WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Wszystko o kocimietce","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/wszystko-o-kocimietce"}]

Wszystko o kocimiętce

Adult-landing_0.jpg

Kocimiętka może sprawić, że kot popadnie w stan ekscytacji. Ta roślina zachęca go do zabawy, ćwiczeń i wprawia w ogólne dobre samopoczucie. Dlaczego jednak kocimiętka przyciąga koty i jak możesz jej używać, aby pupil był szczęśliwy?

 

 

Czym jest kocimiętka?

Kocimiętka – znana również jako kocimiętka właściwa – jest ziołem z rodziny jasnotowatych. Już od czasów starożytnego Rzymu ludzie wykorzystywali jej właściwości lecznicze na różnego rodzaju dolegliwości. Współcześnie czasem używa się kocimiętki jako herbaty ziołowej, wspomagającej trawienie.

Czy wszystkie koty reagują na kocimiętkę?

Nie wszystkie koty są wrażliwe na kocimiętkę. Jednak większość szaleje z ekscytacji, gdy znajdą się w pobliżu tej rośliny. Nawet niektóre dziko żyjące, wielkie koty, spokrewnione z Twoim kocim przyjacielem, są znane z uwielbienia dla tego ziela.

Jak długo utrzymują się efekty działania kocimiętki?

Podekscytowanie, jakie czuje Twój kot z powodu kocimiętki, trwa zazwyczaj kilka minut. Po tym czasie zwierzę przyzwyczaja się do substancji chemicznej zawartej w tej roślinie. Ta „odporność” minie po około godzinie, a potem znów kocimiętka obudzi w kocie wyjątkowe emocje.

Czy kocimiętka jest całkowicie bezpieczna?

Kocimiętka nie jest uzależniająca, więc na pewno nie zaszkodzi kotu, nawet jeśli poskubie on wysuszone liście tej rośliny. W sklepach można kupić różnego rodzaju zabawki, a także smakołyki z kocimiętką.

Czy kocimiętka jest przydatna?

Możesz użyć kocimiętki jako narzędzia do ćwiczeń z kotem, aby utrzymać go w dobrym zdrowiu - nawet nie będzie zdawał sobie sprawy, że właśnie intensywnie trenuje. Spróbuj rozpylić kocimiętkę w płynie na jego drapaku – w ten sposób zachęcisz go do drapania i skubania słupka zamiast ulubionego fotela. Kocimiętka zniechęci Twojego pupila do złych nawyków, a równocześnie będzie dla niego natychmiastową nagrodą za dobre zachowanie.
 

Czy mogę wyhodować własną kocimiętkę?

Oczywiście! Kocimiętka jest tania i bardzo łatwa w uprawie – możesz kupić paczkę nasion w każdym centrum ogrodniczym. Jest to roślina wieloletnia, co oznacza coroczne zbiory, o ile zima nie będzie zbyt surowa.

Najlepszym momentem na zasianie kocimiętki jest wczesna wiosna, najlepiej w nasłonecznionym miejscu. Roślina ta może wyrosnąć dość duża, więc należy pozostawić odstępy około 25 cm pomiędzy poszczególnymi sadzonkami. Nasiona powinny zacząć kiełkować po kilku tygodniach. Należy pozwolić roślinom rosnąć, aż zauważysz na nich oznaki kwitnienia – to sygnał, że nadszedł czas zbiorów.
 

Zbieranie kocimiętki 

Kiedy kocimiętka zaczyna kwitnąć, należy przyciąć rośliny na wysokości około 20 cm nad ziemią, a następnie usunąć liście z łodyg. Wyrzuć łodygi i rozłóż liście na tacy, aby wyschły – możesz spiętrzyć je na wysokość około 7-10 cm.

Umieść tacę z kocimiętką w przewiewnym miejscu – upewnij się, że kot nie może się do nich dostać. Po kilku tygodniach liście powinny być kruche, łuskowate i gotowe do wprawienia Twojego mruczka w euforię.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records