WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Zywienie kota pierwszym krokiem do zawiazania przyjazni","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/zywienie-kota-pierwszym-krokiem-do-zawiazania-przyjazni"}]

Żywienie kota pierwszym krokiem do zawiązania przyjaźni

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Żywienie kota ma znaczenie nie tylko dla jego zdrowia fizycznego. To także najprostszy sposób na zawiązanie przyjaźni z naszym domowym mruczkiem. Jak żywić kota, aby utrzymywać z nim silną i pozytywną więź? Odpowiadają specjaliści Whiskas!

Żywienie kota pierwszym krokiem do zawiązania przyjaźni

Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że są to stworzenia urocze, a jednocześnie intrygująco niezależne. Jako opiekunowie kochamy swoje koty przede wszystkim za ogrom szczerych uczuć, okazywanych nam każdego dnia. Wiemy jednak, że na te uczucia musimy sobie zasłużyć, przekonując do siebie kocię już od pierwszych wspólnych chwil. Ta przyjaźń rodzi się powoli, ale gdy już ją nawiążemy, nic nie jest w stanie jej naruszyć. W tworzeniu więzi pomiędzy człowiekiem, a jego podopiecznym niezwykle ważną rolę odgrywa rytuał żywienia kota.


Spis treści:

  1. Prawidłowe żywienie kota – dlaczego jest takie ważne?
  2. Jak żywić kota, aby był naszym najlepszym przyjacielem?
  3. Żywienie kota – jak czytać etykiety karm?

 

Prawidłowe żywienie kota – dlaczego jest takie ważne?

Spośród wielu wyzwań związanych z opieką nad kotem, żywienie jest jednym z najtrudniejszych. Podając mruczkowi posiłek, chcemy dostarczyć mu 100% niezbędnych składników odżywczych, które pozwolą mu zdrowo się rozwijać i dadzą siłę do codziennych zabaw. Jest to bardzo ważne, ponieważ odpowiednio zbilansowana dieta ma wpływ nie tylko na bieżące samopoczucie kota, ale także na długość jego życia.

 

Należy pamiętać, że żywienie kota powinno polegać na stosowaniu tzw. diety mieszanej, łączącej karmy mokre i suche w proporcji 9:1 pod względem masy. Nasi czworonożni przyjaciele nie mają zakodowanego w genach zwyczaju wypijania odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Pochodzą od pustynnego przodka, a zostały udomowione tylko (lub aż) około 10 tysięcy lat temu. Nie dały się jednak oswoić całkowicie, co widzimy w ich indywidualnych zachowaniach, takich jak częste chodzenie własnymi ścieżkami. Nie przejęły też niektórych ludzkich zachowań, m.in. dbałości o odpowiednie nawadnianie organizmu.

 

Ze względu na to, że nasz pupil niezbyt chętnie pije wodę z miseczki, musimy „podstępem” nakłonić go do przyjęcia właściwej ilości płynów w ciągu dnia. Między innymi właśnie temu służy karma mokra dla kota, która umożliwia prawidłowe nawodnienie organizmu zwierzęcia i pozytywnie wpływa na jego układ moczowy. Dodatkowo jest też bardzo atrakcyjna dla naszego pupila, ponieważ charakteryzuje się silnym aromatem (smakiem umami), uwielbianym przez koty.

 

Prawidłowe żywienie kota jest kluczowe dla jego zdrowia, ponieważ umożliwia utrzymanie równowagi wszystkich procesów toczących się w organizmie. Pełnoporcjowy pokarm dla pupila zawiera komplet niezbędnych składników odżywczych. Należy do nich m.in. białko, które stanowi podstawowy budulec tkanek i jest dla naszych mruczków również źródłem energii. Witaminy dla kota, które są niezbędne, to między innymi Witamina A (retinol) zapewnia im doskonałą kondycję narządu wzroku oraz możliwość widzenia nawet przy stosunkowo słabym świetle. Nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6) wpływają pozytywnie na kondycję skóry i sierści naszych pupili, natomiast błonnik jest współodpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie układu trawienia. Witaminy z grupy B biorą udział w procesie tworzenia krwinek i wraz z żelazem przeciwdziałają wystąpieniu anemii. Niezbędnymi makroelementami są wapń i fosfor oraz sód, magnez, potas i chlor. Do mikroelementów, które powinny znaleźć się w diecie naszego kota, należą: miedź, wymienione już żelazo, jod, mangan, selen i cynk.

 

Jak żywić kota, aby był naszym najlepszym przyjacielem?

