WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Karma mokra dla kota glowne danie czy przekaska","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/karma-mokra-dla-kota-glowne-danie-czy-przekaska"}]

Karma mokra dla kota - główne danie czy przekąska?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Koty to zwierzęta niezwykle ciekawe świata, a my - ich opiekunowie - podając im pyszne, zbilansowane posiłki, możemy ową ciekawość dodatkowo wspierać

Karma mokra dla kota - główne danie czy przekąska?

Warto w tym celu bliżej przyjrzeć się temu, co ląduje w misce naszych ulubieńców - jaka jest najlepsza mokra karma dla kota? Co więcej, czy należy ją traktować jako danie główne, czy raczej przekąskę? Sprawdź!

 

Spis treści:

  1. Mokra karma dla kota - podstawa jego diety!
  2. Czy mokra karma dla kota to danie główne?
  3. Karma mokra dla kota - co warto o niej wiedzieć?

 

Mokra karma dla kota - podstawa jego diety!

Podawanie kotom odpowiednich, czyli zbilansowanych, pełnoporcjowych i jednocześnie smakowitych posiłków, jest jednym z podstawowych sposobów, w jaki możemy o nie dbać. Dzięki temu dostarczymy im nie tylko niezbędnych dla ich zdrowia składników odżywczych, lecz także sprawimy wielką frajdę - zgadza się, kocie jedzenie ma za zadanie spełniać obie te funkcje! I jak najbardziej spełnia je mokra karma dla kota, która powinna stanowić podstawę jego diety. Jak wskazują eksperci, 90 proc. masy kociego pożywienia powinno być podawane właśnie w opisywanej tu formie, zaś 10 proc. w formie karmy suchej - żeby lepiej to zobrazować: jeśli kot zjada 200 g karmy dziennie, źródłem 180 g powinna być mokra karma dla kota, zaś 20 g sucha.

 

Co przy tym ważne, o ile pod względem wartości odżywczych i kaloryczności kocie posiłki powinny być jak najbardziej stabilne, o tyle w zakresie tekstury oraz smaków, warto postawić na różnorodność. Wspomniana już ciekawość kotów i naturalne mechanizmy, które się w nich uruchamiają (intuicyjnie koty nie jedzą tego samego pożywienia zbyt długo, co nazywa się „instynktowną potrzebą zmiany smaku i tekstury”), są dla nas - opiekunów - wspaniałą wskazówką, jak najlepiej zadbać o naszych ulubieńców. 

 

Czy mokra karma dla kota to danie główne?

Wszystko zależy od opisu danej karmy. Jeśli na opakowaniu napisane jest, iż mokra karma dla kota jest produktem pełnoporcjowym - tak, jest ona daniem głównym, co należy rozumieć jako posiłek, który spełnia wszystkie potrzeby żywieniowe naszego ulubieńca. Dobra mokra karma dla kota może na stałe zagościć w jego menu i przez całe życie zwierzęcia stanowić jego główny pokarm - tym samym dawać mu nieskończoną energię, dbać o jego układ trawienny oraz, co równie ważne, błysk w oku! 

 

Jeśli zaś chodzi o przekąski, to tego typu produkty powinny dostarczać zwierzęciu nie więcej niż 10 proc. kalorii w ciągu dnia. Zazwyczaj jednak nie są to mokre karmy dla kota, lecz różnego rodzaju suche przysmaki, czy przekąski stomatologiczne, pomagające dbać o zdrowie zębów naszego małego drapieżnika - dokładnie, niezależnie od tego, jak delikatny i kochany jest nasz zwierzęcy domownik, niezmiennie drzemie w nim nutka dzikości! Stąd też koty to urodzeni mięsożercy, a co za tym idzie, w ich diecie przeważać powinny białka (najlepiej pochodzenia zwierzęcego, ponieważ roślinne nie dostarczą im wszystkich niezbędnych aminokwasów) oraz tłuszcze. Węglowodany stanowią w naturze niewielką część diety kotów - co nie znaczy, że nie są dla kotów dobre. Węglowodany są dobrym źródłem łatwo przyswajalnej energii oraz włókna pokarmowego, które wspomaga pracę jelit. Jak widać, koty to skomplikowane istoty, dlatego najlepsza mokra karma dla kota powinna być stworzona przez specjalistów - bazujmy na wiedzy ekspertów!

Karma mokra dla kota - co warto o niej wiedzieć?

 

  • Przygotowana przez specjalistów mokra karma pełnoporcjowa dla kota to posiłek, który powinien stanowić podstawę diety naszego ukochanego zwierzęcia - tak, jest to danie główne.
  • Ogromnym plusem tego typu posiłków jest duża zawartość wody - koty nie mają nawyku picia, stąd też odpowiednie nawodnienie powinniśmy zapewniać im właśnie w jedzeniu. Jest to szalenie istotne m.in. dla prawidłowej pracy kociego układu moczowego. 
  • Co ważne, nie wyklucza to faktu, że dostęp do wody powinien być dla kota stały - świeża i czysta woda, ustawiona z dala od kuwety oraz minimum pół metra od miski z jedzeniem to konieczność.
  • Warto też podkreślić, że gotowe mokre karmy dla kota są około 4 razy mniej kaloryczne niż karmy suche (w przeliczeniu na masę produktu) - troska o masę ciała zwierzęcia jest bardzo ważna. Będąc w dobrej formie, może z jeszcze większym zapałem poznawać świat!
  • Postaw na różnorodność smaków - jak to zostało wspomniane, pod względem odżywczym, kocie karmy powinny być stabilne, co niezwykle trudno zapewnić, przygotowując posiłki samodzielnie. Stąd też wskazane są profesjonalnie przyrządzone mokre karmy dla kota - poza jakością, zapewniają bowiem ogromną ilość doznań!
  • Pamiętaj, potrzeby kocich organizmów zmieniają się wraz z wiekiem. Inne składniki będą konieczne u kociąt, odmienne u starszych zwierząt. Karmy Whiskas są pod tym względem czytelnie oznaczone - posiłki „Junior” przeznaczone są dla kotów w wieku 0-12 miesięcy, „Adult” dla kotów mających 1-7 lat, a „Senior” dla tych powyżej 7 lat. Co ważne, oznaczenie to jest istotne niezależnie od tego, czy jest to sucha, czy mokra karma dla kota - wybierając posiłki, warto zwrócić na nie uwagę.
  • Nie zapominaj o jakości - koty bywają pod względem jedzenia wybredne. Taki już ich urok! Najlepsza mokra karma dla kota, czyli zbilansowana, pełnoporcjowa i jednocześnie pyszna, pozwoli jednak spełnić wszelkie wymagania, a Tobie da szansę na pokazanie kotu, jak wiele dla Ciebie znaczy - owszem, jedzeniem okazujemy też miłość, bliskość i wyjątkową troskę. Zobaczysz, Twój kot to doceni oraz - co najważniejsze - odwzajemni!
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records