WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Kocieta","url":"\/kocieta"},{"text":"Zachowanie","url":"\/kocieta\/zachowanie"},{"text":"Przywiezienie kociaka do domu","url":"\/kocieta\/zachowanie\/przywiezienie-kociaka-do-domu"}]

Przywiezienie kociaka do domu

Kitten-0.jpg

Kiedy przyjmujesz ciekawskiego kotka w swoim domu, prawdopodobnie przyzwyczajenie się do nowego otoczenia zajmie mu trochę czasu. Najlepiej jest pozwolić kociakowi odkrywać i poznawać dom w jego własnym tempie. Jest jeszcze wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc swojemu nowemu pupilowi się zadomowić.

Przywiezienie kociaka do domu

 

Który pokój?

Zdecyduj, w którym pokoju Twój kotek będzie mieszkał przez kilka pierwszych dni. Dopilnuj, aby znajdowały się w nim drzwi lub inny sposób ochrony kociaka przed zgiełkiem i hałasem dnia codziennego, głównie przed dziećmi i innymi zwierzętami domowymi.
 

Wysokie miejsca i kryjówki 

W naturze duże koty, będące kuzynami Twojego kociaka, lubią obserwować swoje terytorium z wysokiego punktu widokowego. W ten sposób mogą zejść z drogi drapieżnikom i dostrzec potencjalną zdobycz, podczas gdy same pozostają niewidoczne. Jeśli to możliwe wybierz pokój, w którym Twój nowy przyjaciel może się łatwo ukryć i gdzie może wspiąć się na wysoki punkt obserwacyjny. Zachęcając swojego kociaka do odtwarzania tego rodzaju naturalnych zachowań kota, pomożesz mu łatwiej się zadomowić.
 

Kuweta dla nowego kota 

Koty z natury wybierają ciche, odosobnione miejsce, aby załatwiać swoje potrzeby. Dobrym pomysłem jest więc umieszczenie kociej kuwety w narożniku, naprzeciwko drzwi. Nie zapomnij o przygotowaniu wkładów do kuwety i łopatki. Pamiętaj również o jej regularnym czyszczeniu. Koty lubią utrzymywać czystość, a jeśli kuweta jest brudna, Twój pupil prawdopodobnie wybierze inne miejsce, żeby załatwić swoje potrzeby.
 

Miski na karmę i wodę 

Dziko żyjące duże koty nigdy nie jedzą w tym samym miejscu, w którym załatwiają swoje potrzeby. Dlatego sensowne jest umieszczenie misek na karmę i wodę możliwie jak najdalej od kuwety. Twój mały kotek podziękuje Ci również za używanie płytkich miseczek, ponieważ ich niskie boki nie drażnią wrażliwych wąsików.
 

Legowisko dla kota 

Legowisko dla kotów powinno być wygodne, ciepłe i łatwe do czyszczenia. Jeśli faktycznie nie będziecie utrzymywać czystości w jego miejscu do spania, to nie bądźcie zaskoczeni, jeśli kot z niego zrezygnuje i przeniesie się w inne. Niezależna natura to tylko jedna z wielu cech, którą pokochasz u swojego nowego przyjaciela.
 

Transporter dla kotów 

Będziesz potrzebować transportera nie tylko na pierwszą podróż kociaka do domu, ale także na późniejsze okazje, takie jak wizyta u lekarza weterynarii lub przewiezienie kota do hotelu dla zwierząt. Dostępna jest szeroka gama różnych typów transporterów, więc wybierz taki, który najbardziej odpowiada Tobie i Twojemu kotu.
 

Drapak dla kota 

Drapanie jest naturalnym zachowaniem kota. Utrzymuje jego pazury w dobrym stanie, przygotowane do łowów oraz pomaga w pozostawianiu przez zwierzę zarówno sygnałów zapachowych, jak i wizualnych, służących do oznaczania terytorium. Daj swojemu kotu drapak i obserwuj, jak korzysta ze swojego naturalnego instynktu.

Inne przydatne przedmioty:
  • Wyposażenie do pielęgnacji kota, odpowiednie do rasy Twojego pupila.
  • Drzwiczki dla kota.
  • Samorozpinająca się obróżka, smyczka, adresówka i dzwoneczek.
  • Zabawki.

Zadomowienie 

Kiedy przywozisz kota do domu po raz pierwszy, w miarę możliwości zachowuj w nim ciszę. Na samym początku nie powinno być dla Ciebie zaskoczeniem nieco nieśmiałe zachowanie kota. Pokaż mu, gdzie znajduje się jego pokój i pozwól odkrywać to miejsce samemu. Zostaw lekko uchylone drzwi, aby Twój kociak mógł wchodzić i wychodzić, kiedy tylko zechce. Nowy przybysz wkrótce da Ci znać, gdy będzie gotowy do dalszej eksploracji.
 
Pamiętaj, aby nie wypuszczać kociaka na zewnątrz, dopóki nie zostanie zaszczepiony. Po szczepieniu najlepiej jest trzymać nowego kota w domu przez pierwsze dwa lub trzy tygodnie.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records