WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Karmienie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Czego nie wolno podawac kotu do jedzenia","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/czego-nie-wolno-podawac-kotu-do-jedzenia"}]

Czego nie wolno podawać kotu do jedzenia?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Pokarm, który podajemy kotom, powinien być dostosowany do ich potrzeb żywieniowych oraz uwzględniać indywidualne cechy, wymagania i upodobania zwierząt.

 

  • Istnieje wiele produktów spożywanych na co dzień przez ludzi, które są szkodliwe dla kotów.
  • Czekolada, kawa, alkohol, czosnek, cebula, szczypiorek, winogrona, rodzynki, orzechy makadamia, awokado, pestki owoców, pokarm zawierający ksylitol to produkty, które ze względu na swoją toksyczność nie mogą się znaleźć w diecie kotów.
  • Spożywanie przez koty pokarmów toksycznych może powodować wystąpienie wielu objawów klinicznych, dlatego w każdym takim przypadku należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

 

Pożywienie pupili musi dostarczać wszystkich składników odżywczych we właściwych ilościach oraz proporcjach i nie może zawierać niczego, co mogłoby im zaszkodzić. Istnieje wiele produktów dostępnych na co dzień w naszych domach, których nigdy nie należy podawać ulubieńcom ze względu na zagrożenia, jakie mogą wywołać. Wiele pokarmów stosowanych na co dzień w diecie człowieka jest potencjalnie niebezpiecznych dla kotów. Mogą one wywoływać różnego rodzaju zaburzenia, z których część prowadzi nawet do śmierci, dlatego należy unikać produktów trujących lub szkodliwych, a w przypadku zjedzenia ich przez zwierzę należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii.


Czekolada i kofeina

Czekolada zawiera teobrominę – substancję toksyczną dla kotów. Od jej ilości w danym produkcie zależy jego szkodliwość. Na przykład kakao w proszku, gorzka czekolada, sosy i polewy czekoladowe są bardziej niebezpieczne od mlecznej i białej czekolady. Kofeina, substancja zawarta w kawie, również jest toksyczna dla kotów, a oprócz tego zwiększa trujące działanie teobrominy. Aby uniknąć ryzyka zatrucia, należy wyeliminować z diety mruczków wszystkie pokarmy zawierające w swoim składzie czekoladę, kakao czy kawę. Niebezpieczne jest zarówno jednorazowe podanie sporej ilości czekolady, jak i częstsze zjadanie nietoksycznych dawek teobrominy. Do objawów zatrucia czekoladą należą między innymi: niepokój i pobudzenie kota, trudności z oddychaniem, zaburzenia rytmu serca, wymioty, biegunka, drżenie mięśni. W niektórych przypadkach może dojść nawet do śmierci pupila na skutek uszkodzenia nerek.


Winogrona i rodzynki

Do tej pory nie ustalono, jaka substancja zawarta w winogronach i rodzynkach wywołuje zatrucia u kotów. Wiadomo natomiast, że zjedzenie przez mruczka nawet kilku winogron może zagrażać jego zdrowiu i życiu. Początkowo występują: biegunka, wymioty i ból brzucha, a następnie w wyniku zatrucia może dojść do niewydolności nerek, co w konsekwencji grozi śmiercią zwierzęcia.
 

Czosnek, cebula, szczypiorek

Cebula, szczypiorek i czosnek są szkodliwe zarówno świeże, jak i ugotowane czy suszone. Po zjedzeniu tych warzyw dochodzi do uwolnienia w przewodzie pokarmowym toksycznych substancji (dwusiarczków). Mają one bardzo silne działanie utleniające, które powoduje uszkodzenie krwinek czerwonych i hemoglobiny. Prowadzi to do wystąpienia wielu objawów związanych z niedoborem erytrocytów we krwi (anemii). Pojawia się bladość błon śluzowych, szybszy oddech i przyspieszona akcja serca, osłabienie zwierzęcia oraz wymioty i biegunka. Może wystąpić także żółtaczka i niewydolność nerek. Aby doszło do zatrucia w przypadku kotów wystarczy zjedzenie 5-10 g świeżej cebuli lub około 5 g czosnku w przeliczeniu na kilogram masy ciała.


Pestki owoców

Pestki owoców, np. moreli, wiśni, jabłek stanowią znaczne zagrożenie dla zdrowia kotów, ponieważ zawierają niebezpieczną substancję, z której powstaje cyjanowodór – związek o zapachu migdałów prowadzący do blokady oddychania komórkowego. Dodatkowym ryzykiem jest możliwość wystąpienia niedrożności jelit, co może nastąpić w przypadku połknięcia pestki w całości. Natomiast pęknięcie czy rozgryzienie pestki może wywołać objawy zatrucia – mogą pojawić się wymioty, ślinotok, przyspieszona akcja serca i oddech o zapachu migdałów, zauważalny niepokój zwierzęcia, a nawet utrata przytomności i śmierć.
 

Awokado

Substancją trującą w awokado jest persyna znajdująca się nie tylko w owocach, ale także w liściach, nasionach i korze rośliny. Dla ludzi jest ona całkowicie nieszkodliwa. Jak do tej pory stwierdzono przypadki podejrzenia zatrucia awokado u psów. Koty ze względu na znacznie większą wybredność i dokładniejszą selekcję pokarmów są do pewnego stopnia chronione. Jednak nie wolno wykluczać możliwości ich zatrucia i bezwzględnie należy unikać tego owocu w ich diecie.
 

 

Orzechy makadamia

Zatrucie orzechami makadamia, objawiające się osłabieniem, wymiotami i drgawkami, pojawia się w ciągu 12 godzin od ich spożycia. Na szczęście symptomy zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu 2 dni. Jak do tej pory nie udało się określić, która substancja zawarta w tych orzechach odpowiada za wystąpienie zatrucia, w związku z tym nie wiadomo jaka dawka jest toksyczna. Podobnie jak w przypadku awokado koty w środowisku naturalnym nie zjadają tego typu pokarmów. Należy zwracać uwagę przede wszystkim na zwierzęta, które przejawiają nietypowe zachowania i mają tendencję do zjadania „dziwnych” pokarmów.
 

Etanol

Etanol, czyli alkohol etylowy, jest substancją obecną głównie w napojach alkoholowych, ale również słodyczach, lekarstwach, płynach do płukania jamy ustnej itp. Po spożyciu produktów zawierających etanol (najczęściej przypadkowym) już w ciągu godziny mogą pojawić się objawy kliniczne. Należą do nich symptomy neurologiczne, apatia, uspokojenie, hipotermia i kwasica metaboliczna. W ciężkich przypadkach zwierzęta mogą zapaść w śpiączkę, pojawiają się także poważne zaburzenia oddychania.


Ksylitol

Wszystkie produkty zawierające ksylitol, np. gumy do żucia, słodziki, cukierki, pasty do zębów przeznaczone dla ludzi, są śmiertelnym zagrożeniem dla Twojego mruczka. Ksylitol może prowadzić do hipoglikemii a także uszkodzenia i niewydolności wątroby, co staje się przyczyną śmierci zwierzęcia. Do objawów zatrucia należą: zaburzenia koordynacji, wymioty, spadek poziomu cukru we krwi, ospałość, drgawki, a nawet śpiączka.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records