WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Najlepsza karma dla kota co podawac naszemu podopiecznemu","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/najlepsza-karma-dla-kota-co-podawac-naszemu-podopiecznemu"}]

Najlepsza karma dla kota - co podawać naszemu podopiecznemu?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Najlepsza karma dla kota jest pełnoporcjowa, dostosowana do wieku, aktualnych potrzeb i stylu życia pupila. Szukasz zdrowej karmy dla kota? Przeczytaj!

Najlepsza karma dla kota - co podawać naszemu podopiecznemu?

Żywienie kota to ważne zadanie każdego opiekuna, ponieważ to właśnie od tego, co i jak często pupil je, zależy jego zdrowie, wygląd i samopoczucie. Jedzenie dla kota powinno być dostosowane do wieku, aktualnych potrzeb i stylu życia czworonoga. Najlepsza karma dla kota to ta, która zapewnia kompletny i zbilansowany posiłek, a do tego zadowala kocie zmysły. Sprawdź, jak wybrać najlepszą karmę dla kota!

Spis treści:

 1. Zdrowa karma dla kota - domowa czy gotowa?
 2. Najlepsza karma dla kota - sucha czy mokra?
 3. Wybór najlepszej karmy dla kota - na co zwracać uwagę?

 

Zdrowa karma dla kota - domowa czy gotowa?

Każdy mruczek zasługuje na to, żeby dostawać najlepszą karmę dla kota. Tylko która jest najlepsza - domowa, przyrządzana samodzielnie z dobrze znanych produktów, a może gotowa, opracowana przez ekspertów ds. żywienia zwierząt? 

 

Dieta domowa ma swoje zalety. Pozwala przygotowywać posiłki dla pupila z tych samych składników, z których powstają dania dla pozostałych domowników. Poza tym daje szansę na urozmaicanie kociej diety i sprostanie kapryśnym gustom. W rzeczywistości jednak koty nie są tak bardzo wybredne, jak może się wydawać - mają mniej kubków smakowych niż psy i ludzie, więc znacznie prościej zadowolić ich zmysł smaku - wystarczy zamienić potrawkę z kurczakiem na danie z tuńczykiem. 

 

Trzeba też wiedzieć, że z domowe jedzenie dla kota wcale nie łatwo skomponować najlepszą karmę dla kota. Domowa dieta, która jest przeważnie bardzo różnorodna, oznacza częste zmiany wartości odżywczych w posiłkach, do czego koci organizm nie jest przystosowany. Koty potrzebują pokarmów stabilnych pod względem makroskładników, o odpowiedniej strawności i bezpiecznych. Podawanie zwierzęciu domowego jedzenia niesie ryzyko, że pupil zje coś toksycznego, co zagrozi jego zdrowiu, a nawet życiu. Przepisy na domowe jedzenie dla kotów, dostępne w Internecie, w większości nie są weryfikowane przez dietetyków weterynarii. W takich recepturach mogą znajdować się szkodliwe dla kotów produkty i niesprawdzone instrukcje, pomijające ważne etapy obróbki żywności, jak na przykład mielenie kości.

 

Samodzielne przygotowywanie posiłków to poważne przedsięwzięcie, które wymaga obszernej wiedzy i poczucia odpowiedzialności. Koty mają odmienne od ludzkich potrzeby żywieniowe, których nie spełnią niewłaściwie przygotowane pokarmy domowe ani tym bardziej resztki z obiadu. Taki sposób żywienia jest niewłaściwy, niekompletny i może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia czworonoga - niedoborów lub nadmiarów składników odżywczych, zaburzeń i poważnych chorób, w tym niedożywienia lub otyłości. Może się okazać, że w późniejszym etapie Twój gruby kot będzie wymagał zastosowania terapii odchudzającej, która nie należy do najłatwiejszych. 

