WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Jajko dla kota czy kot moze jesc jajka","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/jajko-dla-kota-czy-kot-moze-jesc-jajka"}]

Jajko dla kota - czy kot może jeść jajka?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Na temat podawania jajek kotu krąży wiele sprzecznych opinii. Z jednej strony, żółtko jaja bogate jest m.in. w witaminy, z drugiej zaś, w białku znajduje się niebezpieczna awidyna.

 

Opiekunowie zastanawiają się więc nad tym, czy podawać surowe, a może gotowane jajko dla kota i czy w ogóle taki dodatek w diecie mruczącego przyjaciela ma sens? Jak to jest z tym jajkiem dla kota - podawać czy nie? Kompletny i zbilansowany pokarm pokrywa wszystkie potrzeby mruczka, więc nie trzeba wzbogacać jego diety takimi dodatkami, jak jajka. 

Spis treści:

  1. Jajko dla kota - zdrowe czy niezdrowe?
  2. Surowe jajko dla kota - zagrożenia
  3. Czy koty mogą jeść jajka?

Jajko dla kota - zdrowe czy niezdrowe?

W żółtku jaja znajdują się niemal wszystkie witaminy, z wyjątkiem witaminy C. Obecna jest w nim także lecytyna, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6,  żelazo, potas, chlor, sód, magnez, siarka. Luteina wpływa korzystnie na wzrok. Lecytyna wspiera funkcjonowanie układu nerwowego. Zwolennicy podawania jaj kotu podkreślają, że substancje, znajdujące się w żółtku jaja, wpływają na piękny wygląd sierści.

 

Lista dobroczynnych składników żółtka jest długa, ale należy zastanowić się, czy nasz kot, otrzymujący kompletną i zbilansowaną karmę gotową, ich potrzebuje. Jajo, a dokładnie żółtko, może mieć zastosowanie w „domowej kuchni dla kota” jako uzupełnienie witamin dla kota. Nie polecamy jednak takiego sposobu karmienia naszych milusińskich, ponieważ samodzielne komponowanie jedzenia dla kota jest bardzo trudne i wymaga ogromnej wiedzy na temat żywienia kotów i ogólnie zwierząt domowych. Poza tym, surowe żółtko dla kota może być źródłem zatruć pokarmowych - nie tylko zwierząt, ale też ludzi. Więcej na ten temat przeczytasz w kolejnej części artykułu.

 

Surowe jajko dla kota - zagrożenia

Kot jest bezwzględnym mięsożercą i najwięcej energii czerpie z białka, zawartego w mięsie i podrobach (tzw. produktach pochodzenia zwierzęcego). Czy białko jaja jest dla niego również odpowiednie? Otóż nie! Surowe białko jaja zawiera niebezpieczną dla zdrowia kota awidynę. Jest to enzym, który rozkłada biotynę (nazywaną również witaminą H lub B7) i zmniejsza jej wchłanianie. Koty, które regularnie jedzą surowe białko, mogą mieć niedobór tej cennej witaminy, czego objawem są problemy ze skórą i sierścią. Mała ilość biotyny w diecie powoduje między innymi: matowienie sierści, łysienie, biegunki, szybkie męczenie się, zapalenie spojówek, bóle mięśni i ogólnie złe samopoczucie mruczka. 

 

Podawanie surowych jajek kotu może być niebezpieczne również ze względu na ryzyko zakażenia bakteriami. Zagrożenie stanowi Salmonella i pałeczki okrężnicy (Escherichia coli). Efektem może być groźne zatrucie. Jest to również sytuacja niebezpieczna dla ludzi, przebywających w otoczeniu kota, zwłaszcza dla osób o obniżonej odporności - dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i chorych. Koty, zakażone bakteriami, wydalają drobnoustroje z kałem i zanieczyszczają otoczenie człowieka. Warto przy tym wiedzieć, że sparzenie skorupki jaja wrzątkiem nie chroni przed zakażeniem bakteryjnym. Salmonella może znajdować się nie tylko na skorupce, ale także w środku jajka. Gotowane jajka dla kota nie są zagrożeniem.

 

Nie można zapominać, że jajko dla kota to również dodatkowa porcja kalorii. Jedno jajko (65 g) ma aż 91 kcal. Zdecydowana większość tych kalorii znajduje się w żółtku jaja, które jest bogate w tłuszcz (zawiera około 20% tłuszczu). 

 

Z podawaniem jajek kotu trzeba również uważać z tego względu, że dla niektórych mruczków mogą być silnie alergizujące.

Czy koty mogą jeść jajka?

Jednym z argumentów, przemawiających za tym, że nasz pupil nie potrzebuje jajek do szczęścia, jest to, że produkty te są rzadko obecne w diecie kotów wolnożyjących. Sporadycznie zdarza się,  że kot podczas polowania splądruje ptasie gniazdo.

 

Jeśli koniecznie chcesz poczęstować swojego kota jajkiem, to ugotuj je na twardo (żółtko dla kota nie może być płynne ani nawet półpłynne). Nie podawaj mruczkowi jajka zbyt często. Potraktuj je jako przekąskę i daj mu tylko odrobinę, a najlepiej samo ugotowane żółtko. Obserwuj, czy po spożyciu jajka u kota nie pojawiają się objawy alergiczne.

 

Jajka nie mogą stanowić głównego pożywienia kotów. Nawet w kontrowersyjnej diecie BARF stanowią jedynie dodatek. Podstawą diety Twojego ulubieńca powinna być pełnoporcjowa karma gotowa, która zawiera wszystkie potrzebne kotu składniki odżywcze. Zapewniając najlepszy pokarm swojemu kotu, dbasz o jego dobre samopoczucie i budujesz Waszą relację.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records