WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zdrowie i pielegnacja","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zdrowie-i-pielegnacja"},{"text":"Jak podac kotu tabletke porady dla opiekunow","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zdrowie-i-pielegnacja\/jak-podac-kotu-tabletke-porady-dla-opiekunow"}]

Jak podać kotu tabletkę? Porady dla opiekunów

Adult-landing_0.jpg

Każdy opiekun, który choć raz próbował podać kotu tabletkę, doskonale wie, jak trudne może być to zadanie. 

Jak podać kotu tabletkę? Porady dla opiekunów

Każdy opiekun, który choć raz próbował podać kotu tabletkę, doskonale wie, jak trudne może być to zadanie. Twój mruczek nie daje się za żadne skarby przekonać do połknięcia lekarstwa? Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak podać kotu tabletkę!

Spis treści:

  1. Podawanie kotu tabletki z jedzeniem – czy to dobry pomysł?
  2. Jak dać kotu tabletkę rozpuszczoną w wodzie?
  3. Jak podać kotu tabletkę bezpośrednio?
  4. Podawanie tabletki kotu – co jeszcze musisz wiedzieć?

 

Podawanie kotu tabletki z jedzeniem – czy to dobry pomysł?

Jednym z podstawowych pomysłów na to, jak podać kotu tabletkę, jest próba przemycenia jej wraz z jedzeniem dla kota. Rzeczywiście, jest to sposób mało stresujący dla zwierzęcia, a co więcej, bardzo wygodny dla opiekuna. Problem w tym, że w przypadku wielu kotów zupełnie się nie sprawdza. W teorii tabletka powinna być dobrze ukryta w pysznym paszteciku lub musie i starannie nim pokryta, a nawet zatopiona w smakowitym sosie. W praktyce spora grupa mruczków bez trudu rozpozna „niepożądany dodatek” w ich posiłku i, owszem, z ogromną chęcią zje starannie wybrany pokarm dla zwierząt, pozostawiając w miseczce jedynie tabletkę. 

Część opiekunów próbuje przechytrzyć małego spryciarza, nie tylko starannie pokrywając tabletkę kocim jedzeniem, lecz także wybierając pokarm o intensywnym zapachu, aby mruczek nie wywęszył podstępu. Zapominają jednak, że zwierzęta te mają nawet do 200 milionów receptorów węchowych, co czyni ich zmysł powonienia wyjątkowo czułym (w związku z czym niełatwo jest je nabrać). Oczywiście wiele zależy od konkretnego osobnika – mały łakomczuch czasami mimo wszystko da się przekonać do zjedzenia całości posiłku. Warto więc spróbować tej metody, jednak należy liczyć się z ewentualnością, że plan ten może się nie udać. Pamiętaj również, że koty gryzą dokładnie każdy kęs, dlatego nawet jeśli już wydaje Ci się, że udało się osiągnąć sukces, sprawdź dokładnie, czy jednak Twój sprytny pupil nie wypluł tabletki.

Innym, podobnym sposobem na to, jak podać kotu tabletkę, będzie schowanie jej w smakołyku, na przykład specjalnej kiełbasce przeznaczonej dla zwierząt. Jednak zagrożenia są tu podobne – mruczek może wywęszyć podstęp. Jeśli chcesz wypróbować jedną z opisanych wyżej metod, po prostu wybierz produkt, który ma największą szansę przekonać Twojego pupila do połknięcia leku. Pewnym sposobem może być także przesunięcie kociego posiłku, tak aby zwierzę zgłodniało i mniej przejmowało się niespodziewanym dodatkiem w jedzeniu. Przed podjęciem takiego działania lepiej jest jednak poradzić się specjalisty. Pamiętaj przy tym, że niektóre kocie leki mogą być spożywane wyłącznie na czczo, dlatego zawsze upewnij się, czy możesz dodać daną pigułkę do przekąski lub posiłku.


Jak dać kotu tabletkę rozpuszczoną w wodzie?

Jednym ze sposobów na to, jak podać kotu tabletkę, jest jej rozdrobnienie i rozpuszczenie w wodzie dla kota. Pamiętaj jednak, że nie każdy lek można podawać w ten sposób, dlatego najpierw dowiedz się u specjalisty, czy możesz to zrobić. Nawet jeśli będzie to dozwolone, lepiej nie polewaj uzyskaną miksturą posiłku zwierzęcia. Niekoniecznie dlatego, że mogłoby to zniechęcić pupila do jedzenia – po prostu optymalna dawka leku z dużym prawdopodobieństwem nie zostałaby przyjęta.

Znacznie lepszym sposobem na to, jak podać kotu tabletkę po jej rozpuszczeniu, będzie delikatne wtłoczenie roztworu prosto do pyszczka, na przykład za pomocą strzykawki. Aby to zrobić, musisz delikatnie unieruchomić kota i przytrzymać jego głowę. Drugą ręką wprowadź do pyszczka lek, kierując strumień pod prawy górny kieł albo w przestrzeń pomiędzy policzkiem i zębami. Pamiętaj, by nie odchylać przy tym głowy zwierzęcia do tyłu, ponieważ może to grozić zakrztuszeniem się, a nawet poważnymi komplikacjami, w tym zachłystowym zapaleniem płuc. Potem możesz podać przyjacielowi smakołyk lub po prostu spędzić z nim trochę czasu, na przykład na zabawie lub głaskaniu, aby nieco złagodzić to przykre w jego odczuciu wydarzenie.


