WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dla doros\u0142ego kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Dynamic Landing View","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Ro\u015bliny bezpieczne dla kota - bez obaw mo\u017cesz je postawi\u0107 na swojej posesji","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/rosliny-bezpieczne-dla-kota-bez-obaw-mozesz-je-postawic-na-swojej-posesji"}]

Rośliny bezpieczne dla kota - bez obaw możesz je postawić na swojej posesji

Rośliny bezpieczne dla kota

Rośliny bezpieczne dla kota to na pewno palma areca, grubosz, nazywany drzewkiem szczęścia, a także storczyk - tak w ostatnich latach popularny. Możesz je uprawiać bez obaw o swojego pupila. Podobnie, jak upiększające ogrody róże, fiołki afrykańskie czy astry. Jeśli jednak masz w ogrodzie hortensje lub pelargonie, koniecznie zamień je na kwiaty nietrujące dla kotów. Najlepiej kocimiętkę - ozdobną bylinę o lawendowych kwiatach, której zapach wywołuje u większości kotów radość i euforię. 
 

Spis treści:

  1. Rośliny dla kota - najważniejsze informacje
  2. Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota
  3. Rośliny bezpieczne dla kota - idealne do ogrodu

Rośliny dla kota - najważniejsze informacje

Koty lubią skubać rośliny. Powód, dla którego to robią, nie jest do końca wyjaśniony, ale najprawdopodobniej gryzienie trawy i innego rodzaju zieleniny, to sposób na zapobieganie problemom trawiennym. Rośliny dla kota są jak naturalne lekarstwo, które reguluje pracę jelit i pomaga pozbyć się kulek sierści (pilobezoarów), zalegających w układzie pokarmowym. Zakłaczenie jelit to zaburzenie, przynoszące bardzo uciążliwe objawy - częste wymioty, wzdęcia, zaparcia, ale też biegunkę, suchy, dławiący kaszel, złe samopoczucie, apatię. Przy takich dolegliwościach stan zdrowia pupila może się w krótkim czasie radykalnie pogorszyć, prowadząc do groźnych powikłań (powstania kamieni kałowych, niedrożności jelit). Na zakłaczenie najbardziej narażone są koty ras długowłosych (kot perski) oraz o gęstym podszerstku (rex), ale problemy z powodu bezoarów mogą się zdarzyć także u kotów krótkowłosych (snowshoe), szczególnie w okresach wzmożonego linienia. Dlatego właściwie każdy koci opiekun powinien wdrożyć na co dzień działania profilaktyczne, chroniące układ pokarmowy pupila przed zbrylającą się sierścią. 
 

Podstawą takiej profilaktyki jest kompletna i zbilansowana dieta, w której znajdują się zarówno pokarmy mokre, jak i suche. Nakładając do miseczki jedzenie dla kotów Whiskas, zapewniasz mu prawidłową, pełnoporcjową dietę. Suche granulki są odżywcze i dodają mnóstwo energii, z kolei mięsiste kawałki w sosie lub potrawka w galarecie składają się w około 80% z wody (a woda jest niezbędnym składnikiem w procesach metabolicznych i trawiennych), dzięki czemu dbasz o zdrowie kociego brzuszka. Dietę mieszaną (składająca się z karmy mokrej i suchej) zalecają lekarze weterynarii z instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham. Tak karmiony kot jest zdrowy, szczupły i znacznie mniej narażony na zakłaczenie. Pamiętaj jednak, że jeśli opiekujesz się persem, ragdollem lub kotem innej puszystej rasy, powinieneś zadbać o coś jeszcze:

  • Furminator - regularne wyczesywanie sierści może w znacznym stopniu przeciwdziałać tworzeniu się pilobezoarów;
  • Specjalne preparaty odkłaczające - na przykład przekąski funkcyjne Whiskas Anti-Hairball, które pomogą kotu uporać się z zalegającymi kłaczkami, a ponadto zachwycą go oryginalnym smakiem i teksturą;
  • Rośliny bezpieczne dla kota - zjedzenie trawki czy innej rośliny dla kota to sposób na dolegliwości trawienne, ale też na nudę. Skubanie zieleninki to pewnego rodzaju atrakcja. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre kwiaty dla kota są toksyczne, a niekiedy nawet trujące. 

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota

Kwiaty ożywiają i ocieplają przestrzeń, sprawiają, że dom staje się bardziej przytulny i rodzinny. Niestety, niektóre piękne i uwielbiane przez Ciebie rośliny, dla Twojego kota mogą okazać się szkodliwe, a być może i niebezpieczne. Dlatego upewnij się, że masz w doniczkach jedynie rośliny bezpieczne dla kota i uważaj, bo niektóre gatunki mogą Cię zmylić!