Zdrowa i zbilansowana dieta to podstawa w żywieniu kota. Naszym celem jest dostarczenie pupilowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych, które zapewnią mu doskonałą kondycję ciała i zdrowie. Z drugiej strony chcemy też, aby jedzenie było smaczne i sprawiało naszemu kotu przyjemność. Jak osiągnąć oba cele żywienia (aby było zdrowo i smacznie), a jednocześnie zasłużyć sobie na wdzięczność naszego mruczka? Oto kilka rad, które przygotowali eksperci do spraw żywienia Whiskas.

 

Zaskakuj. Koty z natury są ciekawskie i lubią pchać wąsy wszędzie, gdzie tylko się da. Jeżeli Twój mruczek codziennie będzie otrzymywał potrawę o innym smaku (lecz zbliżonych proporcjach składników), możesz być pewien, że będzie nią zawsze zainteresowany. W ofercie Whiskas znajduje się wiele przepysznych karm suchych i mokrych, których receptury są zbilansowane i dostosowane do potrzeb kotów w różnym wieku. 


Intryguj. Koty instynktownie dążą do urozmaicania konsystencji swoich potraw. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie, specjaliści z zakresu żywienia przygotowali zestawy różnorodnych produktów dla naszych mruczących przyjaciół. Przykładowo karma mokra dla dorosłych kotów występuje w formie kremowej zupy, klasycznej karmy w sosie lub potrawki złożonej mięsistych kawałków w galaretce.
Rozpieszczaj. Koty nie lubią mdłych ani jednostajnych posiłków. Odczuwany w pokarmie smak musi być intensywny, atrakcyjny i zmienny, w przeciwnym razie istnieje duża szansa, że nasz pupil nie będzie chciał w ogóle podejść do miseczki. Na szczęście można temu zapobiec, stawiając na różnorodność smakową i dopasowując serwowane posiłki do indywidualnego gustu podopiecznego. W ofercie Whiskas karmy mokre występują w wielu aromatycznych wariantach smakowych:

 

  • z kurczakiem,
  • z indykiem,
  • z kaczką,
  • z drobiem,
  • z wołowiną,
  • z jagnięciną,
  • z tuńczykiem,
  • z łososiem,
  • z łososiem morskim,
  • z białą rybą,
  • z dorszem czarnym,
  • z kurczakiem i zielonym groszkiem,
  • z jagnięciną i marchewką.

 

Serwuj. Nie chodzi tu o samodzielne gotowanie jedzenia dla kota. Takie praktyki są bardzo ryzykowne, ponieważ dobranie odpowiednich składników żywieniowych we właściwych proporcjach jest niezwykle trudne w warunkach domowych. Jeżeli nie potrafimy tego robić, z dużym prawdopodobieństwem ugotujemy dla naszego pupila domowe jedzenie dla kota, które będzie dla niego niekompletne. Warto więc zaufać ekspertom od spraw żywienia kotów oraz lekarzom weterynarii, którzy uczestniczą w opracowywaniu receptur karm gotowych. Jako opiekunowie, zadbajmy o odpowiednie podanie karmy pełnoporcjowej, tak aby była ona jak najbardziej atrakcyjna dla naszego podopiecznego, a jedzenie sprawiło mu jak najwięcej przyjemności. W przypadku karm mokrych prawidłowy sposób podania posiłku polega na utrzymaniu go w temperaturze pokojowej. Należy także pamiętać, aby obie kocie miseczki (tę z pokarmem i tę z wodą) ustawić w zacisznym miejscu, tak aby nasz pupil miał zapewniony spokój podczas posiłku. Jeżeli w naszym domu mieszkają też inne zwierzęta lub jeśli mamy małe dzieci, dobrą praktyką jest ustawienie kociej zastawy stołowej na jakimś wyższym meblu, na przykład kocim domku-drzewku, do którego zwierzak (i tylko on) będzie miał swobodny dostęp. Warto również zadbać o to, aby naczynia z piciem i jedzeniem znajdowały się w odległości kilkudziesięciu centymetrów od siebie i z dala od kuwety.


