WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Rasy kotow","url":"\/rasy-kotow"},{"text":"Perski miniaturowy","url":"\/rasy-kotow\/perski-miniaturowy"}]

Perski Miniaturowy

Perski Miniaturowy

Koci wielbiciele oszaleli na punkcie miniaturowych kotów perskich. To najmniejsza rasa kotów na świecie, wciąż trudno dostępna. Miniaturowe persy, inaczej nazywane teacup persian, podbijają serca kolejnych miłośników tych kotów. Są jednak zwierzętami znacznie obciążonymi genetycznie. Co powinniśmy wiedzieć na temat tej rasy? Czym się ona charakteryzuje? 

 

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje 
 2. Historia kotów perskich miniaturowych
 3. Jak wyglądają koty perskie miniaturowe? 
 4. Sierść kotów perskich miniaturowych
 5. Jak pielęgnować koty perskie miniaturowe? 
 6. Jaki charakter mają koty perskie miniaturowe?
 7. Dla kogo kot perski miniaturowy będzie najodpowiedniejszy?
 8. Jak długo żyje kot perski miniaturowy?
 9. Ciekawostki o kotach perskich miniaturowych
 10. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kota perskiego miniaturowego
 11. Jak nazwać kota perskiego miniaturowego? 
 12. Ile kosztuje kot perski miniaturowy?

Podstawowe informacje 

Rozmiar0,9–1,8 kg – kotki, 1,4–2,7 kg – kocury
Sierść

najczęstsze umaszczenie: srebrne, złote, białe; 

sierść długa

Charakterłagodne i spokojne 
Długość życiaok. 10 lat 

Historia kotów perskich miniaturowych 

Koty perskie należą do jednej z najpopularniejszej rasy kotów i towarzyszą ludziom od dawna. Ich miniaturowe wersje są jednak stosunkową nowością, ponieważ po raz pierwszy usłyszeliśmy o nich w 1995 roku. Za założycielkę tego podtypu uznaje się Bonnie Arnold, amerykańską hodowczynię i miłośniczkę kotów perskich. Arnold stworzyła perskie miniatury, krzyżując ze sobą najmniejszych przedstawicieli kolejnych miotów. Dzięki tej krzyżówce genetycznej udało się jej stworzyć trzy miniaturowe subrasy kotów perskich. 

Największym spośród persów miniaturowych jest toy persian, pośrodku znajduje się pixie, a najmniejszym przedstawicielem persów miniaturowych jest teacup persian. Ten kot jest tak mały, że może zmieścić się w filiżance – stąd jego niecodzienna nazwa. 

 

Jak wyglądają koty perskie miniaturowe?

Koty perskie miniaturowe są bardzo podobne do większych przedstawicieli klasycznych persów, przypominają je pod względem umaszczenia i długości sierści. Podobny jest również kształt głowy – u persów miniaturowych także jest ona szeroka z okrągłymi uszami oraz bardzo krótkim, szerokim nosem. Jednak cecha, która sprawia, że persy miniaturowe wzbudzają tyle sympatii, to bez wątpienia ich niewielki rozmiar.

Koty są tak małe, że spokojnie mieszczą się w kieszeni, należą do najlżejszych kotów na świecie. Ich masa ciała zaczyna się od 0,9 kg! Kotki persów miniaturowych mają masę 0,9–1,8 kg, a kocury 1,4–2,7 kg. Oczywiście największe wartości wagowe osiąga odmiana toy persian, najmniejsze zarezerwowane są dla odmiany teacup. W ich przypadku masa ciała waha się pomiędzy 0,9 a 1,8 kg. Masa miniaturek nie może jednak spaść poniżej 0,9 kg. Wiąże się to z obciążeniami genetycznymi i szczególną wrażliwością, która może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. 

 

Sierść kotów perskich miniaturowych

Sierść kotów perskich miniaturowych jest długa i puszysta. Należy więc o nią odpowiednio dbać. Jeśli chodzi o umaszczenie, to najczęściej jest srebrne lub złote. Zdarza się również, że perskie miniatury są białe lub bikolorowe. Kolory srebrny i złoty są szczególnie charakterystyczne dla najmniejszych okazów miniaturek. Warto również wiedzieć, że srebrny kolor sierści czasami ulega zmianie (w ciągu kilku lat). Srebrne kocięta zaraz po urodzeniu mają nieco ciemniejszy kolor sierści, który nabiera typowo srebrnych odcieni dopiero z wiekiem. Biały kolor jest natomiast charakterystyczny dla miniaturowych persów z odmiany toy persian. 

 

Jak pielęgnować koty perskie miniaturowe?

Jeśli chodzi o pielęgnację kotów perskich miniaturowych, to należy zdawać sobie sprawę, że to rasa niezwykle wymagająca. Wynika to z ich budowy i warunków genetycznych. Cecha wzbudzająca zachwyt tymi kotami jest jednocześnie przyczyną, dla której koty toy persian i teacup persian są narażone na problemy ze zdrowiem i stanowią wyzwanie dla przyszłych hodowców oraz opiekunów. 

