Nowonarodzone kocięta przez pierwsze tygodnie życia są karmione wyłącznie mlekiem matki, które stanowi dla nich najlepszy i kompletny pokarm. Przeczytaj i dowiedz się, czym karmić kocięta w kolejnych tygodniach życia!
- Kocięta są przygotowane do samodzielnego jedzenia wyłącznie stałych pokarmów w wieku około 6-8 tygodni.
- Kocięta powinny otrzymywać pełnoporcjowe karmy gotowe przeznaczone dla kotów rosnących (typu junior). Karma dla kotów dorosłych nie zaspokoi ich wszystkich potrzeb żywieniowych związanych ze wzrostem i rozwojem.
- Nie zapominaj o zapewnieniu swojemu pupilowi stałego dostępu do czystej, świeżej wody.
- Kocięta powinny otrzymywać małe, ale częstsze posiłki – około 4-5 razy dziennie.
Żywienie kociąt w pierwszych 8 tygodniach życia
Kocia mama opiekuje się swoimi dziećmi, ogrzewa je, myje, a dzięki masowaniu małych brzuszków ułatwia im wypróżnianie. Mleko kotki dostarcza kociętom wszystkich niezbędnych do optymalnego rozwoju składników odżywczych przez pierwsze 2 tygodnie życia. Czas między 2. a 4. tygodniem życia to tzw. okres przejściowy, gdy maluchy, które wciąż piją mleko mamy, mogą zacząć jeść także inne pokarmy, takie jak mokre pełnoporcjowe karmy gotowe czy pokarmy domowe o odpowiedniej konsystencji. W wieku 3-4 tygodni życia do diety małych kotków można wprowadzać także suchą karmę. Początkowo moczy się ją w wodzie lub preparacie mlekozastępczym, stopniowo przechodząc do podawania suchych porcji. Należy pamiętać, że u kociąt wraz z upływem kolejnych tygodni spada aktywność enzymu laktazy, trawiącego cukier mleczny (laktozę). Z tego względu nie należy podawać produktów nabiałowych i preparatów mlekozastępczych po tzw. odsadzeniu dietetycznym, tj. zakończeniu żywienia mlekiem matki i przejściem na pokarm stały, przypadającym między 6. a 8. tygodniem życia kociąt.
Żywienie kociąt do 1. roku życia
Maluchy zazwyczaj trafiają do nowych domów w wieku 8-12 tygodni. Są wtedy w miarę samodzielne, ale potrzebują troskliwej opieki swojego właściciela, w tym właściwego żywienia. Na tym etapie następuje bardzo intensywny wzrost i rozwój młodego organizmu trwający do około piątego miesiąca życia. Powinien być on kontrolowany poprzez regularne ważenie. Prawidłowe przyrosty masy ciała są jednym z dowodów właściwego rozwoju. Koty osiągają dorosłe rozmiary w różnym wieku w zależności od rasy i płci – samice około 9. miesiąca życia, a samce około 12. miesiąca życia. U dużych ras, jak np. Maine Coon czy norweski leśny, okres wzrostu może przedłużać się nawet do 24 miesięcy. Dla młodych kotów niezwykle istotne jest prawidłowe żywienie, dostarczające im wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach – zgodnie z zapotrzebowaniem, które jest wyższe niż w przypadku kotów dorosłych. Z tego względu nie należy stosować w żywieniu kociąt karm przeznaczonych dla kotów dorosłych.
Rodzaj, ilość i częstotliwość posiłków dla kociąt
Jak informuje lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn: „zarówno niedobór, jak i nadmiar substancji pokarmowych są niekorzystne dla zdrowia. Na przykład nadmiar energii pokarmowej jest przyczyną nadwagi i otyłości, które mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak cukrzyca i choroby układu ruchu”. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie pełnoporcjowych karm gotowych – zarówno suchych, jak i mokrych – przeznaczonych dla kociąt. Zawierają one wszystko to, czego potrzebuje rosnący organizm. Można oczywiście stosować dietę domową, jednakże jej właściwe zbilansowanie jest zajęciem o wiele bardziej pracochłonnych i skomplikowanym niż proste otwarcie opakowania i włożenie pysznej karmy do miski. Pamiętajmy o tym, że rozmiary żołądków rosnących kotów nie są duże, dlatego też mruczki powinny otrzymywać pokarm w mniejszych porcjach, ale częściej, tj. przynajmniej 4-5 razy dziennie.