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kotów:

  • Palma areka (Chrysalidocarpus lutescens) - bardzo lubiana i często uprawiana w polskich domach roślina doniczkowa, pochodząca z Madagaskaru. Palma areca jest łatwa w uprawie, ładnie się prezentuje i pasuje do różnych wystrojów wnętrz. Jej ogromną zaletą jest zdolność do oczyszczania powietrza - podobnie jak skrzydłokwiat i fikus, które zdecydowanie nie są roślinami bezpiecznymi dla kota!
  • Paproć (Nephrolepis) - choć wydaje się, że moda na paprocie dawno przeminęła, to wciąż jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. A wszystko za sprawą intensywnie zielonych, bujnych liści, które aż kuszą, by zatrzymać na nich wzrok. Liście paproci kuszą też koty, które chętnie je skubią. Na szczęście nie musisz się martwić, bo paprocie to odpowiednie kwiaty dla kota.
  • Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) - to kolejna roślina bezpieczna dla kota, która działa jak filtr oczyszczający powietrze z kurzu i substancji toksycznych. Ponadto wydziela fitoncydy, czyli naturalne substancje, hamujące rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów (grzybów, bakterii, pierwotniaków).
  • Grubosz (Crassula) - grubosz jajowaty, owalny, srebrzysty - te odmiany na pewno nie zaszkodzą kotu i mogą z powodzeniem zastąpić kaktusy, które również należą do rodziny sukulentów, lecz z pewnością nie są to rośliny bezpieczne dla kotów. Podobnie zresztą, jak aloes, którego sok może wywołać u czworonoga dolegliwości ze strony układu pokarmowego - wymioty, biegunki - oraz nerwowego - drgawki, zaburzenia równowagi.
  • Juka (Yucca) - to roślina dla kota, którą naprawdę warto mieć w domu. Juka zachwyca egzotycznym wyglądem i nie sprawia problemów w uprawie. Ponadto, jej liście pomagają oczyszczać układ moczowy i wątrobę kota, mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczające. 
     

Warto zaznaczyć, że hodowanie w domu wyłącznie bezpiecznych roślin dla kota nie powinno uśpić czujności opiekuna. Zagrożenie niosą nie tylko substancje toksyczne, zawarte w soku liści, czy ich ostre kolce, ale również brak umiaru. Kot, który zje za dużo trawy, może poczuć się źle, wymiotować lub mieć biegunkę. Niepokoić powinny nie tylko typowe objawy ze strony układu pokarmowego, ale również dziwne zachowania, których przyczyną nie musi być od razu zatrucie, lecz na przykład alergia. W takich przypadkach należy niezwłocznie udać się z pupilem do przychodni weterynaryjnej.

Rośliny bezpieczne dla kota - idealne do ogrodu

Koty uwielbiają wylegiwać się na trawie w pełnym słońcu. Są też bardzo ciekawskie, dlatego nie tylko w domu, ale również w ogrodzie powinny znaleźć się wyłącznie rośliny bezpieczne dla kota. Na szczęście, jest w czym wybierać!
 

  • Fiołki afrykańskie - nazywane też sępoliną fiołkową (Saintpaulia ionantha) to kwiaty bezpieczne dla kotów, które kwitną przez długi czas i nie są zbyt wymagające w uprawie. Nie wszystkie jednak fiołki to kwiaty nietrujące dla kotów. Fiołek alpejski, który wytwarza szkodliwą cyklaminę, to okaz piękny, jednak groźny, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. 
  • Astry - to rośliny bezpieczne dla kota, które są bardzo chętnie uprawiane w ogrodach. Astry mają skąpe wymogi pielęgnacyjne. To rośliny wieloletnie, które mogą kwitnąć nawet przez cały letni sezon. Odmiana gawędka (amellus) kwitnie od maja do września. 
  • Niecierpki - nie lubią pełnego słońca ani zbyt suchej gleby, a jednak warto je uprawiać. To rośliny bezpieczne dla kota, które pięknie prezentują się w rabatach, tworząc kwietne łąki oraz w doniczkach, układając się w kuliste bukiety.
     

Lista ogrodowych kwiatów bezpiecznych dla kotów jest dość długa. Można znaleźć na niej gerbery, bratki, goździki, begonię królewską, passiflorę, fitonię, macierzankę i mimozę. Dobrym pomysłem, dzięki któremu można zarówno odpowiedzieć na kocie potrzeby, jak i wzbogacić przydomowy ogród, jest założenie zielnika. Świetnie sprawdzi się w nim kocimiętka, która rozrasta się pięknie niczym lawenda, a ponadto napawa koty euforią. To skutek działania nepetalaktonu - substancji o charakterze feromonu, na który puszyste czworonogi są bardzo wyczulone. Kocimiętka ma jednak także inne prozdrowotne właściwości. Wykazuje działanie relaksujące, ale również bakteriobójcze, moczopędne i przeciwzapalne. Podobnie, jak koper włoski czy oregano - to również rośliny dla kota bezpieczne i zdrowe, które warto zasadzić w ziołowym ogródku.