Koty perskie miniaturowe wymagają ciągłej opieki oraz uwagi. Nie lubią być zostawiane same, czują się wtedy nieswojo, co może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. Jest to związane z ich wysoką wrażliwością. Koty perskie miniaturowe nie przepadają za towarzystwem innych zwierząt, ponieważ może być ono dla nich po prostu niebezpieczne. Tak samo będzie w przypadku dzieci, szczególnie tych małych. Koty perskie miniaturowe mają niezwykle delikatną budowę, ich kości nie są zbyt wytrzymałe, dlatego nawet niewinna z pozoru zabawa może okazać się dla kota toy persian czy teacup persian szkodliwa. 

Wskazane są częste wizyty u lekarza weterynarii. Warto regularnie monitorować stan zdrowia kotów perskich miniaturowych, szczególnie jeśli nie mamy pewności co do czystości rasowej hodowli, z której pochodzi. Jeśli nasze zwierzę ma obciążenia genetyczne, musimy być szczególnie uważni na stan jego zdrowia. 

Warto również pamiętać o zabiegach kosmetycznych. Sierść tego małego czworonoga wymaga szczególnej pielęgnacji, podobnie jak oczy, uszy i nos. Do ich czyszczenia służą specjalne pianki i czyściki, jednak aby mieć pewność, że nie zrobimy kotu krzywdy, można poprosić o pomoc lekarza weterynarii. W przypadku pielęgnacji kotów perskich miniaturowych powinniśmy szczególną uwagę zwracać na dobór odpowiednich kosmetyków. Warto wybierać te dla kotów o wrażliwej skórze. 

 

Jaki charakter mają koty perskie miniaturowe?

Te koty są szczególnie łagodne i spokojne. Lubią przebywać w towarzystwie ludzi, wymagają uwagi i opieki. Ze względu na pochodzenie i krzyżówki genetyczne, nawet po wejściu w okres dojrzałości mają tendencję do “dziecięcych” zachowań. Uwielbiają zabawę z człowiekiem, czasami nawet psocą. Są bez wątpienia pociesznymi towarzyszami, gotowymi do przyjęcia dużych dawek czułości i sympatii. 

 

Dla kogo kot perski miniaturowy będzie najodpowiedniejszy? 

Ze względu na swój charakter i budowę kot perski miniaturowy będzie świetnym towarzyszem dla osób, które: 

 • nie mają innych zwierząt, 
 • mogą spędzać z nim dużo czasu, 
 • nie mają małych dzieci, 
 • są gotowe na wymagającą opiekę i stałe monitorowanie zdrowia podopiecznego. 

 

Jak długo żyje kot perski miniaturowy?

Ze względu na delikatną budowę i ogólną wrażliwość organizmu długość życia kota perskiego miniaturowego wynosi 9–11 lat. Te czworonogi są również narażone na poważne choroby genetyczne oraz te związane z ich budową, np.: 

 • częste urazy kostne (ze względu na mniejszy rozmiar i delikatną budowę),
 • choroby oczu (niedrożność kanalików nosowo-łzowych),
 • zespolenie wrotno-oboczne (choroba wątroby),
 • przetrwały przewód Botalla (choroba serca),
 • pilobezoary (nadmierne gromadzenie się sierści w przewodzie pokarmowym).

Rasa kot perski miniaturowy ma swoich miłośników, jednak rozmnażanie tych zwierząt jest wątpliwe etycznie, ze względu na ich problemy zdrowotne i związane z tym cierpienie.

 

Ciekawostki o kotach perskich miniaturowych

 • W Polsce persy miniaturowe zgodnie z wytycznymi FIFe – największej organizacji felinologicznej na świecie – kwalifikowane są do kategorii I – psy i koty egzotyczne. 
 • Z kolei inna organizacja, TICA (The International Cat Association), kwalifikuje miniaturowego persa do kategorii III – ras zmutowanych.

 

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kota perskiego miniaturowego

W przypadku kota perskiego miniaturowego najlepiej skonsultować żywienie zwierzęcia z lekarzem weterynarii, który pomoże w odpowiedni sposób dobrać dietę do potrzeb podopiecznego. Koty typu toy persian czy teacup persian potrzebują kompletnej i zbilansowanej diety, która w szczególny sposób wzmocni ich organizm oraz zdrowie. 

 

Jak nazwać kota perskiego miniaturowego 

 • Przykładowe imiona dla kota perskiego miniaturowego: Puszek, Kłębek, Chmurka, Sopelek.
 • Przykładowe imiona dla kotki perskiej miniaturowej: Daisy, Dula, Haga, Lili, Wiwi.

 

Ile kosztuje kot perski miniaturowy?

Kot perski miniaturowy jest jednym z najtrudniej dostępnych i najdroższych kotów, dlatego trudno ustalić jego cenę. Najczęściej odbywa się to podczas bezpośredniego kontaktu z hodowcą. 

 • Perski Miniaturowy
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records