WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Rasy kotow","url":"\/rasy-kotow"},{"text":"Tonkijski","url":"\/rasy-kotow\/tonkijski"}]

Tonkijski

Tonkijski

Kot tonkijski jest wspaniałym zwierzęciem i będzie genialnym mieszkańcem każdego domu. Wiele kotów, które historycznie przywieziono na Zachód i uważano za koty burmskie lub syjamskie, było w rzeczywistości kotami tonkijskimi. Nic dziwnego, że popełniano błędy, ponieważ wszystkie 3 rasy mają uderzająco podobne cechy wyglądu.

Historia

Kot tonkijski ma egzotyczną historię, ponieważ pochodzi z Zatoki Tonkińskiej, położonej na południu Chin i na wschodzie Wietnamu Północnego, którego historyczna nazwa to Tongking. To również tam działali bezwzględni piraci, panował gorący klimat i powstała nazwa kota tonkijskiego, będącego krzyżówką jego burmskich i syjamskich przodków. Granica między Tajlandią a Birmą nosi nazwę Tanen Tong Dan, co tłumaczy się jako „złota granica”, a w połączeniu z faktem, że tajlandzkie słowo „Tong” oznacza złoto, logiczne było, że alternatywnym określeniem dla kota „Tonk” powinien być „złoty syjamczyk” – być może częściowo wywodzący się od azjatyckiego złotego kota.

Wygląd

Kot tonkijski istnieje na Zachodzie od co najmniej 100 lat. Pod koniec okresu panowania królowej Wiktorii, kot, który początkowo był oznaczany jako miedziany (burmski), został wyeksportowany z Singapuru do angielskiego hodowcy, który opisał go jako „czekoladową” odmianę królewskiego kota syjamskiego.

Charakter

Kot tonkijski jest eleganckim kotem i szybko zyskał przychylność wszystkich, biorąc pod uwagę krótki czas istnienia tej rasy. Jeśli chcesz dzielić swój dom z prawdziwie zachwycającym kotem o wyjątkowym charakterze, musisz przyjrzeć się bliżej kotu tonkijskiemu. Jest on do tego stopnia ciepłym oraz przyjaznym towarzyszem, że gdy już weźmiesz jednego kota tej rasy, będziesz do niego wracał za każdym razem.

  • Tonkijski
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records