Zadbaj o świeżość. Wszyscy miłośnicy mruczących pupili wiedzą, że są to zwierzęta o wyrafinowanych gustach. Jeżeli to, co zastaną w miseczce, nie przypadnie im do gustu, prawdopodobnie nie tkną posiłku. Nie oznacza to od razu, że nasz pupil-niejadek jest chory. Zanim zaczniemy panikować, warto zastanowić się, czy jakość pokarmu i jego otoczenie odpowiadają kocim standardom. Mokra karma szybko wysycha i wietrzeje, przez to nie jest już tak atrakcyjna, jak zaraz po wyjęciu z opakowania. Dobrą praktyką jest zatem ustalenie stałych godzin posiłków dla naszego kota i podawanie mu zawsze dań, świeżo wyjętych z opakowania. Znacznym ułatwieniem w tej materii jest korzystanie z gotowych karm w saszetkach, których waga (85 lub 100 gramów) zwykle odpowiada jednej zalecanej porcji pożywienia. Oprócz świeżości pokarmu ważne jest dbanie o czystość kocich naczyń. Z  dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że żaden kot nie będzie zadowolony, gdy na obrzeżach jego miseczki znajdą się zaschnięte resztki karmy z poprzedniego posiłku. Nieświeża woda jest równie odpychająca dla naszych pupili, a przecież zależy nam, żeby nasz czworonożny przyjaciel pił odpowiednio dużo.


Nagradzaj. Swoją miłość okazuj m.in. poprzez chwalenie pozytywnych zachowań. Jeżeli nasz mruczek uczy się załatwiać do kuwety i robi to prawidłowo, możemy mu wręczyć małą kocią przekąskę. Z pewnością to doceni i będzie chciał zasłużyć na nagrodę kolejny raz. Dobrze, jeśli przysmak nie jest jedynie formą udzielenia pochwały, ale także spełnia jakąś dodatkową, pożyteczną funkcję. Niektóre przekąski proponowane przez Whiskas pomagają dbać o zdrowie jamy ustnej Twojego kota: usuwając płytkę nazębną. Inne z przysmaków Whiskas chronią jego układ trawienny, zapobiegając tworzeniu się bezoarów.

 

Żywienie kota – jak czytać etykiety karm?

Należy pamiętać, że na każdym etapie swojego życia, nasz podopieczny potrzebuje innej zawartości składników odżywczych oraz kalorii w swojej diecie. Inaczej wygląda prawidłowe żywienie kota dorosłego, a inaczej kocięcia czy kota-seniora. Przykładowo karma o właściwej zawartości i proporcjach wapnia i fosforu jest szczególnie istotna dla niedojrzałych kociąt, ponieważ pomaga ich organizmom rosnąć w odpowiednim tempie. Z kolei koty starsze (powyżej 7. roku życia) potrzebują szczególnej dbałości o prawidłową masę ciała, ponieważ przemiana materii w ich organizmach nie przebiega już tak sprawnie, jak dawniej. Z tego powodu w diecie kota-seniora powinno znajdować się mniej kalorii.

 

Zarówno karmy suche, jak i karmy mokre od Whiskas są podzielone na trzy kategorie wiekowe: junior, adult i senior. Wybierając odpowiednią linię produktów dla swojego podopiecznego, warto zapoznać się z informacjami, które znajdują się na odwrocie opakowania. Znajduje się tam wiele ważnych treści o składzie pełnoporcjowej karmy i jej dawkowaniu. Należy pamiętać, że tylko takie pożywienie zapewni naszemu pupilowi składniki odżywcze, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Tak zwane karmy uzupełniające, czyli np. przysmaki nie mogą stanowić wyłącznego źródła substancji pokarmowych i są jedynie uatrakcyjnieniem diety.

 

Opakowanie pełnoporcjowej karmy dla kota zawiera instrukcję dotyczącą stosowania danego produktu. Należy pamiętać, że karma mokra jest około 4-krotnie mniej kaloryczna od karmy suchej. Oznacza to, że gramatura lub liczba podawanych pupilowi posiłków muszą być proporcjonalnie większe, gdy karmimy je karmą mokrą, niż gdybyśmy chcieli przekazać tę samą wartość energetyczną za pomocą karmy suchej. Sucha karma powinna stanowić około 10% dziennej masy pożywienia, którą serwujemy naszemu kotu. Przykładowo, dorosły i zdrowy pupil, który waży 4 kg, powinien otrzymywać dziennie 2 saszetki karmy mokrej i niecałe 20 g karmy suchej. 

 

Skład kociego pożywienia może być przedstawiony na opakowaniu na dwa sposoby. Jednym z nich jest wymienienie nazw użytych surowców. Drugim sposobem jest posługiwanie się kategoriami składników. Wielu opiekunów zwraca szczególną uwagę na zawartość mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego w kocim jedzeniu. Warto wiedzieć, że w saszetkach linii klasycznej Whiskas znajduje się minimum 85% mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego w kawałku karmy.

 

Ważną wskazówką przy doborze odpowiedniego sposobu żywienia kota jest także wartość kaloryczna karmy, która jest podana na opakowaniu. Przykładowo potrawka Whiskas dla dorosłych mruczków zawiera 62 kcal w  85 g.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records