WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zdrowie i pielegnacja","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zdrowie-i-pielegnacja"},{"text":"Czipowanie kota na czym polega i ile kosztuje","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zdrowie-i-pielegnacja\/czipowanie-kota-na-czym-polega-i-ile-kosztuje"}]

Czipowanie kota - na czym polega i ile kosztuje?

Adult-landing_0.jpg

 

Czipowanie kota to praktyka stosowana w celu zapewnienia zwierzęciu bezpieczeństwa. Zabieg ten nie utrudnia w żaden sposób życia zwierzęciu, a także nie jest zbyt drogi. Niesie za sobą jedynie zalety, przede wszystkim możliwość odnalezienia zaginionego kota. Jak się okazuje, nie każdy opiekun wie, na czym dokładnie polega czipowanie kota oraz jakie są koszty takiego zabiegu. Przeczytaj artykuł!

 

Spis treści:

  1. Na czym polega czipowanie kota?
  2. Obsługa lokalizatora dla zwierzęcia
  3. Ile kosztuje czipowanie?
  4. Kiedy czipowanie jest obowiązkowe?
  5. Zalety czipowania kotów
  6. Jak działa lokalizator GPS dla zwierząt? Jakie ma funkcje?

Na czym polega czipowanie kota?

Czipowanie kota polega na umieszczeniu pod jego skórą specjalnego mikroprocesora, czyli czipa. Zawiera on piętnastocyfrowy numer identyfikacyjny. Jego konstrukcja wyposażona jest w stały schemat. Pierwsze trzy cyfry to kod współdzielony, kolejne trzy to kod kraju lub kod producenta, następne trzy to kod producenta bądź początek puli numerów, pozostałe dziewięć stanowi zaś niepowtarzalny numer danego mikroczipa. Urządzenie to ma wielkość porównywalną do ziarenka ryżu. Wszczepia się je kotu na karku, w okolicach łopatek. Raz umieszczone pozostaje pod skórą przez całe życie zwierzęcia. Nie przeszkadza mu w codziennym funkcjonowaniu. Czipowanie kota przeprowadza lekarz weterynarii przy pomocy specjalnej strzykawki. Lekarz wbija igłę pod skórę i naciska tłok. Należy jednak zaznaczyć, że nie każda klinika weterynaryjna posiada w swojej ofercie taką usługę, dlatego warto się wcześniej zorientować, dokąd możemy zawieźć czworonoga na zabieg.

Czipowanie kota nie trwa wcale długo, bo zaledwie kilka sekund. Przypomina wykonanie zastrzyku. Nie jest to zabieg bolesny dla kota, zwierzę odczuwa jedynie lekkie ukłucie. Czip nie powoduje żadnego dyskomfortu nawet bezpośrednio po zabiegu. Jeśli chodzi o wiek, w jakim musi być kot, by można było go zaczipować, nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Urządzenie znajdujące się pod skórą jest ledwie wyczuwalne, jednak dotykając kota, możemy zlokalizować niewielkie zgrubienie na jego karku. Bardzo istotną informacją jest to, że czip, aby spełniał swoją rolę, musi figurować w specjalnej bazie danych. Takich rejestrów jest wiele, niektóre z nich są krajowe, inne – ogólnoświatowe. Warto umieścić informacje o swoim pupilu w jak największej liczbie takich miejsc.

Obsługa lokalizatora dla zwierzęcia

Nadajnik GPS dla kota jest bardzo prosty w obsłudze. W większości przypadków, mamy do dyspozycji specjalną aplikację na telefon bądź inne urządzenie mobilne. To właśnie za pośrednictwem dedykowanego oprogramowania możemy sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się nasz kot. Często możliwe jest śledzenie kota na mapie. 

Obroża dla kota z GPS to ciekawe rozwiązanie, pozwalające kontrolować lokalizację zwierzęcia. W niektórych sytuacjach urządzenie może okazać się naprawdę przydatne.

Ile kosztuje czipowanie?

Ile kosztuje czipowanie kota? Zależy to przede wszystkim od lokalizacji gabinetu, w którym zabieg jest wykonywany. Należy zwrócić uwagę na to, by zabiegu dokonał wykwalifikowany lekarz weterynarii. Okresowo, dzięki dotacjom i wsparciu różnych fundacji, organizowane są akcje czipowania zarówno kotów, jak i psów za darmo. Jeśli jesteśmy tym zainteresowani, zapytajmy o taką możliwość lekarza weterynarii. Zwykle cena czipowania kota mieści się w przedziale pomiędzy 50 a 150 zł. 

