[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Whiskas Opieka\/Whiskas Kocia Opieka\/Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dla doros\u0142ego kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Dynamic Landing View","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"\u0141\u0105czenie karm suchych i mokrych w \u017cywieniu kot\u00f3w","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/laczenie-karm-suchych-i-mokrych-w-zywieniu-kotow"}]
Łączenie karm suchych i mokrych w żywieniu kotów
Żywienie w znaczący sposób wpływa na zdrowie kotów, dlatego podawany im pokarm powinien w pełni zaspokajać zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Tylko taka dieta pozwoli właścicielowi kota utrzymać zwierzę w naprawdę dobrej kondycji.
- Otyłość jest częstym problemem zdrowotnym kotów, dlatego nie należy ich przekarmiać, czyli nie przekraczać ich dziennego zapotrzebowania na energię pokarmową.
- Choroby przyzębia są powszechne u kotów, a stosowanie karmy suchej sprzyja utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.
- Dieta o wilgotności powyżej 70% znacząco wpływa na zwiększenie objętości moczu, spadek jego ciężaru właściwego i przez to zmniejszenie ryzyka wystąpienia kamicy moczowej.
Rodzaje pełnoporcjowych karm gotowych
Pełnoporcjowe karmy gotowe – zarówno suche, jak i mokre – stanowią kompletny i zbilansowany pokarm, dostarczający kotu w dziennej porcji wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a także energii w odpowiednich ilościach i proporcjach, zgodnych z normami żywieniowymi (FEDIAF). Karmy suche i mokre różnią się jednak między sobą wieloma cechami, np. poziomem wilgotności, zawartością mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego czy teksturą. Każdy z rodzajów karmy wywiera swoisty pozytywny wpływ za zdrowie i samopoczucie zwierzęcia, a żywienie, łączące oba formaty, umożliwia wykorzystanie wszystkich zalet.
Mięsożerne nawyki żywieniowe – koci profil metaboliczny
Koty, jako zwierzęta bezwzględnie mięsożerne, wymagają w swoim pokarmie odpowiednich ilości mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ jedynie one są źródłem niektórych niezbędnych dla kotów składników odżywczych. W warunkach naturalnych dziko żyjące koty polują na drobne zdobycze, które charakteryzują się podobnym składem pod względem zawartości białka, tłuszczu, węglowodanów i wody. Badania wykazały, że dorosłe koty – niezależnie od wieku, płci czy kastracji – wybierają pokarm, który dostarcza około 50% energii z białka, 40% energii z tłuszczu i 10% energii z węglowodanów. Stosunek zawartości tych trzech głównych grup składników odżywczych został nazwany profilem metabolicznym.
Karma mokra jest najbliższa pod względem zawartości makroskładników pokarmowi dziko żyjących kotów. Jednak, ze względu na inne uwarunkowania życiowe, tylko odpowiednio skomponowana dieta złożona z obu rodzajów karmy (mokrej i suchej) jest optymalnym sposobem żywienia tych zwierząt.
Zalety karmy mokrej
Wyjątkową zaletą karmy mokrej jest wysoka zawartość wody (około 80%). To istotny element, ponieważ koty zazwyczaj piją zbyt mało, co może negatywnie wpływać na zdrowie dolnych dróg moczowych i powodować zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej, a nawet kamicę moczową. Mokra karma, dostarczając dodatkowe ilości płynów, przyczynia się do zwiększenia rozcieńczenia i objętości moczu oraz obniżenia ryzyka powstawania kamieni moczowych. Inną ważną zaletą, związaną z wykorzystaniem karmy mokrej w diecie kotów, jest zapobieganie nadwadze i otyłości, których konsekwencjami zdrowotnymi mogą być cukrzyca typu 2, choroby układu ruchu czy problemy z rozrodem. Karmy mokre pomagają utrzymać prawidłową masę ciała, o czym warto pamiętać podczas komponowania optymalnej diety dla swojego ulubieńca.
Zalety karmy suchej
Podawanie karmy suchej także ma swoje zalety. Odpowiednio dobrane pod względem wielkości granule karmy przyczyniają się do mechanicznego ścierania płytki bakteryjnej, a ze względu na konsystencję nie dostarczają tak dużo pożywki dla bakterii w jamie ustnej jak karma mokra. Dzięki tym właściwościom podawanie karmy suchej pozytywnie wpływa na utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Karma sucha jest także tańsza od mokrej i wygodniejsza w użyciu, ponadto charakteryzuje się większą trwałością i wyjątkowo łatwo ją przechowywać.
Optymalne łączenie karmy suchej i mokrej
Jak widać, oba rodzaje karmy wykazują wiele zalet. Jak podkreśla lek. wet. Małgorzata Głowacka „mieszany sposób żywienia zwiększa przyjemność kota z posiłku, gwarantując jednocześnie rozmaitość tekstury pokarmu, redukując potencjalne zjawisko neofobii, czyli niechęci do nowych pokarmów i awersji do pokarmu.” Zaleca się mieszanie karm mokrych i suchych w taki sposób, aby 2/3 energii metabolicznej pochodziło z karmy mokrej, a 1/3 z karmy suchej. Biorąc pod uwagę masę karmy, stosunek karmy mokrej do suchej powinien wynosić 9 do 1, co oznacza, że ważącemu 4 kg kotu należy dziennie podawać ok. 150 g mokrej karmy i ok. 20 g karmy suchej. Taka metoda żywienia kociego przyjaciela zapewnia maksymalne wykorzystanie zalet obu formatów karm i pozwala utrzymać zwierzę w dobrej formie.
Tematy, które mogą cię zainteresować