Jak powinna wyglądać dieta kota? Wielu opiekunów zadaje sobie to pytanie. Lepsze będą produkty gotowe czy przygotowane w domu?
Jakie jedzenie wybrać i jak często karmić pupila? Poznaj odpowiedzi na te pytania i sprawdź, jaka dieta będzie odpowiednia dla Twojego mruczka.
Spis treści:
- Odpowiednia dieta dla kota – pokarm gotowy czy przygotowywany w domu?
- Jaka dieta dla kota juniora?
- Dieta dla kota dorosłego – najważniejsze wskazówki
- Optymalna dieta – karma dla kota to nie wszystko, czyli jak dobrać przekąski?
Odpowiednia dieta dla kota – pokarm gotowy czy przygotowywany w domu?
Pierwszym dylematem, z jakim musi zmierzyć się opiekun kota, jest wybór najlepszej karmy dla kota. Przede wszystkim musisz pamiętać, że potrzeby żywieniowe Twojego pupila są specyficzne i znacznie różnią się, chociażby od potrzeb psów. Wiele zależeć będzie również od wieku, stanu fizjologicznego czy ewentualnych schorzeń Twojego kota. Dlatego też, nie mając specjalistycznej wiedzy z zakresu żywienia kotów, bardzo trudno jest ułożyć odpowiednią dietę dla swojego pupila. Istnieje jednak prosty sposób na to, aby dostarczyć mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych i odpowiednią ilość energii. Wystarczy, że wybierzesz pełnoporcjową karmę, a z pewnością zadowolisz swojego ulubieńca oraz zapewnisz mu doskonałe samopoczucie.
Dieta dla kota powinna składać się zarówno z pokarmów mokrych, jak i suchych. Jedzenie mokre dostarcza mu sporą ilości wody (składa się z niej w około 80%), dzięki czemu pomaga między innymi zachować zdrowie dróg moczowych. Zaspokaja też naturalną potrzebę Twojego ulubieńca do zmiany nie tylko smaku, lecz także struktury karmy, ponieważ występuje w wielu wariantach. Co więcej, zawiera mniej kalorii niż granulki (nawet czterokrotnie w przeliczeniu na masę pokarmu), a przy tym jest wyjątkowo lubiane przez koty ze względu na strukturę bliższą ich naturalnym zdobyczom. Z kolei karma sucha pomaga w oczyszczaniu zębów pupila, co jest niezwykle ważne dla zachowania higieny jamy ustnej. Dodatkowo jest łatwiejsza w przechowywaniu niż produkty mokre.
W diecie dla kota to mokry pokarm powinien stanowić główny składnik. Należy podawać go w proporcjach 9:1 z karmą suchą na korzyść karmy mokrej (pod względem masy pokarmu). Mokry posiłek zaserwuj ulubieńcowi na śniadanie i kolację. Pyszne granulki nasyp natomiast do jego miseczki, gdy wychodzisz do pracy, aby chrupał je w ciągu dnia, gdy nie będzie Cię w domu, a także wieczorem, gdy już kładziesz się spać.
Jaka dieta dla kota juniora?
Pierwszy rok życia to dla Twojego czworonożnego ulubieńca niezwykle ważny okres. To właśnie wtedy rozwija się cały jego organizm, dlatego tak ważne jest dostarczanie mu odpowiednich ilości substancji odżywczych oraz energii. Pamiętaj przy tym, że jego żołądek jest maleńki, dlatego wszystkie te składniki muszą występować w niewielkich porcjach pokarmu. Dlatego dieta dla kota juniora powinna opierać się na produktach przygotowanych specjalnie dla tego etapu życia. Bardzo dobrym wyborem będzie karma dla kociąt Whiskas Junior, dostępna w wielu wariantach smakowych oraz odmianach, które zaspokoją apetyt oraz inne potrzeby Twojego małego odkrywcy. Występuje ona także w drobniejszych kawałkach, odpowiednich dla mniejszych pyszczków małych kotków.
