WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Rasy kotow","url":"\/rasy-kotow"},{"text":"Bengalski","url":"\/rasy-kotow\/bengalski"}]

Bengalski

Bengalski

Koty bengalskie wyglądem przypominają swojego przodka, dzikiego kota bengalskiego, ale ich charakter jest wyjątkowo przyjazny. Nie są to jednak potulne zwierzęta, które większość czasu spędzają na kanapie. Kot bengalski uwielbia aktywność, jest zwinny i wojowniczy. Co ciekawe, potrzeby fizjologiczne załatwia w wodzie. Zwierzęta te zadziwiają wyglądem, ale opieka nad nimi wymaga sporej wiedzy. Przeczytaj dokładny opis tej rasy i poznaj potrzeby kotów bengalskich! 

 

Spis treści:

  1. Kot bengalski – podstawowe informacje 
  2. Historia rasy kot bengalski
  3. Jak wyglądają koty bengalskie?
  4. Kot bengalski – sierść
  5. Jak pielęgnować koty bengalskie?
  6. Jaki charakter mają koty bengalskie? 
  7. Dla kogo rasa kota bengalskiego będzie odpowiednia? 
  8. Jak długo żyją koty bengalskie?
  9. Ciekawostki o kotach bengalskich
  10. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kota bengalskiego 
  11. Jak nazwać kota rasy kot bengalski? 
  12. Ile kosztują koty bengalskie? 

Kot bengalski – podstawowe informacje 

Klasyfikacja 

III grupa FIFe: koty krótkowłose i somalijskie

Długość życia

9–15 lat

Charakter

inteligentny, energiczny, wojowniczy, przywiązany do opiekuna, pewny siebie, silny temperament, nieufny w stosunku do obcych

Rozmiar

masa ciała: 8–10 kg – samiec, 2–6 kg – samica

długość ciała: ok. 40–50 cm 

Szata

sierść: krótka, gęsta, przylegająca, lśniąca (efekt glitter), jedwabiście miękka

umaszczenie: cętkowane, marmurkowe, złocistopomarańczowe, szaroniebieskie, śnieżne 


 

Historia rasy kot bengalski 

Historia kotów bengalskich sięga lat 60. XX wieku. Za twórcę rasy uważana jest pochodząca z Arizony Jean Sugden Mill, która skrzyżowała sprowadzoną z Azji Południowo-Wschodniej samicę kota bengalskiego z krótkowłosym kotem domowym. W efekcie początkowo doszło do narodzin jednego kocięcia, następnie miotu o jednolitej i cętkowanej sierści. Był to początek rasy. 

Jean Mill otrzymała kocięta, które powstały w wyniku badań dr. Willarda Centerwalla i dr. Raoula Benveniste. Prowadzili oni badania dotyczące zdrowia kotów. Odkryli wówczas, że niektóre rasy dzikich kotów wykazują odporność na część chorób występujących u pozostałych ras, w tym białaczkę. W celu pogłębienia wiedzy skrzyżowano dzikiego kota bengalskiego z kotem domowym, uzyskując w ten sposób kocięta o jednolitym i cętkowanym umaszczeniu. 

Oficjalna nazwa rasy została nadana przez Williama Englera w 1970 roku. W wyniku jego starań doszło do wyhodowania dziewięciu kociąt bengalskich, których matkami były dwa koty domowe, a ojcem dziki kot bengalski. Kocięta z kolejnych miotów okazały się jednak płochliwe i skłonne do agresji, z kolei kocury często były bezpłodne. Dopiero kontynuacja pracy Jean Mill pozwoliła na uzyskanie pożądanego kota, którego wygląd miał przypominać lamparta, natomiast charakter kota domowego. 

 

Jak wyglądają koty bengalskie? 

Dzisiejszy kot bengalski powstał z krzyżówki ras, takich jak: dziki kot bengalski, kot amerykański krótkowłosy, kot abisyński, kot egipski mau i kot burmski. Celem mieszania ras było wyhodowanie zwierząt, które wyglądem przypominają kota dzikiego, a jednocześnie nadają się jako towarzysze ludzi. Założenie udało się osiągnąć. Imponujące jest nie tylko podobieństwo tych zwierząt do przodków, lecz także ich charakter i wielkość. Masa ciała (waga), jaką osiąga kot bengalski, to nawet 10 kg. Samice są nieco mniejsze – ważą od 3 do 6 kg.  

