Zdecydowana większość mruczków wyraźnie nie przepada za kąpielami.
Zdecydowana większość mruczków wyraźnie nie przepada za kąpielami. Na szczęście te stworzenia bardzo dobrze radzą sobie z zachowaniem higieny, spędzając wiele czasu w ciągu dnia na czyszczeniu futerka za pomocą języka z drobnymi, haczykowatymi wypustkami. Bardzo często taki zabieg wystarcza, zdarza się jednak, że pupilowi potrzebna jest prawdziwa kąpiel. Dowiedz się, kiedy kąpanie kota jest niezbędne i jak najlepiej umyć zwierzę!
Spis treści:
Czy kota można kąpać? Tak, ale nie zawsze jest to potrzebne. Kąpanie kota to czynność zalecana niezbyt często i raczej w szczególnych przypadkach. Należeć do nich będą:
Jeżeli jesteś opiekunem rasowego mruczka, prawdopodobnie wiesz, że kąpanie kota niekiedy jest ważne również przed wystawą. Dotyczy to w szczególności kotów bezwłosych, długowłosych oraz o półdługiej sierści. Te krótkowłose często tego nie wymagają, chociaż niektórym rasom, na przykład kotu brytyjskiemu, mycie futerka dodaje urody.
Skoro wiesz już, czy można myć kota, teraz musisz poznać sposób na to, jak najlepiej to robić. Przede wszystkim, jeżeli Twój pupil nie należy do ras lubiących wodę, jak na przykład turecki van, najpierw postaraj się przyzwyczaić ulubieńca do środowiska, w jakim będzie odbywać się kąpiel kota. Zacznij wkładać kota do miski, umywalki czy brodzika, w którym będziesz później przeprowadzać zabieg pielęgnacyjny. Pamiętaj, aby w tym czasie nie było w nich wody. Możesz też wybrać na miejsce mycia wannę, jednak wtedy zabieg będzie dla Ciebie nieco trudniejszy. Gdy Twój czworonożny przyjaciel będzie już siedział w środku, podaj mu smakołyk, pogłaszcz go albo pobaw się z nim. Dzięki temu miejsce przyszłej kąpieli będzie mu się kojarzyć pozytywnie. Pamiętaj przy tym, że jeśli kot opiera się przed wejściem do pojemnika, w którym ma być później myty, nie zmuszaj go, a raczej zachęć, by wskoczył tam samodzielnie. Udostępnij też kotu łazienkę, by mógł wskakiwać do naczynia i powoli się z nim oswajać.
Zanim przystąpisz do kąpania kota, koniecznie zbierz najważniejsze przybory i kosmetyki, które Ci w tym pomogą. Przede wszystkim musisz wybrać dla swojego ulubieńca odpowiedni szampon. Dla niektórych ras, na przykład kotów perskich, produkowane są kosmetyki idealne dla utrzymania ich sierści w dobrej kondycji. Dla kotów bezwłosych najlepiej wybierz produkt do skóry przetłuszczającej się. Pamiętaj również, aby stosować wyłącznie szampon przeznaczony dla kotów, ich skóra ma bowiem specyficzne pH i kosmetyki dla ludzi, nawet te bardzo łagodne, mogą ją podrażniać. Jeśli Twój pupil ma długą sierść, możesz też zdecydować się na specjalny szampon z odżywką, który pomoże w rozczesywaniu futerka, a także zmiękczy je i doda mu blasku.
Jeżeli nie jesteś opiekunem kota rasy bezwłosej, z pewnością przydatna będzie również szczotka do wyczesywania sierści. W przypadku zwierząt krótkowłosych możesz zdecydować się na szczotkę o krótkich, na przykład gumowych igiełkach lub specjalną rękawicę. Dla ras długowłosych lepiej sprawdzi się na przykład niewielkie metalowe zgrzebło z rączką lub specjalny grzebień, na przykład z obrotowymi ząbkami.
Pomocna w kąpaniu kota będzie również mata antypoślizgowa. Zdenerwowany mruczek może próbować wydostać się z naczynia i poślizgnąć się, co może być niebezpieczne i wywołać u zwierzęcia jeszcze większy stres. Przygotuj także suche ręczniki oraz plastikowy dzbanek lub konewkę, za pomocą których będziesz polewać pupila.
Jeżeli Twój czworonóg przyzwyczaił się już do naczynia, w którym będzie kąpany, możesz przygotować się do właściwego zabiegu pielęgnacyjnego. Na dzień przed myciem obetnij mu pazurki – wystraszony może dotkliwie Cię podrapać. Dobrym pomysłem będzie także znalezienie pomocnika.
Kolejnym ważnym etapem w procesie mycia kota będzie właściwe przygotowanie pomieszczenia. Zabierz z niego wszelkie przedmioty, które zwierzę mogłoby przewrócić. Zawsze może się zdarzyć, że przestraszony mruczek ucieknie, dlatego zadbaj o to, by nie zrobił sobie krzywdy. Gdy już kot znajdzie się w łazience, nie zapomnij też zamknąć drzwi.
Pomieszczenie, w którym odbędzie się kąpanie kota, musi być też wolne od przeciągów i koniecznie dobrze ocieplone. W innym przypadku Twój ulubieniec mógłby się przeziębić. Ciepła powinna być również woda, w której będziesz kąpać zwierzę. Najlepsza to ta o temperaturze około 38℃, czyli takiej samej, jak temperatura ciała kota. Wlej ją do dzbanka, który będzie służył do polewania czworonoga.
Jeśli wszystko jest już gotowe, pora przystąpić do mycia. Delikatnie włóż pupila do wybranego naczynia, po czym zmocz jego sierść wodą z dzbanka. Następnie nanieś szampon i dokładnie masuj. Unikaj okolic oczu i uszu. Jeśli masz z tym kłopot, możesz zabezpieczyć uszy wacikami. Po umyciu futerka starannie spłucz pianę. Na koniec zawiń kota w ręcznik. Pamiętaj, że zwierzę musi przebywać w cieple do momentu, gdy wyschnie. Dobrym pomysłem będzie również odczekanie, aż sierść lekko podeschnie, jej rozczesanie i zawinięcie zwierzęcia w nowy ręcznik. Nie używaj suszarki. W ten sposób możesz podrażnić kocią skórę, a przy tym wystraszyć swojego przyjaciela.
Czy można myć kota? Czasem nawet trzeba. Odpowiednio przygotowując swojego ulubieńca i stosując się do porad, z pewnością uda Ci się przeprowadzić cały zabieg bez większych trudności.
To nie to, czego szukałeś? Możesz użyć wyszukiwarki.