Największe koty domowe mogą mieć długość 1 metra oraz osiągać masę ciała nawet 18 kilogramów. Stosowany w ich żywieniu pokarm musi być pełnoporcjowy, przeznaczony dla danej rasy i odpowiadający jej wymaganiom. Większość dużych mruczków ma długą sierść, którą należy właściwie pielęgnować. Wśród największych kotów domowych znajdują się takie rasy jak: savannah, maine coon, czy kot ashera.
Spis treści:
- Rasy kotów dużych
- Duży kot domowy – maine coon
- Największe koty – savannah
- Największy kot domowy – kot ashera
- Duży kot syberyjski
- Kot norweski leśny
Rasy kotów dużych
Poniżej zostały opisane rasy dużych kotów domowych. Mruczki osiągają podobne rozmiary, jednak każdy ma inny charakter i stosunek do ludzi.
Duży kot domowy – maine coon
Maine coon to najpopularniejszy duży kot na świecie. Przyczynił się do tego nie tylko jego zniewalający wygląd, lecz także łagodny temperament oraz nadzwyczajnie dobre zdrowie. Maine coon pochodzi z Ameryki. Jest to kot podobny do rysia. Ma „pędzelki” na końcach uszu i charakteryzuje się bardzo przyjacielskim usposobieniem. Od człowieka potrzebuje dużo uwagi. To typowy kanapowiec.
Maine coon osiąga masę ciała nawet 11 kg. Osobniki tej rasy są niestety narażone na problemy z narządem ruchu. Ze względu na duże rozmiary częściej cierpią na dysplazję stawów biodrowych. Każdy nadprogramowy kilogram obciąża układ kostny zwierzęcia, dlatego należy pamiętać o optymalnej dla niego diecie. Maine coon to kot o bardzo długiej sierści, podatnej na kołtunienie się. Opieka nad nim wymaga regularnego czesania i odpowiedniej pielęgnacji. Mruczek potrzebuje do życia dużej przestrzeni, świetnie odnajduje się domach, gdzie są dzieci i inne zwierzęta.
Największe koty – savannah
Savannah to dosyć młoda rasa, stanowiąca połączenie kota domowego i serwala. Wygląd tych kotów jest wyjątkowy. Zwierzęta mają piękne, cętkowane umaszczenie. Kolorem dominującym w ich futrze jest złoto lub beż, podszerstek zaś ma jaśniejszą barwę. Sylwetka savannah jest niezwykle smukła jak na wielkie koty domowe. Podobnie jak w przypadku innych ras dużych kotów, ich dieta musi być zbilansowana. Mruczki osiągają masę ciała nawet 20 kg. Średnia masa ciała dorosłego samca wynosi 15–18 kg, natomiast samicy – 16 kg. Savannah są zwierzętami bardzo towarzyskimi i skorymi do zabawy. Potrafią skakać na wysokość 2,5 metra, dlatego mieszkanie, w którym przebywają, powinno być odpowiednio zabezpieczone (zwłaszcza balkony i okna). Z natury tolerują inne zwierzęta, w tym psy. Ich sierść od czasu do czasu musi być szczotkowana grzebieniem lub szczotką z miękkim włosiem, a stosowana dieta – najwyższej jakości. Ze względu na porywczy charakter nie poleca się tej rasy dużych kotów dla początkujących opiekunów.
Największy kot domowy – kot ashera
Ashera to największa rasa kota domowego na świecie. Masa ciała dorosłego osobnika wynosi nawet 15 kg, a jego długość może osiągać 120 cm. Ta odmiana mruczków powstała przez skrzyżowanie kota domowego z afrykańskim serwalem i azjatyckim kotem bengalskim. Ashery są bardzo inteligentne i towarzyskie, a z wyglądu przypominają nieco małego lamparta (mają cętkowane umaszczenie). Zwierzęta te charakteryzują się jednak znacznie łagodniejszym usposobieniem niż ich dzicy kuzyni. Dodatkową zaletą tych mruczków jest fakt, że uchodzą za koty hipoalergiczne. Nie oznacza to, że enzymy znajdujące się w ich ślinie nie wywołują reakcji uczuleniowej u wyjątkowo wrażliwych osób, jednak zdarza się to zdecydowanie rzadziej niż w przypadku przedstawicieli innych ras. Koty ashera są również najdroższymi na świecie. Zwierzę z rodowodem kosztuje od 80 do nawet 500 tysięcy złotych. Aktualnie nie są komercyjnie hodowane.
Duży kot syberyjski
Jest to jedna z największych ras kotów, która powstała naturalnie, tj. bez ingerencji człowieka. Koty syberyjskie pochodzą z Rosji, a dokładnie z obszaru Syberii. Wielkość i wygląd dorosłych osobników są imponujące – ich masa ciała wynosi do 12 kg. Zwierzęta cechują się zaokrągloną budową ciała i wyjątkowym futrem o półdługim włosiu. Ich sierść na drodze ewolucji przybrała gęstość i grubość optymalną do warunków panujących w ich środowisku naturalnym. W charakterze tych mruczków można odnaleźć cechy dzikich kotów. Mają świetny instynkt, są gibkie i ruchliwe. Ich futro jest nieprzemakalne, więc niestraszne są im żadne warunki pogodowe. Charakteryzuje je ciekawość świata i inteligencja. Kocięta bardzo łatwo nauczyć różnorodnych sztuczek, ale wyróżniają się też silnym i niezależnym charakterem. Kochają swoich opiekunów, jednak nie dają sobą rządzić. Są zwierzętami aktywnymi. Ich piękne półdługie futro często się plącze i kołtuni. Warto więc od najmłodszych lat przyzwyczajać mruczki do częstego czesania. Dieta kota (także syberyjskiego) powinna być bogata w białko, dlatego warto stosować pełnoporcjowe jedzenie dla kota. Osobniki tej rasy świetnie czują się na otwartej przestrzeni, więc warto, by miały dostęp do ogrodu. Te duże koty polecane są raczej doświadczonym opiekunom.
Kot norweski leśny
Kot norweski, podobnie jak kot syberyjski, należy do tzw. ras naturalnych. Pochodzi z Norwegii. Powstał, a potem przez wiele lat istniał bez ingerencji człowieka. Dzisiaj zachwyca swym naturalnym umaszczeniem. Maksymalna masa ciała, jaką może osiągnąć, to 8 kg. Podobnie jak kot syberyjski i maine coon wyposażony został w dwuwarstwowe futro o półdługim włosiu. Jego dłuższa część jest wodoodporna, a krótsza mrozoodporna. Mruczki są przystosowane do przebywania w temperaturze wynoszącej nawet -30 stopni Celsjusza. W odróżnieniu od kota syberyjskiego mają bardzo łagodny charakter. Niezwykle przywiązują się do swoich opiekunów oraz bez problemu tolerują inne zwierzęta. Będą odpowiednimi towarzyszami rodzin z dziećmi. Lubią aktywne zabawy, a przy tym są niezwykle cierpliwe i tolerancyjne. Należy jednak pamiętać, że niegdyś żyły dziko. Ich sylwetka stała się więc umięśniona, a ruchy niezwykle zręczne i gibkie. Mieszkanie, w którym przebywają, trzeba zatem wyposażyć w wysoki drapak i zabezpieczyć okna i balkon.