Decyzja o przyjęciu do domu czworonoga musi być dobrze przemyślana i wszyscy członkowie rodziny powinni się z nią zgadzać, ponieważ kot będzie nam towarzyszył każdego dnia przez następnych kilkanaście lat. Pamiętajmy, że każde zwierzę potrzebuje opieki, właściwego żywienia, pielęgnacji i towarzystwa człowieka. Zastanówmy się więc najpierw, czy jesteśmy w stanie zapewnić to wszystko naszemu mruczkowi.
- Istnieje około 100 ras kotów.
- Wybór rasy kota powinien opierać się na dopasowaniu oczekiwań i możliwości do wymagań danej rasy
- Adopcja kota ze schroniska jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie zależy nam na konkretnej rasie.
- Sterylizacja jest bardzo istotnym narzędziem pozwalającym na ograniczenie zjawiska bezdomności kotów, dlatego też powinniśmy poddawać temu zabiegowi wszystkie zwierzęta, które nie są osobnikami hodowlanymi.
- Żadne zwierzę nie jest zabawką i powinniśmy uczyć nasze dzieci właściwego ich traktowania.
Przygotowanie do zakupu kota rasowego
Jeśli chcesz kupić kota rasowego, pamiętaj, że takie zwierzęta posiadają rodowody i kupuje się je w zarejestrowanych hodowlach. Zanim jednak wybierzesz dla siebie kociego przyjaciela, powinieneś poznać cechy charakterystyczne zachowania i wyglądu poszczególnych ras oraz wymagania tej rasy, którą jesteś zainteresowany. Może się bowiem okazać, że Twoje oczekiwania różnią się od rzeczywistości, a możliwości nie pozwalają na zaspokojenie potrzeb zwierzęcia.
Wybór rasy ze względu na charakter i wygląd kota
Każda rasa przejawia specyficzne usposobienie – chęć zabawy, cierpliwość wobec dzieci, tolerowanie innych zwierząt domowych i potrzeba towarzystwa to tylko niektóre z różniących koty cech. Należy pamiętać, że wśród kotów określonej rasy nadal będziemy spotykać różne indywidualności np. mniej lub bardziej towarzyskie lub skore do zabawy. Na pewno kot rasowy będzie miał określone cechy wyglądu. Konsekwencją tego jest to, że każda rasa ma specyficzne wymagania dotyczące pielęgnacji, np. koty długowłose (m.in. persy, ragdolle, tureckie angory, tureckie vany, maine coony, norweskie leśne) muszą być regularnie czesane i strzyżone, a u kotów krótkoczaszkowych (np. persów) niezbędne jest utrzymanie higieny okolic oczu i nosa. Niektóre rasy są bardziej aktywne i energiczne, np. koty syjamskie i inne rasy orientalne. Zwierzęta te mogą częściej miauczeć, domagając się uwagi opiekuna, lub radośnie harcować w mieszkaniu. Z kolei inne rasy nie będą tak skłonne do zabawy – przykładem mogą być koty brytyjskie lub norweskie leśne.
Inne czynniki wyboru rasy
Warto się także zainteresować, czy zwierzę czuje się komfortowo, kiedy zostaje samo w domu. Jeśli na przykład chciałbyś kupić kota rasy maine coon, musisz wiedzieć, że źle będzie znosił samotność. Jeżeli zdajesz sobie sprawę, że dużo czasu spędzasz poza domem, a właśnie ta rasa odpowiada Ci najbardziej, dobrym rozwiązaniem jest zakup dwóch maine coonów, dla towarzystwa i dobrego samopoczucia.
Dopasowanie możliwości czasowych i finansowych do wyboru rasy
Ważne jest, aby określić precyzyjnie swoje oczekiwania oraz możliwości czasowe i finansowe, a następnie dopasować je do potrzeb danej rasy, tak by stworzyć dobrze współgrający układ, w którym zostanie zbudowana pozytywna relacja, dająca satysfakcję obu stronom – człowiekowi i zwierzęciu.
Gdy nie zależy Ci na rasie kota
Jeśli jednak nie zależy Ci na zakupie kota rasowego o specyficznych cechach charakteru i określonym wyglądzie, możesz adoptować kota ze schroniska lub innych organizacji zajmujących się pomocą bezdomnym zwierzętom. Taki właśnie mruczek na pewno odwzajemni się bezwarunkową miłością, a dzięki Tobie zdobędzie bezpieczny dom.