Opieka nad zwierzęciem domowym wiąże się z różnorodnymi wyzwaniami.
Opieka nad zwierzęciem domowym wiąże się z różnorodnymi wyzwaniami. Dotyczą one m.in. zabezpieczenia potrzeb pupila w czasie, gdy zostaje on sam w domu na cały dzień lub kiedy rozpoczyna się sezon urlopowy. Mamy wówczas do dyspozycji kilka rozwiązań. Dobrą praktyką jest zapewnienie mruczkowi opieki we własnym domu. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Wyjściem w takiej sytuacji może być hotel dla zwierząt, ale nie wszyscy opiekunowie decydują się powierzyć pieczę nad ukochanym mruczkiem pracownikom takich placówek. Inną możliwością jest zabranie czworonoga ze sobą w podróż. Jeśli planujesz wyjazd z kotem na weekend bądź na dłuższe wakacje w kraju lub za granicą, przeczytaj poniższy artykuł.
Spis treści:
Co zabrać na wyjazd z kotem?
Wyjazd z kotem na wakacje wymaga pewnych przygotowań. Niekiedy fascynująca z ludzkiego punktu widzenia podróż dla pupila może być nadmiernie stresującym doświadczeniem, którego warto mu zwyczajnie oszczędzić. Mruczki na ogół nie lubią zmian, a zaadaptowanie się do nowego środowiska zajmuje im średnio 2 tygodnie. Oczywiście każdy przypadek jest inny i zdarzają się też zwierzęta, które bardzo źle znoszą rozłąkę z opiekunem. W takich sytuacjach warto rozważyć, czy dla dobra pupila nie lepiej w miarę możliwości zabrać go ze sobą.
Prawda jest taka, że to Ty znasz swojego czworonoga najlepiej i jesteś w stanie zdecydować, jakie rozwiązanie będzie dla niego optymalne. Jeżeli uważasz, że lepiej wybrać się na wakacje samemu, ale nie wiesz, co zrobić z kotem podczas wyjazdu, spróbuj znaleźć osobę, która zaopiekuje się nim pod Twoją nieobecność. Może to być ktoś z rodziny lub znajomych, ewentualnie osoba zatrudniona jako petsitter. Ważne, aby zamieszkała ona w Twoim mieszkaniu lub przychodziła 2 razy dziennie, aby spędzić czas z czworonogiem. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest skorzystanie z usług hotelu dla zwierząt.
W sytuacji, gdy decydujesz się zabrać mruczka ze sobą w podróż, musisz przygotować dla niego bagaż. Tym, co na pewno należy spakować do torby przed wyjazdem, jest urlopowa wyprawka dla kota. Powinny się w niej znaleźć niezbędne elementy wyposażenia, takie jak:
- kuweta i zapas piasku lub żwirku,
- legowisko,
- ulubiony pokarm (mokry i suchy),
- miseczki na jedzenie i picie,
- smycz i obroża lub szelki,
- szczotka do czesania,
- szczoteczka i pasta do zębów,
- ulubione zabawki,
- książeczka zdrowia i paszport zwierzęcia (jeśli wyjeżdżasz za granicę),
- przyjmowane na co dzień przez kota leki (jeśli dotyczy).
W celu zapewnienia zwierzęciu komfortu emocjonalnego warto zadbać o to, aby wymienione wyżej przedmioty były mu znane. Nie kupuj więc nowych zabawek przed wyjazdem z kotem – zabierz ze sobą te, którymi mruczek bawi się już od jakiegoś czasu w domu. Ich zapach będzie mu się kojarzył ze spokojem i bezpieczeństwem, co pomoże mu zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Jeżeli Twój kot nie jest przyzwyczajony do chodzenia na smyczy lub podróżowania w transporterze, warto wykonać przed wyjazdem kilka prób. Po pierwsze pozwoli to zwierzęciu przyzwyczaić się do nowego lub rzadko używanego sprzętu i uznać go za swoją własność. Po drugie ułatwi sam proces przewozu pupila, zapewniając mu nieco więcej komfortu w znanej mu z wcześniejszych doświadczeń sytuacji.
Jeżeli wyjeżdżasz z pupilem na dłużej niż dwa dni i wiesz, że w miejscu docelowym nie będzie możliwości spacerów i korzystania z naturalnych drapaków np. o pni drzew, spakuj dla kota odpowiednie akcesorium. Umożliwi mu to realizację naturalnej potrzeby behawioralnej i częściowe pozbycie się emocjonalnego napięcia, a dodatkowo może uchronić meble i sprzęty od uszkodzenia. W przypadku krótszych wyjazdów zabieranie drapaka nie jest konieczne, jednak warto to rozważyć, jeśli podejrzewasz, że Twój mruczek może być w nowym miejscu nerwowy.
