WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Rasy kotow","url":"\/rasy-kotow"},{"text":"Egzotyczny krotkowlosy","url":"\/rasy-kotow\/egzotyczny-krotkowlosy"}]

Egzotyczny Krótkowłosy

Egzotyczny Krótkowłosy

Kot egzotyczny krótkowłosy przypomina “persa”, ale różni się od niego rodzajem szaty. Nazywany jest nawet czasem „persem dla leniwych” ze względu na krótkie futro, które jest łatwiejsze w pielęgnacji. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kota egzotycznego? Poznaj jego wady i zalety.

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje
 2. Historia rasy kot egzotyczny
 3. Jak wyglądają koty egzotyczne krótkowłose?
 4. Jak pielęgnować koty rasy egzotyczny krótkowłosy?
 5. Jaki charakter mają koty egzotyczne krótkowłose?
 6. Jak długo żyją koty egzotyczne?
 7. Ciekawostki o kotach egzotycznych krótkowłosych
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kota egzotycznego
 9. Jak nazwać kota rasy egzotyczny krótkowłosy?
 10. Ile kosztują koty egzotyczne krótkowłose?

Podstawowe informacje

Rozmiarwzrost: 30–35 cm
masa ciała: 3–5 kg – kotka, 3–6 kg – kocur
Sierśćszata: krótka
umaszczenie: dowolne
Charakterspokojny, pieszczoch
Długość życia12–15 lat

Historia rasy kot egzotyczny

Ojczyzną kota egzotycznego są Stany Zjednoczone. Koty tej rasy są wynikiem kojarzenia “persa” oraz kota amerykańskiego krótkowłosego. Początkowo kot egzotyczny był też krzyżowany z kotem brytyjskim, co wpłynęło na wygląd jego sierści i zaowocowało mocniejszą budową ciała.

W Europie kot egzotyczny pojawił się na początku lat 80. XX wieku. FIFe (Międzynarodowa Federacja Felinologiczna) uznała tę rasę oficjalnie w 1985 r. Na wystawach koty egzotyczne oceniane są w tej samej grupie co koty perskie. Obie rasy mają wspólny wzorzec, różnicę stanowi długość szaty.

Jak wyglądają koty egzotyczne?

Kot egzotyczny ma wyraźnie zaokrąglony tułów, a także krótkie i mocne łapy. Jego ciało jest umięśnione, a ogon krótszy niż u przeciętnego kota, ale proporcjonalny i bardzo puszysty.

Kot egzotyczny charakteryzuje się: dużymi, okrągłymi oczami, małymi uszami, płaskim pyszczkiem i krótkim nosem. Cechy te nadają kotu uroczego wyrazu, co jest pożądane przez wielu przyszłych opiekunów tych zwierząt. Jednak wygląd, przywodzący na myśl dziecięcą twarzyczkę, jest dla kota egzotycznego zgubny – jako rasa krótkoczaszkowa (brachycefaliczna) cierpi z powodu trudności z oddychaniem i innych zaburzeń z tym związanych.

Kolor oczu kota egzotycznego jest najczęściej pomarańczowy lub miedziany, ale w zależności od umaszczenia może być również niebieski, orzechowy bądź zielony. Sierść natomiast jest zwarta, krótka i bardzo gęsta, niczym plusz. Dopuszczalne są wszelkie typy umaszczenia.

Jak pielęgnować kota rasy egzotyczny krótkowłosy?

U kotów egzotycznych krótkowłosych często występuje nadmierne łzawienie, będące wynikiem deformacji kanalików łzowych, dlatego bardzo ważna jest codzienna higiena oczu. Należy przemywać oczy zwierzęcia wacikiem nasączonym w ciepłej wodzie, soli fizjologicznej lub specjalnym płynie do pielęgnacji kocich oczu. Do każdego oka warto używać nowego, czystego wacika, aby zapobiec przenoszeniu bakterii, które mogłyby wywołać stan zapalny.

Pielęgnacja sierści kota egzotycznego nie jest kłopotliwa. Wystarczy, że wyszczotkujemy zwierzę raz w tygodniu.

Jaki charakter mają koty egzotyczne krótkowłose?

