Rasy Kotów

Powrót
Manx

Manx

Manx jest kotem bez ogona, co wyróżnia go spośród większości kotów. Jego wygląd jest dość wyrazisty, ponieważ tylne nogi są dłuższe niż u zwykłych kotów. Kiedy to zwierzę jest w ruchu, biega podobnie do królika. Przyczyną brakującego ogona jest dominujący gen mutacji, która pojawiła się u tego zwierzęcia dawno temu, z powodu ograniczenia hodowli rasy do wyspy Man. Doprowadziło to do skoncentrowanej hodowli wsobnej tego kota. Zmutowany gen spowodował deformację kręgosłupa, która rozprzestrzeniła się w całej populacji kotów, powodując utratę ogona.

Historia rasy

Manx, wywodzący się z wyspy Man, jest postrzegany przez jej mieszkańców nie tylko jako oryginalny kot, ale także jako pewien symbol.

Wygląd

Te urzekające koty dzielą się na 4 grupy - „rumpy”, „rumpy-riser”, „stumpy” i „longy”. Kot typu rumpy w ogóle nie ma ogona, koty typu „rumpy-riser” mają malutką kuleczkę zamiast ogona, koty typu „stumpy” mają wyraźnie widoczny kikut ogona, a koty typu „longy” wyglądają podobnie do zwykłych kotów. Ta rasa kota jest zwierzęciem muskularnym i dość odpornym, z wyraźną podwójną warstwą futra w wielu odcieniach z miękkim podszerstkiem i bardziej błyszczącą warstwą wierzchnią.

Charakter kota Manx

Manx jest przyjaznym i wytrzymałym kotem, który będzie idealnym pupilem rodziny, a jego obecność w domu będzie dawała wiele przyjemności. Koty rasy Manx, traktowane w odpowiedni sposób, odwzajemnią miłość swojemu opiekunowi. Jeśli zastanawiasz się nad przyjęciem kota, przyjrzyj się tej niezwykłej rasie.