Zabawki dla kota odgrywają ważną rolę - pozwalają na zachowanie pełnego łańcucha łowieckiego. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze kocich zabawek.
Zabawa odgrywa w życiu kota bardzo ważną rolę. Sprawdź, jakie zabawki dla kota najlepiej zaspokoją jego instynkt łowiecki. Dowiedz się, czy warto inwestować w zabawki interaktywne. Poznaj bezpieczne gadżety dla mruczka i te, których lepiej unikać.
Spis treści:
Zabawa to bardzo ważny element w życiu kota. Zapewniając odpowiednie zabawki dla kota i bawiąc się z nim, zaspokajasz jego instynkt łowiecki i potrzebę ruchu oraz budujesz i umacniasz więź ze swoim pupilem. Zabawa pobudza wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia), co ma dobroczynny wpływ na układ nerwowy mruczka. Kot, który jest usatysfakcjonowany zabawą, ma lepszy nastrój, jest zrelaksowany i ma poczucie bezpieczeństwa.
Koty są z natury bardzo ruchliwymi zwierzętami. Tryb życia wolno żyjącego kota polega na ciągłym polowaniu. Okazuje się, że aż 75% ataków podejmowanych przez polujące koty kończy się niepowodzeniem i ucieczką ofiary. Mimo to kot żyjący na wolności zjada dziennie od kilku do nawet dwudziestu ofiar. Oznacza to, że dzicy krewni domowego mruczka, aby zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe, muszą zapolować nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. To ogromna dawka ruchu, którą trudno jest zapewnić kotu niewychodzącemu. Dlatego bardzo ważna jest regularna zabawa z pupilem i zaoferowanie mu atrakcji podczas naszej nieobecności w domu.
Rola opiekuna podczas zabawy jest bezcenna. Instynkt łowiecki u kota uaktywnia się bowiem pod wpływem ruchomego bodźca. Zwierzę rzadko reaguje na nieruchomą zabawkę leżącą na środku pokoju, ale już na wędkę poruszoną przez opiekuna znacznie chętniej.
Jak bawić się z kotem? Tak, żeby podczas zabawy odbył się pełen łańcuch łowiecki - skradanie się, pogoń, schwytanie, rozszarpanie i zjedzenie ofiary. W warunkach idealnych każdy posiłek powinien być poprzedzony krótką, choćby kilkuminutową zabawą. W praktyce jest to trudne do zrealizowania. Wystarczą więc dwie kilkunastominutowe zabawy z kotem, na przykład przed śniadaniem i przed kolacją, kiedy kot jest najbardziej aktywny, a my mamy zwykle najwięcej czasu, żeby poświęcić mu uwagę. Jeśli zabawa ma miejsce poza standardowymi porami posiłków, warto zaproponować kotu po „polowaniu” jego ulubioną przekąskę. Pamiętaj przy tym, że suma kalorii z przysmaków dla kota nie może przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na energię. Podawaj tylko smakołyki przeznaczone specjalnie dla kotów.
Najlepsze zabawki dla kota, to te, które aktywizują w nim instynkt drapieżnika i pozwalają na realizację pełnego łańcucha łowieckiego. Pamiętaj, że bez Twojej pomocy nie jest to możliwe - musisz zainicjować zabawę, odpowiednio pokierować zabawką, a na koniec nakarmić kota. Ostatnim etapem łańcucha łowieckiego jest sen - po polowaniu i zjedzeniu „zdobyczy” kot odpoczywa lub śpi i nie należy mu przeszkadzać.
Zabawki dla kota, które powinien posiadać każdy mruczek, to:
Dobrym pomysłem jest też zakup zabawek interaktywnych dla kota. Służą one przede wszystkim do tego, żeby zająć mruczka, gdy opiekun nie ma dla niego czasu.
Jeśli chcesz podarować swojemu ulubieńcowi zabawkę, to powinien być to gadżet specjalnie przeznaczony dla kota. Wiele przedmiotów domowego użytku czy zabawki dla dzieci mogą być dla zwierzęcia niebezpieczne, zwłaszcza po połknięciu. Nieodpowiednie zabawki dla kota, to:
Wbrew pozorom, samodzielne wykonanie zabawki dla kota nie jest trudne. Pamiętaj tylko o tym, żeby do jej zrobienia użyć materiałów bezpiecznych dla kota, np. papieru bez nadruku (farba drukarska może być toksyczna dla zwierzęcia). Nie używaj sznurków, nitek oraz małych, plastikowych czy metalowych elementów, które kot mógłby z łatwością połknąć.
Jeśli zabawka zawiera elementy, które kot może połknąć, np. kulka z folii aluminiowej, sznurek, plastikowa taśma klejąca, to pupil może bawić się nią tylko pod nadzorem opiekuna.
To nie to, czego szukałeś? Możesz użyć wyszukiwarki.