WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Czym jest karma pelnoporcjowa dla kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/czym-jest-karma-pelnoporcjowa-dla-kota"}]

Czym jest karma pełnoporcjowa dla kota?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Wybór najlepszego sposobu żywienia kota jest bardzo ważny, gdyż dieta wpływa w znaczący sposób na zdrowie i samopoczucie pupila.

Czym jest karma pełnoporcjowa dla kota?

  • Karmy pełnoporcjowe są kompletne i zbilansowane, czyli w pełni zaspokajają zapotrzebowanie żywieniowe zwierząt na wszystkie niezbędne substancje pokarmowe.
  • Pełnoporcjowość karmy jest gwarantowana dzięki precyzyjnie opracowanym recepturom.
  • Karmy pełnoporcjowe są bezpieczne oraz charakteryzują się odpowiednią strawnością, smakowitością i stałością składu.
  • Dwa główne rodzaje karm pełnoporcjowych to karmy suche i mokre.

 

Decyzja o tym, czym karmić kota, powinna być świadoma, oparta na rzetelnych argumentach oraz znajomości fizjologii tych zwierząt. Istotne jest także, aby opiekun kota rozumiał, co oznaczają poszczególne określenia znajdujące się na etykietach karm gotowych.

Czym karmić kota?

Koty jako zwierzęta bezwzględnie mięsożerne mają specyficzne potrzeby żywieniowe i wymagają
w swojej diecie składników zawartych jedynie w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. Najważniejszą kwestią, która powinna być brana pod uwagę przy żywieniu kota, jest dostarczenie
mu odpowiednich ilości wszystkich niezbędnych składników odżywczych, co uzyskuje się dzięki właściwemu doborowi surowców i ich precyzyjnej obróbce.


Czym różni się karma pełnoporcjowa od uzupełniającej?

W przypadku karm gotowych na etykiecie możemy spotkać się z dwoma rodzajami opisów: „karma pełnoporcjowa” lub „karma uzupełniająca”. Jak należy to rozumieć? Karma pełnoporcjowa, według definicji przytaczanej przez FEDIAF (Europejską Federację Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych), oznacza karmę, która dostarcza niezbędne składniki odżywcze i energię w odpowiednich ilościach oraz proporcjach i jest wystarczająca do zaspokojenia dziennego zapotrzebowania żywieniowego zmieniającego się w zależności od wieku, aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego. Karma pełnoporcjowa przeznaczona dla kotów może stanowić ich wyłączny pokarm przez całe życie lub etap życia, na jaki została opracowana (np. junior ¬– dla kociąt, adult – dla dorosłych kotów, senior – dla kotów starszych). Cecha ta odróżnia karmy pełnoporcjowe od uzupełniających, które nie spełniają warunku kompletności.


W jaki sposób karma pełnoporcjowa zaspokaja potrzeby żywieniowe kotów?

Na rynku znajdziemy wiele karm pełnoporcjowych dopasowanych nie tylko do wieku kota, ale również odpowiadających na inne potrzeby, np. karmy dla kotek karmiących, kotów wychodzących, aktywnych. Dzięki temu możliwe jest optymalne żywienie zwierząt w każdym wieku, o różnej aktywności i odmiennym stanie fizjologicznym. Pamiętajmy, że jeśli na etykiecie karmy pełnoporcjowej nie zostało określone jej specjalne przeznaczenie (ze względu na wiek, stan fizjologiczny, aktywność fizyczna itp.), a opis brzmi „karma pełnoporcjowa dla kotów”, oznacza to, że zaspokaja ona zapotrzebowania żywieniowe wszystkich zdrowych kotów przez cały okres ich życia. W jaki sposób uzyskuje się pełnoporcjowość karmy, tłumaczy lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka: „Dostarczenie optymalnych ilości wszystkich niezbędnych substancji pokarmowych jest możliwe dzięki precyzyjnie opracowanym recepturom wykorzystującym różnego rodzaju surowce – zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Gwarantuje to zaspokojenie specyficznych potrzeb żywieniowych kotów”.


Jakie inne zalety ma karma pełnoporcjowa?

Poza kompletnością i zbilansowaniem pełnoporcjowe karmy gotowe mają także inne ważne cechy. Są bezpieczne, czyli nie zawierają niczego, co mogłoby zaszkodzić naszemu pupilowi, np. toksyn czy czynników biologicznych. Charakteryzują się stałością składu umożliwiającą zachowanie tzw. komfortu trawiennego, gdyż, jak przypomina lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka: „urozmaicenie pokarmu, czyli po prostu nagłe zmiany składu, są potencjalną przyczyną zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego”. Pełnoporcjowe karmy gotowe są nie tylko smakowite, dzięki czemu koty chętnie je jedzą, ale także odpowiednio strawne, co gwarantuje przyswojenie właściwych ilości substancji odżywczych.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records