Wielu opiekunów zastanawia się, dlaczego kot udaje, że zakopuje jedzenie.
Twój pupil nagle zaczyna drapać podłogę obok miski lub stara się przykryć jej zawartość najbardziej dostępnym dla niego przedmiotem, na przykład kartką z gazety? Nie martw się, takie zachowanie wynika z jego instynktu. Dowiedz się, jakie są przyczyny tego, że kot zakopuje jedzenie oraz sprawdź, jak reagować w takiej sytuacji!
Spis treści:
- Dlaczego kot zakopuje jedzenie?
- Kot zakopuje jedzenie – czy trzeba zmienić jego jedzenie?
- Dlaczego kot zakopuje jedzenie? Czy powodem może być jego jakość?
Dlaczego kot zakopuje jedzenie?
To, dlaczego kot zakopuje jedzenie, może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich, lecz niezbyt częstą, może być chęć zachowania części posiłku na później. Instynkt podpowiada mu również, aby ukryć jedzenie przed innymi drapieżnikami oraz potencjalnymi zdobyczami, które mógłby spłoszyć zapach. Takie zachowanie jest w pełni zgodne z naturą Twojego pupila, który, choć jest niezwykle uroczy, należy do rodziny drapieżników.
Wielu opiekunów martwi się też tym, że kot nie nie chce jeść i zakopuje jedzenie. Czyżby nie smakowały mu podawane posiłki? Niestety, może to być prawdą. Jest to prawdopodobne, zwłaszcza jeśli już wcześniej po takim zachowaniu Twojego ulubieńca zdarzyło Ci się podać mu inny rodzaj jedzenia lub, co gorsza, smakołyk. W takie sytuacji Twój kot mógł błyskawicznie pojąć, że takim zachowaniem może wiele zyskać – znacznie bardziej smakowity kąsek.
Jeśli kot wącha jedzenie i zakopuje je natychmiast, być może posiłek mu nie smakuje lub po prostu odczuwa on naturalną potrzebę zmiany smaku i struktury jedzenia. W takiej sytuacji postaraj się podać mu inny rodzaj pożywienia, najlepiej od tego samego producenta, na przykład zamiast posiłku rybnego podaj mu ten z kurczakiem, a zamiast tego w galaretce, smakowite kocie danie w sosie. Dużą różnorodność znajdziesz między innymi w produktach Whiskas®.
Kot zakopuje jedzenie – czy trzeba zmienić jego jedzenie?
To, że kot zakopuje jedzenie, wcale nie musi oznaczać, że mu ono nie smakuje. Czasami po prostu Twój ulubieniec może dostawać zbyt duże porcje. Najpierw sprawdź zalecenia producenta i skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Być może podajesz mu zbyt dużo karmy. Pamiętaj, że te zwierzęta jedzą niewielkie ilości, za to dosyć często. Podawaj pupilowi zalecane ilości 4-5 razy dziennie.
To, że kot wącha jedzenie i zakopuje, może też wynikać z faktu, że podajesz mu zbyt dużo przysmaków. Nie jest to korzystne dla zdrowia Twojego ulubieńca, Wartość kaloryczna smakołyków nie może przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania zwierzęcia na energię. Pamiętaj, że może to prowadzić do wielu poważnych problemów ze zdrowiem Twojego czworonożnego przyjaciela, w tym zarówno groźnych niedoborów, jak i nadmiernego przyrostu masy ciała. Początkowo u zwierzęcia rozwija się nadwaga, a potem otyłość, która nie tylko sama w sobie jest poważną chorobą, lecz także prowadzi do wielu innych schorzeń, jak problemy z układem krwionośnym oraz kostnym.
Dlaczego kot zakopuje jedzenie? Czy powodem może być jego jakość?
Koty to stworzenia dość wybredne. Dlatego z pewnością nie będą one chciały jeść nieświeżego jedzenia. Dotyczy to zarówno produktów specjalnie dla nich przeznaczonych, jak i tych domowych. Zawsze kupuj jedzenie przeznaczone dla swojego ulubieńca wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Pamiętaj również, że suche granulki bardzo szybko wietrzeją i tracą swój nęcący zapach, przez co nie przyciągają mruczka. Dlatego nie kupuj zapasu na dłużej niż 1,5 miesiąca, a karmę zawsze przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku, Dzięki temu sprawisz, że na dłużej zachowa ona świeżość.
Jeśli kot zakopuje jedzenie, zawsze możesz też spróbować podnieść atrakcyjność karmy suchej, dodając do niej mokry pokarm, w przypadku wilgotnych posiłków, podgrzewając je do temperatury pokojowej, dzięki czemu zyskają smakowity zapach.
Gdy Twój kot zakopuje jedzenie, z pewnością się martwisz. Pamiętaj jednak, że często jest to wynikiem jego naturalnych instynktów. Podawaj mu właściwą ilość pełnoporcjowej mokrej karmy dla kota bądź suchej, a jeśli w dalszym ciągu będzie przejawiać tego typu zachowania, spróbuj zmienić ją na inny jej rodzaj od tego samego producenta. Jeśli zdecydujesz się na zupełnie nowy typ, mieszaj go bardzo powoli z podawaną wcześniej karmą. Pamiętaj, że nagłe zmiany mogą wywołać sensacje żołądkowe u Twojego pupila.