Kiedy czipowanie jest obowiązkowe?

Czipowanie kotów przebywających wyłącznie na terenie Polski nie jest obowiązkowe, zabieg przeprowadza się na prośbę opiekunów. Wyjątkiem są hodowlane koty rasowe. Kocięta opuszczające hodowle muszą być zaczipowane. Zabieg ten jest również niezbędny w przypadku, gdy podróżujemy ze zwierzęciem po krajach Unii Europejskiej. Czip musi jednak spełniać pewne warunki normy ISO, które są sprawdzane i weryfikowane jeszcze przed poddaniem zwierzęcia zabiegowi. Ma to na celu uniknięcie sytuacji, w której kontrola graniczna posiadałaby sprzęt niekompatybilny z rodzajem czipa. Urządzenia, z których korzysta się w polskich gabinetach weterynaryjnych, spełniają wszelkie przyjęte normy europejskie. 

Zalety czipowania kotów

Powodów, dla których warto czipować koty jest sporo. Tak naprawdę zawsze istnieje ryzyko, że zwierzę wymknie się z domu, wykorzystując chwilę nieuwagi opiekuna. Mowa tu przede wszystkim o kotach mieszkających w domu, które mają dostęp do podwórka. Oczywiście nawet niewychodzący kot może opuścić mieszkanie, wystarczy, że przez chwilę będą otwarte drzwi czy też okno. Dla wielu osób zaletą może być fakt, że chip dla kota nie jest łatwy do usunięcia. Jeśli jednak nie jesteśmy do tego przekonani, dobrą alternatywą może okazać się obroża z GPS, pozwalająca sprawdzić lokalizację kota w dowolnym momencie. Nie zostanie ona z kotem na zawsze, możemy ją ściągnąć, kiedy tylko chcemy. 

Oczywiście największą zaletą czipowania kota jest zwiększone prawdopodobieństwo odnalezienia zwierzęcia wówczas, gdy ucieknie.

Choć samo zaczipowanie zwierzęcia nie daje 100% gwarancji na odnalezienie go, szanse są spore. Czip nie jest widoczny z zewnątrz, dlatego warto zdecydować się dodatkowo na specjalną adresówkę z numerem telefonu opiekunów. Warto również podkreślić, że zaczipowanie kota daje nie tylko możliwość jego odnalezienia, ale także pozwala ustalić dane opiekuna zwierzęcia, który go porzucił. 

Jak działa lokalizator GPS dla zwierząt? Jakie ma funkcje?

Na rynku dostępne są lokalizatory GPS dla kotów, które mogą być pewną alternatywą dla czipów i mają zupełnie inne działanie. Takie urządzenia pokazują opiekunowi zwierzęcia, gdzie ono się znajduje w danym momencie. W sprzedaży dostępne są one m.in. w formie specjalnej obroży. Mają wbudowaną baterię, która, w zależności od konkretnego modelu, jest w stanie działać na pełnym ładowaniu od jednego do kilku dni. Obroża z GPS dla kota zdecydowanie cieszy się największą popularnością wśród opiekunów kotów wychodzących na przechadzki. Gdy zwierzę wraca do domu, gadżet może zostać zdjęty z jego szyi do następnego użycia. Czipowanie kota u lekarza weterynarii nie daje nam takich możliwości, jego jedyną funkcją jest identyfikacja czworonoga. 

Lokalizator posiada wiele ciekawych funkcji. Jedną z nich jest zaalarmowanie, gdy zwierzę opuszcza podwórko, dom czy jakikolwiek, wyznaczony przez nas teren. Obroża zazwyczaj posiada również przycisk SOS, służący do zaalarmowania opiekuna przez osobę, która odnalazła naszego kota. Po wciśnięciu przycisku opiekun otrzyma powiadomienie w aplikacji, SMS-a bądź wiadomość mailową. Ponadto, w GPS dla kota możemy również ustawić częstotliwość lokalizowania zwierzęcia. Dzięki temu sprawdzimy historię lokalizacji i zobaczymy, w jakich miejscach najczęściej przebywa nasz kot. Na rynku dostępne są również lokalizatory dla kota z łącznością Bluetooth, jednak są zdecydowanie rzadziej wybierane przez opiekunów. 

Jeśli chodzi o ceny obroży dla kota z GPS, rozpoczynają się one od około 100 zł, a kończą nawet na 900 zł. Cena zależy od przede wszystkim od funkcji urządzenia, ale także od czasu pracy, jaki umożliwia bateria na jednym ładowaniu.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records