WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Rasy kot\u00f3w","url":"\/rasy-kotow"},{"text":"Ragdoll","url":"\/rasy-kotow\/ragdoll"}]

Ragdoll

Ragdoll

Koty rasy ragdoll cieszą się wyjątkową popularnością wśród miłośników mruczków. Słyną przede wszystkim ze swojego pięknego futra, jednak jej przedstawiciele szybko mogą skraść serca opiekunów głównie za sprawą przyjaznego usposobienia. Nazwę zawdzięczają jednej wyjątkowej cesze – gdy na ręce weźmie je człowiek, któremu ufają, ich mięśnie rozluźniają się do tego stopnia, że ciało zaczyna przypominać szmacianą lalkę (ang. rag doll). Ty również pragniesz cieszyć się towarzystwem tego wyjątkowego czworonoga? Dowiedz się więcej o rasie ragdoll.

 

Spis treści:

  1. Ragdoll – podstawowe informacje
  2. Wygląd kota rasy ragdoll
  3. Przyjazny charakter ragdolla
  4. Jaka jest cena kotów rasy ragdoll?
  5. Pielęgnacja kota rasy ragdoll
  6. Ragdoll i choroby – na co uważać?
  7. Żywienie ragdolla
  8. Ciekawostki o kotach rasy ragdoll

 

Ragdoll – podstawowe informacje

Rozmiar

masa ciała: samica: od 4 do 6 kg, samiec: od 6 do 10 kg; wysokość w kłębie: ok. 30-40 cm; długość ciała od czubka nosa do końca ogona: ok. 1,2 m

Szata

sierść półdługa, gęsta, lśniąca;

umaszczenie: liliowe, niebieskie, czekoladowe, czarne, rude; kremowe; zazwyczaj typu point (ciemniejsze na masce, uszach, nogach i ogonie), bicolor (jasny trójkąt na pyszczku) i seal mitted (biały podbródek i pas na brzuchu od pyszczka do nasady ogona)

Charakter

towarzyski, cichy i spokojny, inteligentny, cierpliwy, odpowiedni do domu z małymi dziećmi

Długość życia

15-18 lat

 

Wygląd kota rasy ragdoll

Ragdolla trudno pomylić z przedstawicielem innej rasy. Uwagę zwraca przede wszystkim jego wyjątkowa okrywa włosowa. Półdługa, gęsta sierść może występować w rozmaitych odcieniach. Wyróżnia się przede wszystkim barwę liliową, niebieską, czekoladową, czarną, rudą i kremową. Najczęściej ragdolle odznaczają się umaszczeniem typu point – ciemniejszym w określonych punktach, czyli na masce, uszach, nogach oraz ogonie. Często można też spotkać typ ragdoll bicolor, który charakteryzuje się jasnym trójkątem na pyszczku, a także typowe właściwie tylko dla tej rasy umaszczenie seal mitted ragdoll, które wyróżnia biały podbródek, pas od pyszczka poprzez brzuch aż do nasady ogona w tym samym kolorze, a także wyraźne „rękawiczki” i „skarpetki”. Zwierzęta te mają również dość duże rozmiary, co w połączeniu z dużą objętością sierści daje niesamowity efekt. Samica ragdolla najczęściej osiąga masę ciała od 4 do 6 kg, a samiec od 6 do nawet 10 kg, co czyni go jednym z większych przedstawicieli kotów domowych.

Głowa ragdolla powinna być średniej wielkości, dość szeroka, a szyja krótka i silna. Typowe cechy tej rasy to również wyraźny podbródek, wydatne policzki i delikatnie zaokrąglone czoło. Pyszczek jest dość szeroki i krótki, lekko okrągły, a oczy duże i owalne, jedynie odrobinę skośne o głębokim, niebieskim odcieniu. Uszy ragdolla są niewielkie, nieco zaokrąglone na końcach, a przy tym skierowane do przodu.

