Jesteś wielbicielem kwiatów i zastanawiasz się, czy storczyk jest trujący dla kota?
Co prawda kot jest bezwzględnym mięsożercą, więc orchidea nie jest najlepszą przekąską dla niego, ale jeśli mruczkowi zdarzy się skubnąć kawałek liścia lub kwiatu tej rośliny, raczej nic mu się nie stanie. Problem stanowią jednak środki ochrony roślin i syntetyczne nawozy stosowane w uprawie storczyków. Z drugiej strony kot może być zagrożeniem dla rośliny - nietrudno jest uszkodzić ten piękny i delikatny kwiat. Przeczytaj, jak uprawiać orchidee, kiedy w pobliżu czai się kot.
Spis treści:
- Dlaczego koty podgryzają rośliny?
- Rośliny bezpieczne i toksyczne dla kotów
- Czy storczyk jest trujący dla kota? Nie, ale zachowaj ostrożność
- Storczyki a koty - jak pogodzić jedno i drugie?
Dlaczego koty podgryzają rośliny?
Codziennym rytuałem każdego kota jest dokładna pielęgnacja sierści. Mruczki robią to bardzo często w ciągu dnia i przy okazji połykają znaczne ilości włosów. Równie naturalne jak czyszczenie futerka jest dla kota podgryzanie trawy lub innych roślin (gdy w pobliżu nie ma trawy), aby ułatwić usuwanie sierści i zapobiegać tworzeniu się kul włosowych w przewodzie pokarmowym.
Niektóre koty podgryzają rośliny doniczkowe po prostu z nudów, gdy w ich otoczeniu znajduje się za mało atrakcji. Zadbaj więc o to, by Twój kot miał ciekawe życie. Zapewnij mu drapak i zabawki, żeby nie nudził się podczas Twojej nieobecności lub gdy nie masz dla niego czasu. Codziennie znajdź też chwilę, by pobawić się z kotem w „polowanie”, ponieważ interakcja z opiekunem i instynkt łowiecki są dla niego bardzo ważne.
Ofiarą kota mogą paść różne rośliny znajdujące się w domu, w tym również storczyki. Na szczęście orchidee to bezpieczne rośliny dla kota. Niestety zwierzęta nie potrafią odróżniać, co jest dla nich trujące, a co nie, więc równie dobrze mogą nieświadomie zjeść coś toksycznego. Warto więc dowiedzieć się, które kwiaty są dla kota bezpieczne, a które trujące.
Rośliny bezpieczne i toksyczne dla kotów
Opiekunowie kotów to osoby, które kochają naturę i chcą otaczać się żywą zielenią w swoim domu. Jednak okazuje się, że jest wiele roślin trujących dla kota, między innymi:
- lilie,
- konwalie,
- azalia,
- cyklamen,
- sanseweria,
- skrzydłokwiat,
- zamioculcas,
- dracena,
- bluszcz,
- monstera i inne filodendrony.
Rośliny niewątpliwie dodają uroku wnętrzom, ale jeśli masz w domu kota, musisz upewnić się, czy w jego otoczeniu nie znajduje się nic, co mogłoby mu zaszkodzić. Jak to sprawdzić? Najlepiej skorzystaj z internetowej bazy roślin trujących i bezpiecznych dla kota, np. na stronie Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt (The American Society for the Prevention of Cruelty to Animals, ASPCA).
Rośliny bezpieczne dla kota to, między innymi:
- fiołek afrykański,
- daktylowiec niski,
- niedośpian,
- kalatea,
- maranta,
- pilea - różne rodzaje, m.in. pieniążek, pilea błyszcząca i Pilea cadieri,
- Szlumbergera,
- palma Kentia/ Kencja,
- zielistka
Jak to jest z orchideami? Czy storczyk jest trujący dla kota? Czy w jakiś sposób może mu zaszkodzić?
Czy storczyk jest trujący dla kota? Nie, ale zachowaj ostrożność
Generalnie storczyki są bezpieczne dla kota. Jednak rodzina storczykowatych (Orchidaceae) jest ogromna i nie wszystkie gatunki zostały dobrze poznane pod względem toksyczności dla zwierząt. Zanim więc kupisz nowego storczyka, upewnij się, czy widnieje w bazie ASPCA jako nietoksyczny dla kotów.
Kupiłeś storczyka znajdującego się na liście bezpiecznych roślin dla kotów? Nie oznacza to, że możesz od razu postawić go na parapecie lub w innym dostępnym dla kota miejscu.
Po pierwsze, nie możesz być pewien, że roślina nie była pryskana. Pozostałości środków ochrony roślin znajdujące się na storczyku mogą być silnie trujące dla kota. Zatem po przywiezieniu rośliny do domu umieść ją na kilka tygodni poza zasięgiem kota. Przecieraj liście wilgotną ściereczką, by pozbyć się pestycydów z ich powierzchni.
Kolejną kwestią są nawozy stosowane do pielęgnacji storczyków. W większości przypadków są one konieczne, aby roślina pięknie kwitła. Kot może niepostrzeżenie zjeść trochę nawozu z doniczki lub wypić wraz z wodą z podstawki. Rozwiązaniem jest stosowanie naturalnych nawozów, które posiadają odpowiednie atesty bezpieczeństwa dla zwierząt.
Storczyki a koty
Wygląda na to, że odpowiedź na pytanie - czy storczyk jest trujący dla kota - nie jest taka oczywista. Jeśli nasz mruczek jest wielbicielem zieleniny, lepiej nie dawać mu możliwości podgryzania storczyka i umieścić roślinę w miejscu niedostepnym dla kota, np. wysoko na półce, w osobnym pomieszczeniu lub w zwisającej donicy. Jak jeszcze chronić storczyka, by zdobił dom, a nie stał się przekąską dla kota? Aby zniechęcić mruczka do storczyka, można spryskać liście roztworem wody z octem lub posypać je pieprzem cayenne albo cynamonem. Koty nie lubią zapachu tych przypraw, więc nie będą też zainteresowane niszczeniem rośliny.
W zamian zasiej bezpieczną trawę dla kota lub kocimiętkę. Twój mruczek będzie Ci za to bardzo wdzięczny. Nasiona trawy odpowiedniej dla kota bez problemu dostaniesz w sklepie zoologicznym. Twój kot będzie mógł skubnąć trawkę zawsze wtedy, gdy poczuje taką potrzebę, a Tobie nie będzie żal, że zniszczył roślinę. Dla kotów o gęstej sierści trawa może nie być wystarczająca, by zmniejszyć ryzyko powstawania kul włosowych w przewodzie pokarmowym. Konieczne może okazać się podawanie specjalnych preparatów odkłaczających. Skonsultuj się w tej kwestii z lekarzem weterynarii.
Inną rośliną, którą uwielbiają koty, jest kocimiętka. Mruczki za nią przepadają, ale nie ze względu na właściwości poprawiające trawienie, a z powodu jej zapachu. Substancja zawarta w jej liściach, która oddziałuje na kota, to nepetalakton, który u większości z nich wywołuje euforyczne zachowanie. Koty wąchają, liżą, gryzą i tarzają się w kocimiętce.