WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Rasy kotow","url":"\/rasy-kotow"},{"text":"Syjamski","url":"\/rasy-kotow\/syjamski"}]

Syjamski

Syjamski

Kot syjamski jest niezwykle elegancki, a jego wygląd odznacza się dużą szlachetnością. Przykuwa uwagę swoim przenikliwym spojrzeniem i niezwykłym umaszczeniem. Jednocześnie jest energicznym i charyzmatycznym kotem, wymagającym uwagi i zabawy. Co powinieneś wiedzieć o kocie syjamskim? 

 

Spis treści:

 1. Podstawowe informacje 
 2. Historia rasy kot syjamski
 3. Jak wyglądają koty syjamskie? 
 4. Jaka jest sierść kota syjamskiego?
 5. Jak pielęgnować koty syjamskie?  
 6. Jaki charakter mają koty syjamskie? 
 7. Dla kogo rasa kot syjamski będzie odpowiednia?
 8. Jak długo żyje kot syjamski?
 9. Ciekawostki o rasie
 10. Wskazówki żywieniowe
 11. Jak nazwać kota syjamskiego? 
 12. Ile kosztuje kot syjamski?

Podstawowe informacje 

Rozmiar

masa ciała:

kotka: 2,5–3,5 kg, 

kocur: 3,5–4,5 kg

Sierść 

bardzo krótka, sprężysta, delikatna, lśniąca, gładko przylegająca do skóry; brak podszerstka

Charakter 

przyjazny, towarzyski, inteligentny, ciekawski, bywa dominujący

Długość życia

15–20 lat

Historia rasy kot syjamski

Kot syjamski jest bardzo starą rasą, odnotowaną w tekstach już ponad 400 lat temu. Pochodzi najprawdopodobniej z Azji, chociaż niektórzy twierdzą, że rasa narodziła się na terenie Egiptu. Faktem nie do podważenia jest jednak to, że w 1350 roku opis kota bardzo podobnego do kota syjamskiego został umieszczony w Książce z wierszami o kotach, która powstała w stolicy królestwa Syjamu – Ayutthayi. Potwierdza to, że kot syjamski żył na terenie dzisiejszej Tajlandii. 

Historia tej rasy jest niezwykle barwna i ciekawa. Kot syjamski zajmował wysokie miejsce w ówczesnej kulturze, był związany m.in. z dworami i świątyniami. Nazywano go „naczyniem dusz”, w które zmarli wchodzili po śmierci, pełnił też funkcję strażnika w świątyniach, ponieważ swoim miauczeniem ostrzegał mnichów przed nadejściem nieznajomych. 

W 1884 roku władca Syjamu podarował parkę kotów o imionach Pho i Mia brytyjskiemu konsulowi, sir Edwardowi Blencowe Gouldowi, mieszkającemu w Bangkoku. W ten sposób rasa kot syjamski została pokazana światu i zaczęła zyskiwać coraz większą popularność. Chociaż na początku ich nietypowy wygląd nie przyciągał zbyt wielu miłośników, po pewnym czasie koty syjamskie podbiły serca Europejczyków i Amerykanów. 

 

Jak wyglądają koty syjamskie? 

Koty syjamskie przyciągają uwagę nie tylko swoim umaszczeniem, lecz także oczami i niezwykle elegancką budową ciała. Oczy kotów syjamskich mają migdałowy kształt, ustawione nieco ukośnie, charakteryzują się przenikliwym, niebieskim kolorem. Uszy są duże i szerokie, zakończone ostro, przypominają dwa trójkąty. Proporcjonalna w stosunku do reszty ciała głowa ma średnią wielkość, a długa i smukła szyja podkreśla delikatny pyszczek kota. Jednocześnie szczęki i podbródek charakteryzują się dużą siłą. Kot syjamski ma zgrabny tułów oraz płynną i giętką linię ciała. Kończyny są długie i smukłe, tylne nieco dłuższe od przednich. Ogon kota syjamskiego jest długi i cienki, czasami bywa złamany. Obecnie uznaje się to za wadę. Tę rasę postrzega się jako niezwykle elegancką i szlachetną. 

 

Jaka jest sierść kota syjamskiego?

Koty syjamskie są charakterystyczne m.in. ze względu na swoje umaszczenie typu point. Tym terminem określa się taki typ sierści, który ma ciemniejsze obszary na pyszczku, uszach, łapach i ogonie. Reszta jest raczej jasna, zawsze jednak stanowi kontrast do wymienionych, ciemniejszych znaczeń. Najbardziej atrakcyjne umaszczenie to połączenie ciemnego brązu i beżu (sealpoint). Pożądane są również koty syjamskie niebieskie, czekoladowe i kremowe. Znana jest także odmiana biała. Sierść jest zasadniczo krótka i gładko przylega do skóry. Pod wpływem odpowiedniej diety i pielęgnacji nabiera blasku. 