 

Domowe posiłki mogą stać się zdrową karmą dla kota tylko wtedy, gdy są przygotowane we właściwy sposób - z bezpiecznych składników, podanych w odpowiednich ilościach i proporcjach, dostosowanych do aktualnych potrzeb żywieniowych zwierzęcia i, co ważne, poddanych odpowiedniej obróbce. Nie jest to łatwe, dlatego bezpieczniej i wygodniej jest wybrać gotową, najlepszą karmę dla kota. 

 

Najlepsza karma dla kota jest kompletna, zbilansowana, bezpieczna, strawna, odżywcza i smaczna, czyli - jednym słowem - pełnoporcjowa. Takie cechy spełnia wysokiej jakości pokarm gotowy, zarówno w postaci suchych granulek, jak i mięsistych kawałków w sosie lub galaretce. Podając pupilowi pełnoporcjowe jedzenie dla kotów Whiskas, ma się pewność, że jego dieta jest prawidłowa i w pełni wystarczająca, aby pupil rósł zdrowo, miał piękne, gęste futro i mnóstwo energii.

 

Najlepsza karma dla kota - sucha czy mokra?

Najlepsza karma dla kota to karma sucha czy mokra? Każda z nich! Pokarm ekstrudowany, czyli suche granulki, które powstały pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia, jest sycący, odżywczy i bardzo dobrze strawny. Ponadto, w procesie wytwarzania uzupełniane są odpowiednie dawki witamin dla kota oraz inne dodatki dietetyczne (np. tauryna), dzięki czemu jedzenie może jeszcze lepiej odpowiadać potrzebom konkretnego czworonoga. Dużą zaletą tego pokarmu jest to, że jego gryzienie ułatwia higienę jamy ustnej. Odpowiednio krucha faktura granulek i pasztecików Whiskas pomaga czyścić zęby, co oznacza, że wspiera zdrowie jamy ustnej. 

 

Z kolei pokarm mokry, czyli potrawka w galarecie lub kawałki w sosie, to dania, w których zawartość wody wynosi około 80%, a ilość kalorii jest nawet 4-krotnie niższa w przeliczeniu na masę produktu niż w pokarmach granulowanych. Jedzenie z puszek i saszetek to zdrowa karma dla kota, która wspiera zachowanie odpowiedniej masy ciała naszego pupila, a ponadto zapewnia mu odpowiednią ilość wody w codziennej diecie. 


Wszyscy wiedzą, że koty nie lubią wody. Niewiele osób jednak wie - dlaczego. Koty nieczęsto piją wodę i nie lubią moczyć futerka, ponieważ mają to zakodowane w pamięci. Ich dziko żyjący przodek - kot nubijski, zwany też żbikiem afrykańskim, żył na obszarach pustynnych (Afryka, Bliski Wschód), gdzie nie było zbyt wiele zbiorników wodnych - dlatego koci gatunek nie wyrobił sobie nawyku picia wody ani kąpieli. Choć koty za wodą nie przepadają, potrzebują jej, aby żyć i zdrowo funkcjonować. Nieodpowiednie nawodnienie może wywołać problemy ze strony układu moczowego, w tym także - kamicę nerkową. Jednym ze sposobów, by temu przeciwdziałać, jest podawanie pokarmów mokrych. Zresztą koty je uwielbiają - nie tylko dlatego, że wilgotne posiłki apetycznie pachną i dobrze smakują, ale również dlatego, że mięsiste kawałki przypominają naturalne kocie jedzenie. 

Ważne!