Jak podać kotu tabletkę bezpośrednio?

Czasami nie ma wyjścia i chociaż kot wyraźnie nie ma na to ochoty, po prostu musisz zaaplikować mu tabletkę w tradycyjny sposób. Podobnie jak w przypadku podawania płynu, musisz ostrożnie unieruchomić zwierzę, na przykład zawijając je w ręcznik, po czym delikatnie chwycić za głowę od tyłu lewą ręką, lekko odchylić ją w tył i bardzo uważnie docisnąć palcem wskazującym i kciukiem prawej ręki boki żuchwy, tak, aby kot rozwarł pyszczek. Następnie jak najszybciej połóż tabletkę na końcu języka, blisko gardła, zamknij koci pyszczek i zacznij lekko masować szyję pod brodą, aby pupil połknął lekarstwo. Pastylkę możesz umieścić w odpowiednim miejscu za pomocą palca lub specjalnego aplikatora. Dopilnuj tego, w innej sytuacji Twój pupil z dużym prawdopodobieństwem wypluje lekarstwo.

To często stosowana przez opiekunów metoda, na przykład na to, jak podać kotu tabletkę na odrobaczenie. Jej plusem jest prostota, uniwersalność i dość wysoka skuteczność, minusem
– przykre doznania po stronie pupila. Dlatego zawsze warto złagodzić sytuację, na przykład podając ulubieńcowi pyszny smakołyk, bawiąc się z nim lub przyjemnie go głaszcząc, oczywiście pod warunkiem, że na to pozwoli. Po podaniu leku, spróbuj zachęcić kota do napicia się wody. Jeśli nie zechce pić, możesz zaaplikować mu wodę za pomocą strzykawki. Chodzi przede wszystkim o to, aby tabletka nie przykleiła się do przełyku zwierzęcia. Innym sposobem jest podanie mruczkowi mokrego pokarmu dla zwierząt, który również pomoże pastylce dostać się do żołądka.


Podawanie tabletki kotu – co jeszcze musisz wiedzieć?

Opisane wyżej metody na to, jak podać kotu tabletkę, przydadzą się w przypadku właściwie każdego mruczka – w końcu nawet zdrowe zwierzę należy regularnie odrobaczać. Wyjątkiem będą oczywiście czworonogi, które tabletkę zjadają bez namawiania. Pamiętaj, że leki, w tym również te na pasożyty, stają się coraz smaczniejsze, dlatego być może Twój ulubieniec jednak nie będzie stawiać większych oporów przed ich połykaniem.

Masz pewność, że Twój ulubieniec z pewnością nie skusi się na przyjęcie leku bez zastosowania metody na to, jak podać kotu tabletkę? Podczas wizyty zawsze możesz poprosić lekarza weterynarii o demonstrację i poradę. Wtedy też łatwiej będzie Ci podać lek samodzielnie w domu.

W klinice weterynaryjnej Twój pupil bez większego oporu dał się przekonać do przyjęcia leku, a w domu za nic nie daje się na to namówić? Z jednej strony może to być wynik wprawy i wiedzy specjalisty, z drugiej… poczucie komfortu Twojego ulubieńca. W lecznicy, czyli w obcym miejscu, z którym raczej nie ma szczególnie przyjemnych skojarzeń, z dużym  prawdopodobieństwem czuje się znacznie mniej pewnie, niż na swoim terenie, w dodatku w towarzystwie wyłącznie ukochanego opiekuna i domowników. Dlatego też, wbrew pozorom, może być Ci znacznie trudniej podać mu lek. Nie poddawaj się jednak, w końcu chodzi o zdrowie Twojego przyjaciela! Musisz opanować emocje – jeśli w związku z sytuacją odczuwasz na przykład silny stres lub niepokój, Twój czworonóg szybko wyczuje, co się święci. W konsekwencji zaszyje się gdzieś do momentu, gdy uzna, że na zewnątrz jest już bezpiecznie, co może skutkować pominięciem dawki leku. Dlatego jeśli nie chcesz szukać swojego pupila w każdym zakątku domu, postaraj się zapanować nad swoimi emocjami.

Wszystkie sposoby na to, jak podać kotu tabletkę, zawiodły? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się po pomoc do specjalisty. Nie jest to z pewnością wygodna opcja, a przy tym dość stresująca dla zwierzęcia, jednak niekiedy trzeba zdecydować się na ten krok, aby nie przerywać leczenia, co mogłoby mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia Twojego przyjaciela.

Podawanie kotu tabletki z pewnością nie jest przyjemne dla żadnej ze stron. Jest to jednak konieczne, aby Twój czworonożny przyjaciel cieszył się dobrym zdrowiem i pozostał radosnym, ciekawym świata mruczkiem przez wiele lat.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records