WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Czy kot moze jesc karme dla psow","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/czy-kot-moze-jesc-karme-dla-psow"}]

Czy kot może jeść karmę dla psów?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Koty są bezwzględnymi mięsożercami o specyficznych potrzebach żywieniowych. W swojej diecie wymagają pokarmów pochodzenia zwierzęcego, które są źródłem niezbędnych dla kotów składników odżywczych.

 

  • Koty są bezwzględnymi, a psy względnymi mięsożercami.
  • Mruczki mają większe zapotrzebowanie na większość składników odżywczych oraz wymagają dostarczenia w pokarmie dodatkowych niezbędnych substancji, np. aminokwasu tauryny.
  • Koty wykazują instynktowną potrzebę zmiany smaku (ale nie składu) pożywienia, dlatego karmy dla mruczków są produkowane w różnych wersjach smakowych.
  • Ze względu na odmienne potrzeby żywieniowe koty nie powinny jeść karm przeznaczonych dla psów, gdyż są one dla mruczków niekompletne pod względem odżywczym.

 

Jak zdrowo karmić kota?

Właściwe żywienie mruczków polega na podawaniu im pokarmów kompletnych i zbilansowanych, czyli dostarczających wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, a także energii w odpowiednich ilościach i proporcjach. Niektórzy opiekunowie mruczków zastanawiają się, czy można podawać kotom karmy przeznaczone dla psów. Warto dowiedzieć się więcej na temat specyficznych potrzeb kotów, aby uniknąć poważnych błędów żywieniowych, które mogą prowadzić do wielu chorób.


Jakie są różnice w diecie psów i kotów?

Koty wymagają w swojej diecie bezwzględnej obecności pokarmów pochodzenia zwierzęcego, ale nie samego mięsa. Jedynie odpowiednie ilości i proporcje takich produktów są źródłem niezbędnych składników odżywczych. Mruczki wykazują wyższe niż psy zapotrzebowanie na większość substancji pokarmowych. Bezwzględna mięsożerność kotów przejawia się między innymi specyficznym metabolizmem białka. U tego gatunku zwierząt istnieje stała, wysoka aktywność enzymów odpowiadających za trawienie białek w jelitach i rozkładanie ich w wątrobie w celu wykorzystania jako źródła energii. Dlatego konieczna jest obecność tych substancji odżywczych w pokarmie kotów w wyższej niż u psów ilości, aby zapobiec rozkładaniu własnych białek organizmu. Ponadto należy pamiętać o dostarczeniu z pokarmem aminokwasu tauryny, który jest dla kotów niezbędny, a nie jest wymagany w diecie psów. Bogatym źródłem wartościowego białka i niezbędnych aminokwasów jest nie tylko mięso, ale także inne produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak wątroba, żołądki i jelita, nerki itp., czyli wszystko, co stanowi pokarm mięsożercy. Właśnie dlatego te surowce są powszechnie wykorzystywane do produkcji pełnoporcjowych karm gotowych.

Koty wymagają także wyższej w porównaniu z psami zawartości tłuszczu w diecie. Ponadto, ze względu na brak możliwości przekształcenia kwasu linolowego w kwas arachidonowy (nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6) ten ostatni stanowi niezbędny element pokarmu kotów. Dodatkowo mruczki, z powodu braku odpowiednich enzymów, nie są w stanie wytworzyć z beta-karotenów witaminy A, dlatego wymagają dostarczenia jej z pokarmem. Koty mają także około dwukrotnie wyższe niż psy zapotrzebowanie na witaminę B3.

Ważną kwestią jest zawartość węglowodanów w diecie kotów. Mimo potencjalnych ograniczeń w trawieniu węglowodanów okazuje się, że odpowiednie przetworzenie (gotowanie i rozdrobnienie) gwarantuje strawność skrobi u kotów na poziomie zbliżonym do tego u psów, czyli około 94%. Do tej pory nie określono minimalnych ani maksymalnych zaleceń dotyczących zawartości węglowodanów w kompletnym pożywieniu psów i kotów, co oznacza, że nie ma przeszkód, by część składu kompletnej diety stanowiły węglowodanny, jako źródło łatwo przyswajalnej energii.


Dlaczego jest tak duży wybór smaków karm dla kotów?

Należy zwrócić uwagę na to, że zarówno psy, jak i koty wymagają pokarmu stałego pod względem składu. Taka dieta pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia niepożądanych reakcji ze strony przewodu pokarmowego w postaci biegunek. U kotów, w odróżnieniu od psów, występuje dodatkowe zjawisko instynktownej potrzeby zmiany smaku (lecz nie składu pokarmu). Jest to jeden z powodów, dla którego karmy gotowe przeznaczone dla kotów są dostępne w tak wielu smakach. Gwarantuje to zaspokojenie naturalnych preferencji kota – różnego smaku pokarmu o prawie identycznym składzie odżywczym.
 

Czy powinniśmy podawać kotu karmę dla psów?

Potrzeby żywieniowe psów i kotów znacząco się różnią. Zatem oczywiste staje się, że wymagane jest stosowanie innych pokarmów, aby zaspokoić specyficzne dla mruczków zapotrzebowania na składniki odżywcze. Psy i koty dzielą ze sobą te same surowce, będące źródłem składników pokarmowych, jednak proporcje tych surowców w karmie muszą być odmienne, co umożliwia zaspokojenie rozbieżnych potrzeb obu gatunków. Z tego powodu koty nie powinny jeść karmy dla psów, która pod wieloma względami jest dla nich niedoborowa.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records