WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Czy kot moze jesc makaron podstawa czy dodatek w diecie kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/czy-kot-moze-jesc-makaron-podstawa-czy-dodatek-w-diecie-kota"}]

Czy kot może jeść makaron? Podstawa czy dodatek w diecie kota?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Niektóre z naszych czworonożnych ulubieńców wykazują zainteresowanie produktami spożywczymi, które nie są dla nich przeznaczone.

Czy kot może jeść makaron? Podstawa czy dodatek w diecie kota?

Niektóre z naszych czworonożnych ulubieńców wykazują zainteresowanie produktami spożywczymi, które nie są dla nich przeznaczone. Niekiedy dziwimy się, że chcą spróbować kawy, owoców, a nawet słodyczy. Czy odpowiedzialny opiekun powinien pozwalać swojemu mruczkowi na tego typu eksperymenty kulinarne? A może dobrą praktyką byłoby samodzielne urozmaicanie diety pupila? Dziś odpowiemy na pytanie, czy kot może dostać makaron na śniadanie, obiad lub kolację.

Spis treści:

  1. Kot a makaron – w jaki sposób urozmaicać dietę swojego mruczka?
  2. Czy kot może jeść makaron? Dieta dla mruczka – jak ją zbilansować?

Kot a makaron – w jaki sposób zdrowo urozmaicać dietę swojego mruczka?

Koci jadłospis powinien składać się z pełnoporcjowego jedzenia dla tego gatunku zwierząt, które jest zbilansowane pod względem składników odżywczych i kalorii. Produkty roślinne również zawierają cenne witaminy i minerały i mogą stanowić wartościowy składnik kociej diety, jednak po odpowiednim przetworzeniu i we właściwych ilościach. W końcu kot to mięsożerca. Niekiedy jednak zauważamy, że nasz kot lubi makaron lub interesuje się innymi produktami spożywczymi. Czy możemy mu je podawać?

Makaron pszenny składa się głównie ze skrobi, która należy do węglowodanów. Po odpowiedniej obróbce składnik ten jest dobrze trawiony przez koty, dlatego też często występuje w suchych pokarmach dla tych zwierząt. Surowy makaron może być szkodliwy, po obróbce termicznej staje się natomiast jadalny dla mruczka. Wciąż jednak nie jest zbilansowany odpowiednio do jego potrzeb, dlatego też lepiej jest podawać pupilowi suche i mokre karmy pełnoporcjowe dla kota. Ich stosowanie jest zdecydowanie zdrowsze. Gotowe jedzenie dla zwierząt zawiera 100% niezbędnych do funkcjonowania składników odżywczych, a przy tym jest doskonale skomponowane pod względem kaloryczności. Dzięki temu nie musimy się zastanawiać, czy kot może jeść makaron lub inne „ludzkie” pożywienie i mamy pewność, że jego dieta jest dobrana idealnie do jego potrzeb.

Należy pamiętać, że pierwszą zasadą prawidłowego żywienia czworonoga jest to, że jego dieta powinna być kompletna i zbilansowana. Nie należy podawać mruczkowi resztek z własnego stołu. Posiłki, które gotujemy dla siebie, nie są zbilansowane odpowiednio do potrzeb organizmu mruczka. Ponadto potrawy dla ludzi przygotowywane na bazie makaronu często mają w składzie sosy, których spożywanie również nie wpływa korzystnie na układ trawienny naszego pupila.

Dieta dla mruczka – jak ją zbilansować?

Znając już odpowiedź na pytanie, czy kot może jeść makaron oraz inne produkty przeznaczone dla ludzi, powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób dobrać dla niego odpowiednio zbilansowaną dietę. Samodzielne przyrządzanie domowego jedzenia dla kota jest wyjątkowo trudne, ponieważ, nawet jeżeli wystrzegamy się stosowania niebezpiecznych dla kota substancji, możemy łatwo pomylić proporcje różnych składników i tym samym zaserwować swojemu podopiecznemu posiłek niekompletny pod względem zawartości substancji odżywczych. To z kolei może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych u naszego mruczka.

Gotowe karmy pełnoporcjowe zawierają wszystkie niezbędne dla zdrowia kota składniki, (zarówno te pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego), a dodatkowo występują w różnych wariantach, przeznaczonych dla pupili w określonym wieku. Ponadto ich różnorodność sprawia, że jesteśmy w stanie łatwo zaspokajać potrzebę zmian w zakresie smaku i tekstury posiłków, jaką wykazują nasi mruczący ulubieńcy. Jest to ich naturalny instynkt, który sprawia, że mruczki są najszczęśliwsze wówczas, gdy codziennie dostają jedzenie gwarantujące im różne doznania, ale stałe pod względem składu. Możemy to osiągnąć, stosując pełnoporcjowe pożywienie gotowe. Karmy Whiskas są dostępne w wielu smakach i konsystencjach. W ofercie znajdują się zarówno karmy suche, jak i mokre, a wśród tych ostatnich: klasyczne dania w sosie, potrawki złożone z mięsistych kawałków w galaretce oraz kremowe zupy. Smaki dzielą się na mięsne i rybne, przy czym mogą być jednorodne lub mieszane.

Dodatkową zaletą pełnoporcjowych karm gotowych jest fakt, że ich etykiety są opatrzone tabelami żywieniowymi, które znacząco ułatwiają opiekunom porcjowanie produktów. Dzięki temu możemy dostosować gramaturę podawanego pupilowi pokarmu do jego potrzeb żywieniowych, a jednocześnie dowiadujemy się, ile posiłków dziennie mu podawać. W przypadku, gdy mamy wątpliwości, jak karmić naszego podopiecznego, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki rozwoju, dobrą praktyką jest udanie się na konsultację do dietetyka lub lekarza weterynarii.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records