Kocięta, do 3.-4. tygodnia życia, żywią się wyłącznie mlekiem matki. Później powinny być stopniowo przyzwyczajane do pokarmu stałego. Malcowi w tym wieku najlepiej będzie podawać pokarm minimum 4 razy dziennie. W diecie dla kota juniora muszą znaleźć się między innymi substancje budujące kości, jak wapń, fosfor i witamina D oraz kwasy EPA i DHA, które odpowiadają za rozwój układu nerwowego oraz dobry wzrok. Ich właściwe proporcje z pewnością znajdziesz w pełnoporcjowej karmie, przeznaczonej specjalnie dla kociąt. Jeśli jednak z jakiegoś powodu jeszcze przed ukończeniem 12. miesiąca życia u Twojego ulubieńca przeprowadzony zostanie zabieg kastracji bądź sterylizacji, koniecznie poradź się lekarza weterynarii w kwestii diety dla kota. W takiej sytuacji gospodarka hormonalna zwierzęcia zaczyna funkcjonować inaczej, co między innymi zwiększa tendencje do tycia, dlatego ewentualne zmiany w sposobie karmienia mogą być niezwykle istotne dla rozwoju kocięcia.
Dieta dla kota dorosłego – najważniejsze wskazówki
Dieta dla kota pomiędzy 1. a 7. rokiem życia z pewnością powinna uwzględniać niższą kaloryczność oraz mniejsze ilości składników odżywczych niż ta dla kociąt. Dlatego konieczna będzie zmiana karmy. Najprościej będzie zrobić to w ramach tej samej marki. W ofercie Whiskas znajdziesz pyszne, mokre posiłki oraz smakowite granulki dla kotów w każdym wieku, dzięki czemu Twój pupil będzie zawsze otrzymywał to, czego potrzebuje.
Pamiętaj też, że żywienie musisz dopasować do indywidualnych potrzeb Twojego czworonożnego przyjaciela. Nieco inne wymagania będzie mieć na przykład kot spędzający cały dzień na kanapie, a inne niestrudzony odkrywca, który z zainteresowaniem eksploruje wszelkie zakątki okolicy. „Kanapowy” kot będzie potrzebował ok. 75 kcal na kg masy metabolicznej, a ten bardziej aktywny ok. 100 kcal. Oznacza to, że na przykład pupil o masie 4 kg może potrzebować od 190 do 250 kcal w zależności od trybu życia.
Nieco inna będzie także dieta dla kota po zabiegu kastracji czy sterylizacji. Przez kilkanaście tygodni po zabiegu równowaga hormonalna zwierzęcia jest mocno zachwiana, co powoduje między innymi tendencje do tycia. Dlatego w tym okresie konieczne jest zmniejszenie kaloryczności serwowanych pokarmów. Jeżeli masz wątpliwości co do jadłospisu pupila w tym czasie, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Dieta dla kota seniora – jadłospis po 7. roku życia
Po 7. roku życia Twój czworonożny przyjaciel zostaje już kocim seniorem. W takiej sytuacji zazwyczaj kot ogranicza aktywność fizyczną, dlatego dobrym wyborem będzie karma o mniejszej kaloryczności, przygotowana specjalnie dla zwierząt w starszym wieku. Twój pupil jest szczególnie narażony na nadwagę pomiędzy 6. a 8. rokiem życia, dlatego właśnie wtedy musisz szczególnie uważać na liczbę dostarczanych mu kalorii, nie tylko wybierając odpowiednią karmę pełnoporcjową, lecz także precyzyjnie dawkując przekąski. Sytuacja zmienia się jednak całkowicie pomiędzy 10. a 14. rokiem życia, kiedy to beztłuszczowa masa ciała kota zaczyna spadać, co prowadzi do niedowagi. Dlatego dieta dla kota w tak zaawansowanym wieku powinna być skonsultowana z lekarzem weterynarii. Samodzielne wprowadzanie zmian w kocim jadłospisie może przynieść ze sobą niepożądane skutki jak np. kłopoty z funkcjonowaniem nerek.