 • W diecie mieszanej pokarm mokry i suchy powinien być podawany w proporcji 9:1 pod względem masy, z przewagą dla dań wilgotnych. Zaleca się, aby jedzenie z puszki lub saszetki było podawane na śniadanie i kolację, a najlepsza sucha karma dla kota stanowiła ich uzupełnienie na czas nieobecności opiekuna oraz w nocy. 
 • Koty są mięsożerne, co oznacza że wymagają w swej diecie składników obecnych jedynie w surowcach pochodzenia zwierzęcego. Ale najlepsze karmy dla kota zawierają nie tylko mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Aby pokarm był kompletny i zbilansowany w składzie znajdują się także warzywa, zboża, oleje i tłuszcze.
 • Chociaż jakość karmy nie jest zależna od ilości mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, ich obecność w pożywieniu jest ważna dla pupila z dwóch powodów. Po pierwsze, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego są źródłem wielu niezbędnych dla kota składników odżywczych. Po drugie, ich smak jest dla pupila niezwykle atrakcyjny i zapewnia przyjemność jedzenia. 
 • Jeśli mimo wszystko ciekawi Cię, ile mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego jest w karmie, to na pewno ucieszy Cię fakt, że w linii klasycznej saszetek Whiskas znajduje się co najmniej 85% mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego w pysznym kawałku.
 • Warto zmieniać pupilowi smak i teksturę potraw. Zastępując jego ulubioną i najlepszą karmę dla kota Whiskas na przykład kremową zupą z jagnięciną Whiskas, dba się o kocie instynkty przetrwania - koty odczuwają naturalną potrzebę zmiany konsystencji i smaku posiłków, co miało chronić je przed długotrwałym jedzeniem pokarmów szkodliwych lub niedoborowych. 

 

Wybór najlepszej karmy dla kota - na co zwracać uwagę?

Najlepsza karma dla kota jest nie tylko pełnoporcjowa, ale również dostosowana do wieku, aktualnych potrzeb żywieniowych i stylu życia pupila. Najlepsza, a więc zdrowa karma dla kota, musi zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, podane w takich ilościach i proporcjach, jakich zwierzę na danym etapie życia dokładnie potrzebuje. 


Najlepsza karma dla kota jest dostosowana do etapu życia pupila


Najlepsza karma dla kota juniora to karma pełnoporcjowa, przygotowana specjalnie dla kociąt w wieku od 2 do 12 miesięcy. Takie pokarmy muszą być dostosowane pod względem tekstury oraz składu do możliwości rosnącego organizmu. Najlepsza sucha karma dla kota juniora to nieduże, dające się łatwo rozgryźć i połknąć granulki lub paszteciki. Podobne cechy musi mieć karma mokra - saszetki dla kociąt Whiskas to dania w różnych smakach, złożone z małych, soczystych kawałków w sosie lub galarecie, które zadowalają zmysły węchu i smaku oraz naturalne instynkty małego mięsożercy. Ponadto, jedzenie dla kociąt Whiskas Junior jest dobrze strawne i bogate w niezbędne dla rosnącego czworonoga składniki odżywcze - między innymi:

 • wapń i fosfor, ważne dla zdrowia zębów i kości,
 • witaminy E i D3, kluczowe dla umacniania systemu odpornościowego,
 • taurynę, niezbędną dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego. 

Najlepsza karma dla kota jest dostosowana do aktualnych potrzeb i stylu życia czworonoga


Zasadniczo, najlepsza karma dla kota to karma stabilna pod względem składników odżywczych, lecz bardzo ważne jest, by jednocześnie odpowiadała aktualnym potrzebom naszego czworonoga. Dlatego, każda duża zmiana, jak ciąża, kastracja i sterylizacja, a także różnego rodzaju choroby i zaburzenia, musi iść w parze ze zmianami dietetycznymi, prowadzonymi pod okiem lekarza weterynarii. Wybierając najlepsze karmy dla kotów, oprócz wieku, stanu fizjologicznego i kondycji zdrowotnej, należy brać pod uwagę jeszcze styl życia pupila. Wybór najlepszego pokarmu to nie wszystko. Bardzo ważne jest również jego właściwe porcjowanie - aby Twój kot był zdrowo najedzony, podawaj mu karmę zgodnie z zaleceniami producenta, dzięki temu mruczek otrzyma dokładnie tyle pożywienia, ile potrzebuje. Trzymanie się podstawowych zasad żywienia zwierząt, to najlepszy sposób, by uchronić pupila przed nadwagą, otyłością i związanymi z nimi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. 