Charakterystyczna jest również budowa ciała ragdolla. Jego klatka piersiowa oraz zad są szersze, a przy tym dość dobrze rozwinięte. Mocne są również łapy zwierzęcia, jednak zawsze rozbudowane proporcjonalnie do reszty sylwetki. Co ciekawe, tylne kończyny zwierzęcia są nieco dłuższe, a przy tym występują na nich włosy między palcami. Opiekunowie tych zwierząt uwielbiają również ich okrągłe łapki (kocie stopy) oraz niesamowicie puszysty ogon, który jest prawdziwą ozdobą tej rasy.

 

Przyjazny charakter ragdolla

Popularność i powszechne pozytywne opinie o kotach rasy ragdoll nie biorą się znikąd. Te czworonogi wręcz uwielbiają pieszczoty, a przy tym są niezwykle towarzyskie i chętnie towarzyszą opiekunom w wielu codziennych czynnościach. Nie są przy tym jednak uciążliwe czy hałaśliwe – określa się je raczej jako ciche i spokojne, a przy tym mało ruchliwe. Jednak ich towarzyska natura wymaga częstego kontaktu z człowiekiem lub innym zwierzęciem, dlatego osoby, które musiałyby zostawiać ragdolla na dłuższy czas, powinny pomyśleć raczej o adopcji dwóch kotów tej rasy. Zwierzęta te są również niezwykle inteligentne, a przy tym cierpliwe, co czyni je doskonałymi towarzyszami dla całej rodziny, w tym również tej z małymi dziećmi. Ragdolle bardzo rzadko wykazują zachowania agresywne. Nie można jednak wierzyć w historie o ich małej wrażliwości na ból. Odczuwają go tak samo, jak przedstawiciele innych ras.

 

Jaka jest cena kotów rasy ragdoll?

Wyjątkowość kotów rasy ragdoll przekłada się również na cenę kociąt. Najczęściej będzie wynosić od 1500 do 2500 złotych, chociaż może sięgać nawet 4000 złotych. Zależy to od wielu czynników, w tym przede wszystkim od zgodności zwierzęcia ze wzorcem rasy. Te najbardziej zbliżone najczęściej są sprzedawane jako zwierzęta wystawowe, dlatego jeśli w ragdollu urzeka Cię przede wszystkim jego cudowny charakter i pragniesz jedynie cieszyć się jego towarzystwem, możesz adoptować kota w typie tej rasy ze schroniska. Różnice w cenie zależą też od hodowli oraz przodków Twojego nowego pupila – jego rodowodu. Kocięta, których rodzice czy nawet dziadkowie byli championami, z pewnością będą kosztować nieco więcej. Na kwotę składają się też inne czynniki: opieka weterynaryjna nad kotką przez całe jej życie, opieka nad kociętami, odpowiednia dieta dla kotki oraz czas przeznaczony na socjalizację zwierząt. Ważna jest także renoma danej hodowli.

Inną opcją jest znalezienie ragdolla do adopcji, np. od osoby, która z różnych względów już nie może zajmować się czworonogiem. Pamiętaj jednak, że ta rasa jest niezwykle popularna, dlatego takich okazji nie ma zbyt wiele, a przy tym istnieje duża szansa, że ktoś Cię ubiegnie. W takich przypadkach niezwykle małe są również szanse na kocię – osoby prywatne do bezpłatnej adopcji przeznaczają raczej dorosłe koty. Jeśli pragniesz, aby Twój nowy przyjaciel wychowywał się u Twojego boku, prawdopodobnie lepszym wyjściem będzie zaznajomienie się z ofertą dobrych hodowli.

