móc zareagować, kiedy będą już za długie. Należy zwracać uwagę zwłaszcza na boczne pazurki w przednich łapach. Jeżeli urosną zbyt długie, mają skłonność do bolesnego wbijania się w opuszkę palcową. Szczególną opieką i troską należy otoczyć starsze koty. Wraz z wiekiem ich pazury mogą stać się twardsze i grubsze, a niektóre  wiekowe mruczki  mogą nie kontrolować ich chowania. Wówczas należy częściej przycinać pazury kota. Dzięki temu pupil nie będzie miał problemów z poruszaniem się, a także  nie będzie niszczył domowych mebli. 

Obcinanie “paznokci” kotu i pielęgnacja 

Jeżeli pupil spędza zdecydowaną większość czasu w domu, warto zapewnić mu specjalny drapak, który pozwoli naturalnie pielęgnować pazury. Szeroki wybór akcesoriów jest dostępny w sklepach zoologicznych. Można też spróbować poszukać drapaka w sklepach internetowych lub wykonać go samodzielnie. Warto jednak pamiętać, żeby dopasować jego wielkość do metrażu mieszkania. Oczywiście dla kota im większy, tym lepszy i atrakcyjniejszy. Drapak może stanąć w dowolnie wybranym miejscu. W przypadku gdy kot drapie konkretny mebel, warto tam umieścić nową atrakcję. Wówczas istnieje  spora szansa, że pupil się nim zainteresuje i przestanie niszczyć pozostałe rzeczy. Drapak kupiony w sklepie można spryskać na początku sprayem z kocimiętką lub zamontować na nim ulubione zabawki naszego pupila. To sprawi, że będzie jeszcze bardziej zachęcający dla kota.

Warto znać też inne sposoby na obcięcie paznokci u pupila. Obcinacz do pazurów dla kota pozwoli na bezpieczne i sprawne skrócenie ich końcówek. To bardzo przydatny przedmiot, który można kupić  w sklepach zoologicznych lub w lecznicy weterynaryjnej. Jeżeli jednak opiekun nie zdecyduje się obcinanie kotu pazurów  samodzielnie, można udać się do lekarza weterynarii lub fryzjera dla zwierząt. Warto wcześniej być przygotowanym i sprawdzić, ile kosztuje ten zabieg pielęgnacyjny, wpisując w wyszukiwarkę frazę: obcinanie pazurów kota cena. Zazwyczaj usługa ta wynosi od 10 do 20 złotych, w zależności od placówki.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records