WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Rasy kot\u00f3w","url":"\/rasy-kotow"},{"text":"Sfinks","url":"\/rasy-kotow\/sfinks"}]

Sfinks

Sfinks

Sfinks doński to ciekawa rasa kotów bez sierści, wywodząca się z Rosji. Zwierzęta są wyjątkowo towarzyskie i czułe wobec opiekunów. Uwielbiają zabawę i wykazują się bardzo dużą inteligencją. Ze sfinksem kanadyjskim łączy go jedynie brak futra. Czym wyróżnia się kot sfinks doński? Przeczytaj charakterystykę rasy.

Spis treści:

  1. Podstawowe informacje
  2. Historia rasy kot sfinks doński
  3. Jak wyglądają koty sfinksy dońskie?
  4. Jak pielęgnować koty rasy sfinks doński?
  5. Jaki charakter mają koty sfinksy dońskie?
  6. Jak długo żyją koty sfinksy dońskie?
  7. Ciekawostki o kocie sfinksie dońskim
  8. Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kotów sfinksów dońskich
  9. Jak nazwać kota rasy sfinks doński?
  10. Ile kosztują koty sfinksy dońskie?

Podstawowe informacje

Rozmiar

wzrost (wysokość w kłębie): 25–30 cm

masa ciała: 2–3 kg – kotka, 4–5 kg – kocur

Sierść

szata: bezwłosy

umaszczenie: dowolne

Charakter

czuły, energiczny, inteligentny

Długość życia

12–15 lat

Historia rasy kot sfinks doński

Ojczyzną sfinksa dońskiego jest Rosja. W 1987 roku w mieście Rostów nad Donem wyhodowano pierwszego dońskiego sfinksa. Wiąże się z tym ciekawa historia. Elena Kowalewa odratowała kocię błąkające się po ulicy i postanowiła wziąć je pod opiekę. Kotka dostała imię Warwara. Wraz z wiekiem zwierzę zaczęło tracić futro. Mimo podjętych prób nie udało się zatrzymać łysienia. Potomstwo Warwary również rodziło się nagie lub szybko traciło sierść.

Później jedno z kociąt trafiło do znanej rosyjskiej hodowczyni kotów, Iriny Nemikiny, która przystąpiła do krzyżowania go z innymi kotami. Szybko okazało się, że u potomka Warwary występuje dominująca mutacja genetyczna odpowiedzialna za brak sierści. W ten sposób narodziła się rasa kota sfinks doński, różniąca się od sfinksa – gołego kota z Kanady.

Nazwa rasy nawiązuje do podobieństwa z egipskim sfinksem z Gizy. Na tym kończy się związek tego kota z Egiptem. Nie należy nazywać go kotem egipskim, ponieważ to całkowicie inna rasa.

 

Jak wyglądają koty sfinksy dońskie?

Sfinks doński to jedno z niewielu zwierząt domowych bez sierści. Kot nie zawsze jest zupełnie nagi. Może mieć delikatny meszek na nosie, uszach, łapkach, końcu ogona i w okolicach genitaliów. Niektóre koty tej rasy rodzą się z sierścią, która z czasem, zazwyczaj w ciągu pierwszego roku, zanika. Wibrysy sfinksa dońskiego są kręcone i łamliwe.

Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIFe) wyróżnia trzy warianty kota sfinksa dońskiego:

  • hairless – całkowicie bezwłosa,
  • flock – dopuszczalne są włosy na całym ciele, ale nieprzekraczające 2 mm długości,
  • brush – z włosami na całym ciele, z łysymi obszarami na głowie, górnej części szyi lub na grzbiecie.

Kot sfinks doński ma oczy w kształcie migdała, kości policzkowe mocno zaznaczone, a uszy duże z zaokrąglonymi końcami. Jego skóra ma szczególną miękką fakturę, występują na niej liczne fałdki. Kot ma mocną budowę ciała, jest silny i zwinny, a czaszka jest w kształcie klina. Stopy sfinksa dońskiego wyróżniają się charakterystycznymi długimi palcami z wyraźnymi błonami pomiędzy nimi.

 

Jak pielęgnować kota rasy sfinks doński?

Kot sfinks doński nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Na co dzień trzeba przecierać go wilgotną ściereczką, aby usunąć nadmiar sebum ze skóry. Kąpiele dla kota tej rasy nie muszą być częste – wystarczy przeprowadzać je raz na pół roku. Szczególną uwagę podczas pielęgnacji trzeba zwrócić na uszy. Powinno się je myć- specjalnym preparatem zaleconym przez lekarza weterynarii-  raz w tygodniu. Konieczne jest też regularne przemywanie oczu wacikiem namoczonym w wodzie lub specjalnym płynie do higieny kocich oczu.