 

Pielęgnacja kota rasy ragdoll

Pomimo imponującej i stosunkowo długiej oraz gęstej sierści ragdolle nie wymagają szczególnie praco- i czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ich futro nie ma tendencji do powstawania kołtunów. Codziennego szczotkowania wymagają jedynie włosy za uszami, pozostałe można rozczesywać tylko raz na tydzień. Należy również na bieżąco sprawdzać uszy zwierzęcia, a także kontrolować długość jego pazurów i regularnie je przycinać. Niezwykle ważne jest też zachowanie higieny jamy ustnej kota, szczególnie że ta rasa ma skłonność do zapadania na choroby przyzębia i dziąseł. Najlepiej szczotkuj zęby pupila przynajmniej raz dziennie.

 

Żywienie ragdolla

Żywienie ragdolla również nie należy do szczególnie skomplikowanych. Najważniejsze jest podawanie zwierzęciu dobrej jakości karmy pełnoporcjowej, najlepiej zarówno mokrej, jak i suchej, w proporcjach 9:1. Zwróć uwagę na specjalne potrzeby żywieniowe czworonogów poddanych zabiegowi kastracji lub sterylizacji. Pamiętaj, że ragdolle mają skłonność do odkładania się tłuszczu na brzuchu, dlatego stale monitoruj talię swojego ulubieńca.

 

Ragdoll i choroby – na co uważać?

Niestety, przy wielu zaletach rasa ragdoll ma również pewną wadę. Jej rodowód jest dość krótki, bo sięga zaledwie lat 60. XX wieku, a jej przedstawiciele cechują się dość bliskim pokrewieństwem. Z tego względu koty tej rasy są podatne na pewne choroby. Należą do nich m.in.: wspomniane schorzenia przyzębia, a także problemy ze stawami, choroby układu moczowego (które są częstym problemem również u innych przedstawicieli gatunku, nie tylko rasowych), FIP (zakaźne zapalenie otrzewnej) czy kardiomiopatia przerostowa. Częstym problemem zdrowotnym ragdolli jest też mukopolisacharydoza, prowadząca m.in. do zmętnienia rogówki. Część z tych schorzeń jest wykrywalna dzięki badaniom genetycznym, zawsze jednak należy być przygotowanym na ewentualność wystąpienia choroby tego typu u pupila, dlatego lepiej nie decydować się na kocię tej rasy zbyt pochopnie.

 

Ciekawostki o kotach rasy ragdoll

Ragdoll to zdecydowanie wyjątkowa rasa. Być może nawet bardziej niż sądzisz. Powszechnie znane jest wiotczenie mięśni u tych czworonogów, kiedy przebywają na rękach człowieka, któremu ufają. Jednak to nie wszystkie ciekawe fakty:

  • ragdolle osiągają dojrzałość dopiero w wieku 3–4 lat – dla większości kotów jest to zaledwie 12 miesięcy;
  • rasa należy do największych i najcięższych kotów domowych – maksymalna masa ciała samca sięga aż 10 kg;
  • małe ragdolle są całkowicie białe – ciemniejszego zabarwienia ich sierść nabiera dopiero po 10 dniach życia, by z czasem zyskać jeszcze głębszy odcień;
  • ubarwienie ragdolla może zależeć od temperatury otoczenia w okresie dorastania – koty tej rasy, które przebywały w wysokich temperaturach, zwykle są jaśniejsze od tych wychowywanych w chłodniejszych miejscach, szczególnie jeśli miały możliwość wychodzenia na dwór zimą.

 

Przykładowe imiona dla ragdolla

Ragdoll to rasa szczególnie przyjazna, o uroczym, a jednocześnie eleganckim wyglądzie i bujnym włosie, co może być wskazówką dla nadania imienia.

  • Imiona dla kotów (samców): Belcanto, Bemol, Milky, Mikado, Niko, Nugat
  • Imiona dla kotek (samic): Anabelle, Konwalia, Linda, Lusia, Malaga, Nutka

Ragdoll to z pewnością niezwykła rasa kota. Choć niepozbawiona wad, potrafi dostarczyć mnóstwo radości. Pamiętaj jednak, że to poważna decyzja na lata i warto dobrze ją przemyśleć.

  • Ragdoll
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz Najgłośniej mruczący kot
Whiskas Guinness World Records