Wielu opiekunów kotów zastanawia się, czy ich mruczki mogą pić mleko. Od dziecka oglądamy i czytamy bajki, w których koci bohaterowie zawsze mogą liczyć na miseczkę mleka. Niestety, w prawdziwym życiu udział mleka krowiego w diecie dorosłego mruczka może nieść za sobą przykre konsekwencje.
Wpływ wieku kota na przyswajanie laktozy
Kiedy kocięta przychodzą na świat, przez kilka tygodni ich jedynym pokarmem staje się mleko matki lub preparat mlekozastępczy. Ważne jest, aby mieć świadomość, że mleko krowie ma znacząco odmienny skład od mleka kotki. Dotyczy to przede wszystkim zawartości cukru mlecznego, czyli laktozy, której w mleku krowy jest znacznie więcej, oraz ilości tłuszczu, którego dla odmiany w mleku krowy jest dużo mniej. Gdy mruczki zaczynają jeść stałe pokarmy, ich organizmy stopniowo tracą zdolność przyswajania mleka, a dokładniej zawartej w nim laktozy. Aktywność laktazy, czyli enzymu odpowiadającego za rozkład laktozy, zmniejsza się, począwszy od 6-8. tygodnia życia kotów. Część dorosłych osobników wykazuje nietolerancję laktozy, co uznawane jest za niepożądaną reakcję na pokarm. Konsekwencją wypicia mleka mogą być zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego w postaci wzdęć, bólów brzucha i biegunki, prowadzącej do odwodnienia. Z tego względu koty nie powinny otrzymywać w swojej diecie mleka krowiego.
Woda lepsza od mleka
Poza negatywnym wpływem na komfort trawienny podawanie mleka krowiego dorosłym kotom może mieć jeszcze inną konsekwencję. Trzeba pamiętać, że mleko dostarcza dodatkowe kalorie, których nadmiar prowadzi do nadwagi i otyłości. Dlatego, zamiast mleka, koty powinny pić wodę. Jeśli mruczek uwielbia mleko, możesz zaproponować mu specjalnie opracowane dla kotów mleko z minimalną ilością laktozy. Pamiętaj jednak, żeby uwzględnić zawarte w nim kalorie w dziennej dawce wymaganej energii pokarmowej.
Warto wiedzieć
- Mleko kotki lub preparat mlekozastępczy stanowi wyłączny pokarm kociąt przez kilka pierwszych tygodni ich życia.
- Z wiekiem spada aktywność enzymu laktazy, który odpowiada za rozkład laktozy (węglowodanu zawartego w mleku).
- U części dorosłych kotów występuje nietolerancja laktozy.
- Mleko dostarcza dodatkowych kalorii, których nadmiar może być przyczyną nadwagi i otyłości.