WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Rasy kotow","url":"\/rasy-kotow"},{"text":"Rosyjski biebieski","url":"\/rasy-kotow\/rosyjski-biebieski"}]

Rosyjski Niebieski

Rosyjski Biebieski

Rosyjski niebieski to kot, który ma wiele gracji i wdzięku. Jest cichy, spokojny i przepada za pieszczotami. Przez lata był wybrańcem arystokratów – mieszkał nawet na carskim dworze i w papieskich apartamentach. Kot rosyjski niebieski to jedna z ras naturalnych, czyli powstałych bez ingerencji człowieka. Czym charakteryzują się te piękne i niezwykle eleganckie zwierzęta?

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje
 2. Historia rasy kot rosyjski niebieski
 3. Jak wyglądają koty rosyjskie niebieskie?
 4. Jak pielęgnować kota rasy rosyjski niebieski?
 5. Jaki charakter mają koty rosyjskie niebieskie?
 6. Jak długo żyją koty rosyjskie niebieskie?
 7. Ciekawostki o kocie rosyjskim niebieskim
 8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kota rosyjskiego niebieskiego
 9. Jak nazwać kota rasy rosyjski niebieski?
 10. Ile kosztują koty rosyjskie niebieskie?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost (wysokość w kłębie): około 30 cm – kocur i kotka

masa ciała: 3–5 kg – kocur, 2–3 kg – kotka

Sierść

szata: krótka, gęsta

umaszczenie: szaroniebieskie o różnym natężeniu

Charakterspokojny, towarzyski, bezkonfliktowy
Długość życia13–20 lat

Historia rasy kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski pochodzi prawdopodobnie z nadbałtyckiego Archangielska, znajdującego się w pobliżu koła podbiegunowego. Koty te zostały rozpowszechnione przez angielskich marynarzy, którzy do Europy przywieźli je na statkach kupieckich. Rasę prezentowano na angielskich wystawach w drugiej połowie XIX wieku. W tamtym czasie wszystkie niebieskie koty krótkowłose rywalizowały w jednej klasie, niezależnie od ich typu. Dopiero w 1912 roku rosyjski niebieski zyskał własną kategorię. 

Podczas II wojny światowej ta rasa prawie wyginęła, a uratowały ją liczne krzyżówki, głównie z kotami syjamskimi. Dzięki temu w latach 50. udało się odtworzyć rasę rosyjską niebieską, która na początku miała wiele cech „syjama”. Hodowcy stopniowo dążyli do osiągnięcia przedwojennych cech rasy. Standard wystawowy obowiązujący od 1965 roku określał, że cechy kota syjamskiego są niepożądane w rasie rosyjskiej niebieskiej.

 

Jak wyglądają koty rosyjskie niebieskie?

Wygląd kota rosyjskiego niebieskiego różni się w zależności od kraju pochodzenia. Zwierzęta z hodowli europejskich charakteryzują się m.in. wyrazistymi poduszeczkami wąsów, oczami w kształcie migdałów i uszami osadzonymi prostopadle do głowy. Koty amerykańskie są bardziej filigranowe i mają zazwyczaj jaśniejsze futerko.

Rosyjski niebieski ma podwójną warstwę futra, która bardzo różni się od sierści wszystkich innych ras – jest krótka, obfita i bardzo cienka, a jej gęstość sprawia, że odstaje od ciała. Umaszczenie kota rosyjskiego jest niebieskoszare ze srebrzystym blaskiem. Efekt połyskującej sierści to zasługa bezbarwnych końcówek jego włosów. U kociąt mogą występować delikatne znaczenia tabby (pręgowanie), które u dorosłych kotów zanikają.

Oczy kota rosyjskiego niebieskiego są koloru szmaragdowego. Budową ciała nie różni się znacząco od kota europejskiego.

 

Jak pielęgnować kota rasy rosyjski niebieski?

Nieprawdą jest, że rosyjski niebieski to kot z włosami zamiast sierści. Zwierzę ma sierść jak inne koty. Wyróżnia go jedynie to, że mniej intensywnie linieje. Faktem jest, że m.in. w ślinie tego kota znajduje się niska zawartość białka powodującego alergię u ludzi. Należy jednak pamiętać, że żaden kot nie jest w 100% hipoalergiczny.

Aby kot rosyjski niebieski miał piękne, srebrzyste futro, wystarczy czesać go raz w tygodniu. Regularne szczotkowanie sierści zapobiega też tworzeniu się kłaczków w przewodzie pokarmowym.