Niezwykle ważna w diecie dla kota seniora będzie również odpowiednia ilość antyoksydantów, takich jak witamina E. Jako że zwierzęta te po ukończeniu 7. roku życia często cierpią na problemy ze stawami, w ich karmie nie może zabraknąć składników o działaniu przeciwzapalnym, w tym NNKT czy cynku. Niezbędne dla zdrowia swojego pupila składniki znajdziesz w karmach Whiskas Senior. Te pyszne, chrupiące granulki czy delikatne, mięsiste kawałki zapewnią Twojemu ulubieńcowi nie tylko doskonałą kondycję przez długie lata, lecz także będą rozpieszczać go wyjątkowym smakiem.
Optymalna dieta – karma dla kota to nie wszystko, czyli jak dobrać przekąski?
Chociaż podstawą diety dla kota powinna być pełnoporcjowa karma dostosowana do jego potrzeb, czasem nie zaszkodzi poczęstować go również drobnym smakołykiem. W ten sposób nie tylko sprawisz mu ogromną przyjemność, lecz także nawiążesz z nim jeszcze głębszą więź. Ogromne znaczenie będzie tu mieć rodzaj wybranych przez Ciebie smakołyków.
Doskonałym sposobem na rozpieszczanie kota jest serwowanie mu smaczków opracowanych specjalnie z myślą o ich potrzebach. Wybór na rynku jest duży, od past aż po „kiełbaski”, choć największą popularnością cieszą się uwielbiane przez mruczki chrupiące paszteciki, jak Whiskas Temptations, których miękkie wnętrze i krucha skorupka dostarczą Twojemu kotu wyjątkowych doznań smakowych. Takie produkty są dla Twojego pupila bezpieczne, a przy tym łatwo możesz wkomponować je w dietę dla kota dzięki starannie określonej kaloryczności. Pamiętaj, że przekąski nie mogą stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie Twojego ulubieńca. Co więcej, możesz też poczęstować pupila funkcjonalnymi smakołykami, które dodatkowo pomogą zadbać o jego dobre samopoczucie. Przykładem mogą być produkty odkłaczające, jak przysmaki Whiskas Anti-Hairball, które pomagają w oczyszczaniu jelit z zalegających w nich włosów, a także produkty wspierające higienę jamy ustnej, jak Whiskas Dentabites.
Twój czworonożny przyjaciel niekiedy rozpaczliwie miauczy, gdy kroisz mięso, rybę czy podroby, a Ty zastanawiasz się, czy możesz poczęstować go ich kawałkiem? Chociaż nie jest to zalecane, odrobina takich produktów od czasu do czasu może znaleźć się w diecie, wyłącznie w charakterze przekąski dla kota. Pamiętaj jednak, aby takie jedzenie było starannie ugotowane, bez żadnych dodatków. Produkty smażone czy surowe w ogóle nie powinny pojawić się w jadłospisie zwierzęcia. Uważaj też na wątróbkę, która zawiera duże ilości witaminy A, przez co jej nadmiar może zaszkodzić kotu, a także niektóre gatunki ryb – niektóre zawierają zmniejszającą wchłanianie witaminy B1 tiaminazę oraz tlenek trimetyloaminy, osłabiający wchłanianie żelaza. Chociaż składniki te przestają być szkodliwe po obróbce cieplnej, lepiej po prostu wybrać ryby, które ich nie zawierają, jak dorsz, sola, flądra, łosoś, halibut, szczupak, okoń, pstrąg czy węgorz. Starannie usuń też kości oraz ości, które po połknięciu mogłyby zranić układ pokarmowy kota.
Niewskazane w diecie dla kota z pewnością będą też produkty przeznaczone dla ludzi jak wędliny, kiełbasy czy konserwy, a także słodycze. Unikaj też podawania mleka. Choć na mocy stereotypu utarło się, że koty piją mleko, w rzeczywistości ich organizm nie reaguje na nie najlepiej. Do trawienia zawartej w nim laktozy konieczny jest bowiem enzym zwany laktazą, który traci swoją aktywność po okresie karmienia mlekiem matki.
Podstawą diety dla kota zawsze powinna być pełnoporcjowa karma, specjalnie dobrana między innymi do wieku zwierzęcia. Dzięki niej Twój pupil zachowa energię i radość z odkrywania świata przez wiele lat.