WHISKAS PL

Tapez votre mot clé ci-dessous pour retrouver un produit ou un article de blog

Manx

Manx jest kotem bez ogona, co wyróżnia go spośród większości kotów. Jego wygląd jest dość wyrazisty, ponieważ tylne nogi są dłuższe niż u zwykłych kotów. Kiedy to zwierzę jest w ruchu, biega podobnie do królika. Przyczyną brakującego ogona jest dominujący gen mutacji, która pojawiła się u tego zwierzęcia dawno temu, z powodu ograniczenia hodowli rasy do wyspy Man. Doprowadziło to do skoncentrowanej hodowli wsobnej tego kota. Zmutowany gen spowodował deformację kręgosłupa, która rozprzestrzeniła się w całej populacji kotów, powodując utratę ogona.

Historia rasy

Manx, wywodzący się z wyspy Man, jest postrzegany przez jej mieszkańców nie tylko jako oryginalny kot, ale także jako pewien symbol.

Wygląd

Te urzekające koty dzielą się na 4 grupy - „rumpy”, „rumpy-riser”, „stumpy” i „longy”. Kot typu rumpy w ogóle nie ma ogona, koty typu „rumpy-riser” mają malutką kuleczkę zamiast ogona, koty typu „stumpy” mają wyraźnie widoczny kikut ogona, a koty typu „longy” wyglądają podobnie do zwykłych kotów. Ta rasa kota jest zwierzęciem muskularnym i dość odpornym, z wyraźną podwójną warstwą futra w wielu odcieniach z miękkim podszerstkiem i bardziej błyszczącą warstwą wierzchnią.

Charakter kota Manx

Manx jest przyjaznym i wytrzymałym kotem, który będzie idealnym pupilem rodziny, a jego obecność w domu będzie dawała wiele przyjemności. Koty rasy Manx, traktowane w odpowiedni sposób, odwzajemnią miłość swojemu opiekunowi. Jeśli zastanawiasz się nad przyjęciem kota, przyjrzyj się tej niezwykłej rasie.

 

  • Manx