 

Jak pielęgnować koty syjamskie? 

Prawdopodobnie dla większości miłośników tej rasy będzie to dobra informacja – koty syjamskie nie są wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację. Wystarczy gęsty grzebień i włosiana szczotka. Grzebień pomoże w pozbyciu się martwej sierści, natomiast szczotka pozwoli usunąć kurz z grzbietu i łap. Warto również pamiętać o regularnym przycinaniu pazurów. Należy jednak uważać, by nie skracać ich zbyt mocno. Powinno się czyścić też uszy kotów syjamskich. W tym celu najlepiej korzystać ze specjalnych preparatów zalecanych przez lekarza weterynarii. Konsultacje medyczne  trzeba odbywać 3–4 razy do roku lub w przypadku pogorszenia stanu zdrowia. 

 

Jaki charakter mają koty syjamskie? 

Koty syjamskie są niezwykle żywiołowe i wymagają uwagi opiekuna. Nie lubią samotności i źle znoszą rozłąkę. Zwierzęta tej rasy uwielbiają zabawę, dobrze, jeśli jest różnorodna i wymagająca. To czworonogi niezwykle inteligentne, dlatego potrzebują prawidłowej stymulacji. Koty syjamskie odznaczają się przy tym wyjątkową wrażliwością i przywiązaniem, szczególnie wobec wybranej, ulubionej osoby. Zdarza się, że bywają w stosunku do niej zaborcze. Niezwykłą cechą kotów syjamskich jest ich umiejętność wyczuwania nastroju ludzi. Potrafią pocieszyć opiekuna lub towarzyszyć mu aktywnie w chwilach radości. Za uwagę i opiekę odwdzięczają się przywiązaniem, lojalnością i miłością. Do wad tej rasy należy głośne i częste zabieranie głosu. Kiedy czworonogi nie dostają tego, czego potrzebują, upomną się o to po swojemu. Do momentu kastracji mogą też intensywnie znaczyć teren moczem. 

 

Dla kogo rasa kota syjamskiego będzie odpowiednia? 

Koty syjamskie potrzebują uwagi i towarzystwa ludzi, dlatego nie stworzą dobrej relacji z kimś, kto większość czasu spędza poza domem. Ze względu na żywiołowy temperament nie są polecane osobom w podeszłym wieku oraz tym, które cenią spokój. Kot syjamski będzie się natomiast dobrze czuł w towarzystwie dzieci, z którymi lubi się bawić. Należy jednak mieć go na oku, ponieważ jego charakter sprawia, że czasami jest nieprzewidywalny. 

 

Jak długo żyje kot syjamski?

Dobrą informacją dla miłośników tej rasy jest fakt, że to zwierzęta długowieczne. Żyją od 15 do 20 lat. Niestety koty syjamskie mogą być obciążone genetycznie chorobami, takimi jak: 

 • postępujące zwyrodnienie siatkówki (PRA), 
 • wielotorbielowatość nerek (PKD), 
 • zez lub oczopląs,
 • mukopolisacharydoza typu VI,
 • zwyrodnienie stawów, 
 • karłowatość.  

 

Ciekawostki o rasie 

 • Koty syjamskie mają ograniczoną zdolność widzenia w ciemności. Jest to spowodowane brakiem w oku błony odblaskowej, która umożliwia odbijanie światła. 
 • U kotów tej rasy można często zaobserwować nadmierne wylizywanie sierści w czasie zabiegów autopielęgnacyjnych, co prowadzi do licznych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
 • Koty syjamskie są bohaterami azjatyckich legend. 

 

Wskazówki żywieniowe

Optymalna dieta dla kota syjamskiego składa się z pełnoporcjowych pokarmów mokrych i suchych w proporcjach 9:1 (np. 180 gramów do 20 gramów) pod względem masy produktów. Jedzenie powinno być dostosowane do wieku, masy ciała i poziomu aktywności fizycznej zwierzęcia. Jest to szczególnie ważne ze względu na fakt, że koty syjamskie mają tendencję do otyłości. Jeżeli mamy wątpliwości, jak dobrać kompletny i zbilansowany pokarm dla naszego pupila, skonsultujmy się z lekarzem weterynarii.

 

Jak nazwać kota syjamskiego?

 • Przykładowe imiona dla kota syjamskiego: Bangkok, Iskier, Karmel, Rudzik.
 • Przykładowe imiona dla kocicy rasy syjamskiej: Bala, Latte, Luna, Sandy.

 

Ile kosztuje kot rasy syjamskiej?

Cena kota z rodowodem to 1500–2000 zł. Pamiętajmy, że w tej kwocie zamykają się koszty związane z utrzymaniem matki całego miotu przez całe jej życie pielęgnacją kociąt i odpowiednią opieką medyczną. Cena jest gwarancją szlachetnego pochodzenia i daje większą pewność związaną z dobrym stanem zdrowia zwierzęcia. 

 • Syjamski
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records