Koty sfinksy dońskie lubią wygrzewać się na słońcu, a ich skóra może się opalać. Należy jednak uważać, żeby zwierzę nie doznało poparzeń słonecznych, dlatego kot, który latem wychodzi na balkon lub do ogrodu, powinien być posmarowany specjalnym kremem dla kotów z filtrem przeciwsłonecznym.

 

Jaki charakter mają koty sfinksy dońskie?

Kot sfinks doński jest niezwykle wrażliwym stworzeniem i doskonale czuje się w domu pełnym ludzi oraz innych zwierząt domowych. Jest wyjątkowym pieszczochem. Chętnie ogrzewa się ciepłem ludzkiego ciała – przytula się do opiekuna, a także śpi z nim pod kołdrą.

To rasa o miłym temperamencie, żywa i inteligentna. Lubi mieć zajęcie i szybko uczy się nowych umiejętności. Kot sfinks doński potrzebuje codziennej zabawy z opiekunem, dzięki której może rozładować energię. Trzeba zapewnić mu atrakcyjne otoczenie – drapak, zabawki interaktywne, piłeczki i pluszowe myszki.

 

Jak długo żyją koty sfinksy dońskie?

Sfinksy dońskie żyją od 12 do 15 lat. Rasa nie jest szczególnie chorowita. Niektóre źródła podają, że koty sfinksy dońskie są bardziej niż inne predysponowane do zapalenia płuc. Poza tym występują u nich wszystkie choroby charakterystyczne dla kotów, takie jak:

  • schorzenia jamy ustnej,
  • kamica moczowa,
  • niewydolność nerek,
  • otyłość,
  • cukrzyca.

 

Ciekawostki o kocie sfinksie dońskim

  • Sfinks doński to inna rasa niż kot sfinks kanadyjski. Oba noszą gen odpowiedzialny za brak sierści, ale u „zwykłego” sfinksa jest on recesywny, a więc nie zawsze się ujawnia, natomiast u dońskiego jest genem dominującym. Rasy te różnią się też wyglądem – mają inny kształt pyszczka i oczu.
  • Charakterystyczną cechą kota sfinksa dońskiego jest to, że w okresie zimowym może mu urosnąć delikatna sierść na klatce piersiowej i końcu ogona. Z nadejściem wiosny sierść wypada.
  • Koty łyse, podobnie jak ludzie, pocą się przez skórę. Inne koty i psy schładzają się, głównie ziejąc.

 

Wskazówki żywieniowe dla opiekunów kota sfinksa dońskiego

  • Koty osiągają dorosłe rozmiary w wieku 9–12 miesięcy. W tym czasie należy przestawić je z pokarmu dla kociąt na karmę dla kotów dorosłych.
  • Sfinks doński wykazuje większy apetyt niż inne koty. Należy więc ustalić dzienne zapotrzebowanie energetyczne podopiecznego i dostosować odpowiednio wielkość podawanych porcji. Warto w tym celu skonsultować się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem dla zwierząt.
  • Dieta kota sfinksa dońskiego jest nieco bardziej kaloryczna niż typowego kota, ponieważ koty bez sierści potrzebują więcej energii na ogrzanie organizmu.
  • Dzienną dawkę karmy należy podzielić na około 4–8 posiłków.
  • Optymalny sposób karmienia sfinksa dońskiego to dieta mieszana, która polega na podawaniu mokrej i suchej karmy pełnoporcjowej w stosunku 9:1 pod względem masy produktu.

 

Jak nazwać koty rasy sfinks doński?

  • Przykładowe imiona dla kotki: Calypso, Fanta, Granda, Mitra, Naomi, Warwara
  • Przykładowe imiona dla kocura: Brylant, ET, Elf, Jurij, Joker, Santi, Zefir

 

Ile kosztują koty sfinksy dońskie?

Cena kota sfinksa dońskiego wynosi kilka tysięcy złotych. Decydując się na zakup rasowego zwierzęcia z dbającej o swoich podopiecznych hodowli, trzeba mieć świadomość, że na jego cenę składają się koszty poniesione na: opiekę nad matką przez całe jej życie oraz nad kociętami, wizyty u lekarza weterynarii, odpowiednią dietę i czas poświęcony na socjalizację.

  • Sfinks
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz Najgłośniej mruczący kot
Whiskas Guinness World Records