Kotu należy systematycznie czyścić uszy i przycinać pazury. Jeżeli nie mamy w tym wprawy, warto wybrać się do lekarza weterynarii. Podczas wizyt w lecznicy należy też zadbać o przegląd uzębienia, aby sprawdzić, czy na zębach nie osadził się kamień.

 

Jaki charakter mają koty rosyjskie niebieskie?

Kot rosyjski niebieski dobrze dogaduje się ze wszystkimi domownikami – czy to z ludźmi, czy z innymi zwierzętami. Ogromne przywiązanie do opiekuna, obok wyjątkowej inteligencji, to dwie najbardziej specyficzne cechy charakteru kota rosyjskiego. Zwierzęta mają bardzo mocno rozwiniętą umiejętność rozpoznawania nastroju opiekuna i potrafią dopasować do niego swoje zachowanie.

Niebieski kot rosyjski jest niesamowicie zwinny i ciekawski. Niezależnie od wieku wykazuje chęć do zabawy. Lubi aportować oraz polować na pluszowe myszki i piłeczki. Ogromną frajdę sprawia mu wspinaczka i skakanie na wysokościach, dlatego odpowiedni będzie dla niego wysoki drapak w typie słupka, a także półki, budki i wiszące mostki zamontowane na ścianach. Miłym obowiązkiem opiekuna kota rosyjskiego niebieskiego jest codzienna wspólna zabawa i porcja pieszczot.

 

Jak długo żyją koty rosyjskie niebieskie?

Ponieważ kot rosyjski niebieski jest rasą naturalną, niewiele jest chorób, które są dla niego charakterystyczne. Koty rosyjskie, podobnie jak koty europejskie, należą do ras długowiecznych – mogą osiągnąć wiek nawet 20 lat. Ta rasa ma skłonności tylko do schorzeń typowych dla wszystkich kotów, takich jak:

 • kamica moczowa,
 • niewydolność nerek,
 • kamień nazębny i choroby przyzębia,
 • otyłość,
 • cukrzyca.

 

Ciekawostki o kocie rosyjskim niebieskim

Istnieją koty rosyjskie długowłose, które są młodszą rasą. Pojawiły się w latach 80. XX wieku w USA. Noszą nazwę „nebelung”, co po niemiecku oznacza „istotę z mgły”.

Kota rosyjskiego nie należy mylić z kotem syberyjskim niebieskim. Łączy je jedynie kraj pochodzenia i podobny charakter. Nie są jednak ze sobą blisko spokrewnione i wyraźnie różnią się wyglądem. Kot syberyjski jest większy i ma długą szatę.

 

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kota rosyjskiego niebieskiego

 • Podstawą diety dla kota rosyjskiego niebieskiego powinien być pełnoporcjowy pokarm gotowy, dopasowany do wieku czworonoga.
 • Dzienna dawka pokarmu musi być zgodna z zapotrzebowaniem energetycznym, które zależy od wieku zwierzęcia, jego wielkości, poziomu aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia.
 • Specjaliści zalecają tzw. dietę mieszaną, która polega na podawaniu suchej i mokrej karmy w proporcji 1:9 pod względem masy produktu.
 • Koty powinny jeść często, ale małe porcje, dlatego dzienną porcję karmy trzeba podzielić im na 4–8 posiłków. Ważne, żeby jedna porcja suchej karmy dla kota była zaplanowana na nocne „łowy”.

 

Jak nazwać koty rasy rosyjski niebieski?

 • Przykładowe imiona dla kotki: Bryza, Chmurka, Lawenda, Lobelia, Nutka, Winter
 • Przykładowe imiona dla kocura: Blue, Figaro, Kaszmir, Lazur, Szafir, Topaz

 

Ile kosztują koty rosyjskie niebieskie?

Cena kota rosyjskiego to co najmniej 1500–2500 zł. Należy pamiętać, że rasowe zwierzęta kosztują dużo, ponieważ prowadzenie hodowli jest pracochłonnym i wymagającym dużego zaangażowania zajęciem. Na cenę kota składają się koszty poniesione na: opiekę nad matką przez całe jej życie, wizyty u lekarza weterynarii oraz odpowiednią dietę dla kotki w ciąży. Hodowca poświęca też dużo czasu na socjalizację zwierząt.

Decydując się na zakup kota rosyjskiego niebieskiego i każdego innego rasowego zwierzęcia, trzeba wybrać sprawdzoną hodowlę, zrzeszoną w międzynarodowej organizacji felinologicznej.

 • Rosyjski Biebieski
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records