Kot bengalski ma wydłużoną sylwetkę i muskularne ciało. Przednie kończyny są krótsze od tylnych. Głowa przedstawicieli tej rasy jest niewielka, okrągła, a na niej znajdują się duże oczy o owalnym kształcie i kolorze zależnym od umaszczenia – brązowe, zielone, niebieskozielone, złote, niebieskie. Uszy średniej wielkości są wysoko osadzone. Koty bengalskie mają charakterystyczne znamię na głowie za uszami (ocelli), czyli białe plamki, a także specyficznie ułożoną sierść na czole, co określane jest jako kciuk Mahometa. Również gruby ogon jest zakończony czarnym akcentem. 

 

Kot bengalski – sierść 

Podobieństwo do dzikiego zwierzęcia koty bengalskie zawdzięczają głównie umaszczeniu pręgowanemu, które dzieli się na: 

  • marmurkowe – wyraźne pasma lub plamy, które przypominają marmur, 
  • cętkowane – kot w cętki może mieć nierównomiernie rozłożone barwienia na tle o różnym kolorze.  

Charakterystyczne cętki mogą przyjmować różną formę – owalną, półksiężycową lub rozety. Ich kształt i wielkość formuje się do ok. 6. miesiąca życia kociąt. Plamki na grzbiecie występują w formie łańcucha, natomiast na kończynach i ogonie w formie prążków. Na policzkach i szyi “bengale” mają znaczenia w kształcie pasków. W hodowlach kotów bengalskich najczęściej spotyka się zwierzęta o umaszczeniu takim jak:

  • czarne klasycznie pręgowane lub cętkowane – ciemne znaczenia na szaroniebieskim tle, 
  • śnieżne klasycznie pręgowane lub cętkowane – sierść w kolorze kości słoniowej,
  • lampartowe – tło w odcieniach pomarańczowego lub piaskowego, znaczenia brązowe,
  • sorrel – ciemnobrązowe cętki na żółtopomarańczowym tle,
  • marbled (marmurkowate) – ciemne plamy na brązowym tle. 

 

Jak pielęgnować koty bengalskie? 

Pielęgnacja sierści kotów bengalskich nie jest trudna. Ich włos jest krótki i gęsty, z niewielkim podszerstkiem. Z kolei kocięta bengalskie mogą mieć nieco dłuższe futro, które przyjmuje ostateczny wygląd po ukończeniu pół roku. Szata przedstawicieli tej rasy jest wyjątkowo delikatna i miękka, zwykle połyskująca. 

Zbyt częste wyczesywanie sierści może zniszczyć piękne futro bengali. Aby zachować nieskazitelny wygląd zwierzęcia, wystarczy wyczesywać futro raz w tygodniu za pomocą miękkiej szczotki. Ponadto warto regularnie czyścić kotom zęby i uszy, a w razie potrzeby przycinać pazury.  

 

Jaki charakter mają koty bengalskie?

Kot bengalski wygląda dziko i groźnie, ale charakter przedstawicieli tej rasy jest wyjątkowo przyjazny. Zwierzęta z ostrożnością podchodzą do ludzi, ale gdy już się przyzwyczają do opiekuna, pozostają mu wierne. Koty bengalskie są inteligentne, przywiązują się nie tylko do człowieka, lecz także do otoczenia. Nie lubią zmian, dlatego warto zapewnić im stabilizację. Przyjazne nastawienie do ludzi nieco bardziej wykazują samce. Kocice natomiast bywają bardziej zdystansowane. 

Po swoich przodkach koty bengalskie odziedziczyły ciekawski charakter. Uwielbiają odkrywać nowe zakamarki w domu i w ogrodzie, stale poszukują wyzwań i chętnie się bawią. Bengale są zwinne i wytrzymałe, uwielbiają wspinaczki, dlatego należy zapewnić im drapak-drzewko, na którym będą mogły wyładować energię. 

Co ciekawe, koty bengalskie uwielbiają wodę, potrafią bardzo dobrze pływać. W wodzie załatwiają również swoje potrzeby fizjologiczne, maskując w ten sposób zapach moczu. Przystosowując miejsce w domu, warto pamiętać, aby kuweta nie znajdowała się w pobliżu misek z jedzeniem i wodą do picia.  

 

Dla kogo rasa kotów bengalskich będzie odpowiednia?