Najlepsza karma dla kota zapewnia pupilowi długie i szczęśliwe życie


Nie tylko koty niewychodzące, lecz również koci seniorzy mają odmienne potrzeby żywieniowe. U kotów około 7. roku życia wzrasta ryzyko rozwoju otyłości, a ponieważ zdolność do trawienia tłuszczów maleje z wiekiem, w pewnym momencie należy wprowadzić dietę mniej kaloryczną, która będzie sprzyjać utrzymaniu prawidłowej masy ciała i ogólnego zdrowia. Taki sposób żywienia zapewniają pokarmy Whiskas, opracowane specjalnie dla kotów ponad 7-letnich. To zarówno pełnoporcjowe karmy suche, jak i mokre Whiskas Senior oraz uzupełniające - przysmaki dentystyczne Dentabits, które pomagają utrzymać zdrowie zębów i dziąseł, jak również Whiskas Anti-Hairball - kruche smakołyki, przeciwdziałające zakłaczeniu. Dzięki nim można w prosty sposób zadbać o zdrowie ukochanego pupila, a jednocześnie wzmocnić wyjątkową więź, która łączy troskliwego opiekuna i wdzięcznego mruczka. 

 

Wybierając najlepszą karmę dla kota, zwróć uwagę na przeznaczenie produktu!

 

 • Karma pełnoporcjowa lub uzupełniająca - pokarm pełnoporcjowy (np. sucha i mokra karma Whiskas) jest kompletny i zbilansowany, więc stanowi wystarczające źródło pożywienia i dostarcza zwierzęciu wszystko to, czego potrzebuje. Inaczej jest z pokarmem uzupełniającym, który jest wyłącznie dodatkiem w codziennej diecie - to suplementy i przekąski, również funkcyjne, jak przysmaki stomatologiczne Dentabites lub smakołyki pomagające pozbyć się kłaczków Whiskas Anti-Hairball. 
 • Junior/adult/senior - małe koty spalają mnóstwo energii, dlatego karmy typu Whiskas Junior zawierają więcej kalorii oraz składników odżywczych w porównaniu z tą samą masą pokarmu przeznaczonego dla dorosłych czworonogów. Kocięta powinny dostawać odpowiednią karmę, dzięki której będą zdrowo rosły. Pokarm typu adult nie jest odpowiedni ani dla kociąt, ani dla kotów seniorów. 
 • Karma sucha i mokra - zarówno karma sucha, jak i mokra mają wiele zalet. Suche granulki są bardzo sycące. Dostarczają nawet 4-krotnie więcej energii niż karmy mokre w przeliczeniu na masę produktu. Ponadto pomagają utrzymać zdrowie jamy ustnej (podczas gryzienia ściera się płytka bakteryjna). Z kolei pokarmy mokre, które przypominają naturalną zdobycz mięsożerców, zawierają do 80% wody, dzięki czemu wspomagają pracę układu trawiennego i moczowego. Takie dania mają niższą wartość kaloryczną, dlatego polecane są zwierzętom, znajdującym się w grupie ryzyka nadwagi i otyłości. Najlepsze karmy dla kotów to tak samo pokarmy suche, jak i mokre. Można stosować je łącznie, zapewniając swojemu pupilowi wszystko to, co najlepsze. 

 

Po czym można rozpoznać, że nasz pupil dostaje najlepszą karmę dla kota? Po tym, że jest zadowolony, pełen energii, ma ochotę na zabawę, a jego piękne, lśniące futerko zachęca do głaskania. Koty to nasi mali przyjaciele, dlatego najlepsze karmy dla kotów, to te, wybrane z myślą o pupilach i podawane im od serca. 

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records