W naturze duże koty wiedzą instynktownie, co muszą jeść. Podając pupilowi karmę odpowiednią dla jego wieku oraz zaleceń zdrowotnych, będziesz wspierać jego naturalne potrzeby mięsożercy i samotnego łowcy.
Specjalna karma dla kotów
Przez pierwsze 4-5 tygodni życia, Twój kotek otrzyma od matki wszystko, czego potrzebuje w postaci jej mleka. Kocię zostaje zazwyczaj odstawione od pokarmu matki przed 7. tygodniem życia, ale nawet od 4. tygodnia można już go przyzwyczajać do jedzenia specjalnie przygotowanych pokarmów, takich jak saszetki Whiskas® dla kociąt.
Mały brzuszek, duży apetyt
Twój słodki kotek jest wprawdzie malutki, ale będzie rósł 15 razy szybciej niż ludzkie dziecko. Początkowo żołądek małego kotka jest nie większy niż paznokieć u kciuka dorosłego człowieka, więc nie może pomieścić zbyt wiele pożywienia na raz. Dlatego ważne jest karmienie kota w regularnych odstępach czasu i dawanie mu niewielkich porcji – na początku nawet 6 razy dziennie. W pierwszych dniach spróbuj rozłożyć pokarm na talerzu, aby kot mógł go po prostu polizać i poczuć jego smak.
Porcjowanie karmy dla kociąt
Od około 4. miesiąca życia saszetka Whiskas® dla kociąt jest idealna na jeden smaczny posiłek. Należy podawać kotkowi 4-6 posiłków dziennie, aż do ukończenia 6. miesiąca życia. Potem zaleca się podawać 3-4 posiłki na dobę. W okolicach 12. miesiąca życia kotek jest gotowy na karmę dla dorosłych kotów.
Ostrożni przy jedzeniu
W dziczy wielkie koty zachowują ostrożność przy jedzeniu, unikając wszystkiego, co ma dziwny smak. Twoim kotkiem kieruje ten sam instynkt i będzie chciał, aby każdy jego posiłek był świeży, miał temperaturę pokojową i był podawany w czystej misce.
Zmiana karmy dla kota
Każdą nową karmę dla kota wprowadzaj bardzo powoli i stopniowo. Podawaj ją małymi porcjami, ponieważ nagłe zmiany mogą wywołać rewolucję we wrażliwym brzuszku kotka.
Inne menu
Po odstawieniu od matki kocięta tracą zdolność trawienia mleka, więc nie podawaj im mleka krowiego. Pokarmy ludzkie mogą być szkodliwe dla małych kotków np. cebula może powodować u nich anemię. Niech Cię więc nie kusi, żeby dawać pupilowi resztki ze stołu i przysmaki dla ludzi. Jeśli podajesz kotu jedzenie odpowiednie do wieku, jego organizm otrzyma wszystkie substancje odżywcze, których w danym czasie potrzebuje.
Woda
Twój kotek ma bardzo wrażliwy nos i język, którymi łatwo wyłapuje nieznane zapachy. Przodkowie naszego współczesnego mruczka żyli na pustyni, dlatego koty nie mają nawyku picia wody. Jeśli już zamierzają ugasić pragnienie, to preferują wodę w ruchu np. z kapiącego kranu czy z toalety. Aby zachęcić kociaka do częstszego picia, postaw jego miskę z wodą w cichym miejscu, z daleka od kuwety. Jeśli jego nawyki dotyczące picia będą się utrzymywać, nie martw się – to kocie zachowanie jest zupełnie normalne.
Kuweta
W naturze duże koty są pedantami, jeżeli chodzi o utrzymywanie czystości. To dlatego nie jedzą i nie załatwiają swoich potrzeb w tym samym miejscu. Twój mały kotek nie różni się od nich pod tym względem, więc koniecznie umieść kuwetę z daleka od miejsca, w którym stoi jego miska z pokarmem. Aby dowiedzieć się, jak nauczyć kota korzystania z kuwety
Długie i zdrowe życie
Lśniąca sierść, błyszczące oczy i sprężyste mięśnie to dobre oznaki, że Twój kotek jest zdrowy i prawidłowo odżywiony. Jeśli podajesz mu zbilansowane posiłki, które są odpowiednie dla każdego etapu jego życia, wkrótce zobaczysz, że znajdzie to odzwierciedlenie w wyglądzie i kondycji Twojego pupila.