Koty egzotyczne mają zrównoważony charakter i spokojne usposobienie. Znane są z chęci do zabawy, ale nie są przesadnie aktywne. Nie urządzają dzikich gonitw po mieszkaniu i raczej nie skaczą po meblach. Kot egzotyczny krótkowłosy jest radosny, ciekawski i jednocześnie opanowany. Chętnie obserwuje opiekuna podczas jego codziennych czynności. Uwielbia pieszczoty, jest przyjacielski i nigdy nie zachowuje się agresywnie. Lubi wyglądać przez okno i obserwować ptaki.

Uwielbia towarzystwo ludzi, ale potrafi również spędzać czas samotnie, dlatego bez obaw możemy zostawić kota egzotycznego samego w domu, gdy wychodzimy do pracy. Warto przyzwyczajać go do tego od małego. Egzotyczne koty domowe są zwierzętami o dużych możliwościach adaptacyjnych, ale kiedy zostają same, trzeba zadbać nie tylko o to, żeby miały co jeść, lecz także o to, by miały się czym bawić. Rozbudowany drapak, kryjówki, szeleszczący tunel, interaktywne zabawki zajmą „egzotyka” podczas Twojej nieobecności.

Jak długo żyją koty egzotyczne krótkowłose?

Kot egzotyczny krótkowłosy żyje średnio 12–15 lat. Zwierzęta te, podobnie jak “persy”, są podatne na wiele schorzeń i wad genetycznych.

Choroby, na które często zapadają koty egzotyczne, to m.in.:

 • niedobór kinazy pirogronianowej,
 • postępujący zanik siatkówki,
 • wrodzona wielotorbielowatość nerek,
 • wady w budowie trzewioczaszki,
 • wady zgryzu,
 • choroby przyzębia,
 • nadmierne łzawienie oczu,
 • głuchota (u kotów egzotycznych białych),
 • kardiomiopatia przerostowa,
 • problemy z oddychaniem.

Ciekawostki o kocie egzotycznym krótkowłosym

Obecnie koty egzotyczne krzyżuje się tylko ze sobą nawzajem lub z “persami”. Uważa się, że gen długiej szaty wpływa korzystnie na rozwój rasy. Z pary kotów egzotycznych mogą się urodzić perskie kocięta, jeśli oboje rodzice byli nosicielami genu odpowiedzialnego za powstawanie długiej sierści. Bardzo często można spotkać hodowle kotów perskich i egzotycznych.

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kota egzotycznego

 • Ze względu na krótki pyszczek kot egzotyczny powinien dostawać jedzenie na płaskich talerzykach, z których łatwo będzie mógł pobrać pokarm.
 • Koty egzotyczne wykazują niską aktywność fizyczną, dlatego bardzo ważne jest to, żeby ustalić dobowe zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia, zgodne z jego wiekiem, masą ciała, aktywnością fizyczną i stanem zdrowia.
 • Dzienną porcję karmy należy podzielić na 4–8 posiłków.
 • Dieta kota egzotycznego musi opierać się na pełnoporcjowej karmie gotowej – zarówno mokrej, jak i suchej. Specjaliści zalecają, aby stosunek karmy mokrej do suchej pod względem masy produktów wynosił 9:1.
 • Oprócz kontrolowania ilości podawanego pokarmu profilaktyka nadwagi i otyłości u kota egzotycznego polega także na zachęcaniu zwierzęcia do częstszej aktywności. Sprawdzą się zabawki interaktywne, spacery w szelkach i na smyczy oraz codzienne zabawy z opiekunem.

Jak nazwać koty rasy egzotyczny krótkowłosy?

Przykładowe imiona dla kotki: Beza, Candy, Bunia, Ibiza, Mamba, Wanilia

Przykładowe imiona dla kocura: Biszkopt, Bombaj, Garfield, Humus, Irys, Lizak

Ile kosztują koty egzotyczne krótkowłose?

Koty egzotyczne kosztują od 3000 do 8000 zł. Za rasowe zwierzęta zawsze zapłacimy dużo, ponieważ rzetelne hodowle kotów egzotycznych ponoszą wysokie koszty, m.in. na: opiekę nad kotką przez całe jej życie oraz nad kociętami, wizyty u lekarza weterynarii, odpowiednią dietę oraz czas poświęcony na socjalizację.

Rasy brachycefaliczne, takie jak koty egzotyczne, cierpią z powodu budowy ciała. Często chorują i wymagają specjalnej opieki. Warto więc odpowiedzialnie przemyśleć ich zakup.

 • Egzotyczny Krótkowłosy
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records