Koty bengalskie zwykle nie stronią od pieszczot, dlatego doskonale czują się w towarzystwie troskliwego opiekuna. Nie są to jednak zwierzęta, które czas spędzają na spokojnym odpoczynku. Kotu bengalskiemu należy zapewnić dużo uwagi i możliwie najwięcej domowych czynności wykonywać wspólnie z nim. W przeciwnym razie może mu doskwierać nuda, która wzmaga silny instynkt łowiecki. Ponadto są to koty stosunkowo hałaśliwe. Potrafią głośno pomrukiwać i wydawać rozmaite dźwięki. 

Decydując się na wychowanie kota tej rasy, warto dysponować wolnym czasem. Kot bengalski jest przyjazny, ale ma także bardzo silny temperament. To zwierzę terytorialne i jeśli nie będzie dobrze prowadzone, może przejawiać dominację nad pozostałymi członkami rodziny, w tym innymi zwierzętami. Opiekun kota bengalskiego powinien więc mieć wiedzę i umiejętności, które pozwolą mu na odpowiednie wychowanie zwierzęcia. Raczej nie jest to rasa, której przedstawiciele nadają się na pierwszego kociego towarzysza.  

Kotu bengalskiemu należy odpowiednio przygotować mieszkanie, np. zakładając siatki na balkonie, tak aby ciekawskie zwierzę nie wymknęło się podczas nieobecności opiekuna. Bengalowi trzeba również zapewnić bezpieczne dla kota zabawki, by zaspokajały jego ciekawość. Szczególnie kocięta bengalskie mają skłonność do niszczenia rzeczy w domu, dlatego powinny mieć własne zabawki. Najważniejsze jest jednak dostarczanie zwierzęciu sporej ilości wyzwań intelektualnych i zajęć zręcznościowych. 

 

Jak długo żyją koty bengalskie? 

Koty bengalskie to rasa ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem. Ich długość życia to przeciętnie od 9 do 15 lat. Zwierzęta dzięki należytej opiece i odpowiedniemu sposobowi żywienia mogą towarzyszyć opiekunowi nawet dłużej. 

To rasa stosunkowo młoda. Do tej pory nie stwierdzono u niej schorzeń o podłożu genetycznym. U kota bengalskiego mogą jednak pojawić się problemy z dziąsłami i zębami, rzadko notowano choroby takie jak degeneracja siatkówki czy niedobór kinazy pirogronianowej.  

 

Ciekawostki o kotach bengalskich 

  • Koty bengalskie bywają nazywane leopardetami. 
  • Zawdzięczają lśniące futro krzyżówce z egipskim mau. 
  • Efekt glitter, czyli charakterystyczny połysk sierści, obserwuje się tylko u tej rasy.
  • Koty bengalskie są bardzo inteligentne. Chętnie uczą się komend, w tym aportowania. 
  • Bengale uwielbiają wodę i są doskonałymi pływakami. 

 

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kota bengalskiego 

Bengale to rasa kotów średniej wielkości. Ich potrzeby żywieniowe nie różnią się znacznie od kotów innych ras. Zwierzęta nie wymagają dużej ilości pokarmu, jednak ze względu na aktywny tryb życia należy indywidualnie dobrać go do ich potrzeb. Dieta dla kota tej rasy musi być kompletna i zbilansowana, tj. zawierać wszystkie składniki odżywcze w optymalnych proporcjach. U kotów zaleca się stosowanie diety mieszanej, złożonej z pokarmów mokrych i suchych w proporcji 9:1 (np. 180 gramów do 20 gramów) pod względem masy produktów.  

 

Jak nazwać ota rasy kot bengalski? 

  • Przykładowe imiona dla kota bengalskiego: Amor, Aron, Baron, Dzik, Tiger, Lampi, Runo 
  • Przykładowe imiona dla samicy kota bengalskiego: Aura, Roxy, Strzała, Mila, Psotka  

 

Ile kosztują koty bengalskie?

Podejmując decyzję o wychowaniu przedstawiciela tej rasy, warto wybierać kocięta z hodowli, które dbają nie tylko o zdrowie i wygląd zwierząt, lecz także przykładają sporo uwagi do ich socjalizacji. Koty bengalskie powinny mieć kontakt z człowiekiem już od pierwszych dni życia. Cena za kocięta bengalskie z dobrych hodowli rozpoczyna się od 3,5 tysiąca złotych, ale może być znacznie wyższa. Warto pamiętać, że kot bengalski pochodzący z hodowli, która cieszy się dobrą opinią, ma zapewnioną opiekę weterynaryjną i odpowiednią dietę, co również generuje koszty i wpływa na cenę zwierzęcia. Ponadto taką opieką darzona jest również matka kociąt w trakcie całego jej życia. 

  • Balijski
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records