WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Rasy kotow","url":"\/rasy-kotow"},{"text":"Norweski kot lesny","url":"\/rasy-kotow\/norweski-kot-lesny"}]

Norweski Kot Leśny

Norweski Kot Leśny

Norweski kot leśny to dawna rasa, która powstała w Norwegii ponad 500 lat temu. Niektórzy uważają jednak, że rasa ta może mieć nawet 2000 lat. To wspaniałe zwierzę znane jest również jako Wegie, Norskogkatt, Skogkatt lub Norskskaukatt.

Historia

Mówi się, że zgodnie z mitologią nordycką są bezpośrednimi potomkami czarodziejskich kotów. Możliwe jest również, że przodkowie Skogkatta to tureckie koty długowłose, ponieważ kilku cesarzy bizantyjskich miało na swoich usługach skandynawskich strażników. Od tego czasu koty te były hodowane jako zwierzęta gospodarskie, często żyjące na zewnątrz i chroniące się przed pogodą, gdzie się dało. Możliwe, że stanowiło to kolejny etap ewolucji norweskiego kota leśnego, ponieważ jest on bardzo dobrze przystosowany do tak wymagających warunków życia. Norweskie Stowarzyszenie Felinologiczne założono w 1934 roku i dopiero 4 lata później norweski kot leśny został uznany za rasę specjalną. Następnie, wraz z nadejściem II wojny światowej, wszelka działalność związana z hodowlą kotów rasowych została wstrzymana. Norweski kot leśny został prawie zapomniany, aż do początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to grupa hodowców ponownie rozpoczęła programy hodowlane. W grudniu 1975 roku norwescy hodowcy, w celu zachowania rasy kotów, założyli Norsk Skogkattring – Norweski Klub Kotów Leśnych. Ich wysiłki opłaciły się, ponieważ w 1976 roku rasa norweskich kotów leśnych została oficjalnie uznana.

Wygląd

Najczęściej spotykanymi umaszczeniami u Skogkattów jest umaszczenie typu tabby. Chociaż jego półdługie futro czasami wymaga szczotkowania, kot ten w większości przypadków może sam zadbać o swoją sierść. Potrzebuje jednak pomocy przy usuwaniu gałązek i wszelkich brudów przyczepionych do jego futra.

Charakter norweskiego kota leśnego

Chociaż rasa ta jest uważana za wytrzymałą, ma także swoje łagodniejsze oblicze i lubi zachowywać się figlarnie, jest żywa i wrażliwa. Ze względu na swoją delikatną naturę może także mieszkać w domu, o ile zapewnimy mu zabawki oraz przedmioty do wspinaczki i drapania. Norweski kot leśny dobrze dogaduje się z innymi rasami kotów, psami, a przede wszystkim z dziećmi. Inteligencja tego zwierzęcia oraz jego energiczne i żywe zachowanie. sprawiają, że jest to interesujący przyjaciel dla każdego w domu.

  • Norweski Kot Leśny
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records