Sama podróż również może się okazać bardzo stresująca dla mruczka. Znając swojego pupila i wiedząc, że transport będzie dla niego źródłem nerwów, możesz udać się na wizytę do lekarza weterynarii, który przepisze właściwe środki uspokajające. Warto mieć je zawsze przy sobie na wypadek, gdyby zwierzę zareagowało w nieprzewidziany sposób na nową dla niego sytuację. Alternatywą dla środków doustnych są obroże uspokajające dla kota. Są one nasączone feromonami i/lub ekstraktami roślinnymi (np. z rumianku czy lawendy). Substancje te uwalniają się stopniowo, wpływając pozytywnie na samopoczucie i zachowanie zwierzęcia. Ważne, aby nie rozpoczynać ich stosowania dopiero w dniu wyjazdu, ale np. z tygodniowym wyprzedzeniem.
Co jeszcze musisz wiedzieć na temat wyjazdu z kotem na wakacje? Ze względów bezpieczeństwa warto przyczepić pupilowi do obroży lub szelek adresówkę z numerem telefonu opiekuna. Podczas wyjazdów krajowych dobrą praktyką jest także posiadanie przy sobie książeczki zdrowia zwierzęcia.
Wyjazd z kotem za granicę – co warto wiedzieć?
Urlop to dla wielu osób długo wyczekiwany czas odpoczynku. Opiekunowie zwierząt domowych, planując swoją wycieczkę, często trafiają jednak na ślepą uliczkę o nazwie: co z kotem? Na dłuższy wyjazd w Bieszczady bądź nad Mazury możesz oczywiście zabrać pupila ze sobą bez specjalnych przygotowań. Jeżeli jednak wybierasz się z mruczkiem za granicę, musisz to odpowiednio zaplanować.
Paszport dla kota
Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje nakaz posiadania paszportu dla zwierzęcia przy przekraczaniu z nim granic państwowych. Dokument tego typu, wraz z czipem umieszczonym pod skórą czworonoga (zarejestrowanym w jak największej liczbie baz danych), umożliwia jego zidentyfikowanie w przypadku zaginięcia. Paszport potwierdza też, że dany kot ma ważne szczepienia i odbył inne zabiegi profilaktyczne (np. przeciw pasożytom). Warto pamiętać, że każdy kraj może mieć inne wymagania dotyczące takich zabiegów.
W paszporcie dla kota znajdują się również dane osobowe i kontaktowe opiekuna oraz lekarza weterynarii, który czuwa nad zdrowiem zwierzęcia w jego kraju. Dokument zostaje wydany i jest ważny, jeżeli mruczek ma aktualne (wykonane nie wcześniej niż 12 miesięcy przed datą planowanego wyjazdu) szczepienie przeciwko wściekliźnie. Warunkiem uzyskania paszportu dla kota jest również jego zaczipowanie lub wykonanie tatuażu identyfikacyjnego (UWAGA! Tatuaże wykonane po 3 lipca 2011 roku współcześnie nie są już uznawane za metodę identyfikacji zwierzęcia).
Paszport dla zwierzęcia domowego (nie tylko kota, ale również psa lub fretki) wydaje wyłącznie uprawniony do tego lekarz weterynarii. Usługa ta nie znajduje się zatem w ofercie wszystkich gabinetów weterynaryjnych, choć w wielu z nich należy do standardu. Cena samego dokumentu jest ustanowiona urzędowo i w Polsce wynosi 100 zł.
Inne ważne informacje
Jeżeli podczas wyjazdu z kotem za granicę planujesz podróżowanie samolotem, musisz zaopatrzyć się również w transporter lub klatkę dla pupila. Dozwolone jest wnoszenie na pokład zwierząt, które wraz z transporterem ważą nie więcej niż 8 kg (w praktyce dotyczy to fretek, większości kotów i niektórych małych psów). Cięższe czworonogi podróżują w luku bagażowym, w specjalnie przeznaczonym dla nich miejscu.
Zamiar odbycia podróży samolotem w towarzystwie pupila należy zgłosić przewoźnikowi podczas rezerwowania biletu (nie później niż 24 godziny przed odprawą). Wiąże się to zazwyczaj z dodatkową opłatą, której wysokość zależy od rozmiaru i masy ciała zwierzęcia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat opieki nad zwierzętami podczas wyjazdów, kliknij tutaj i pobierz naszą infografikę!