WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dla doros\u0142ego kota","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Dynamic Landing View","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie"},{"text":"Zmiana karmy u kota \u2013 jak zrobi\u0107 to dobrze?","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/karmienie\/zmiana-karmy-u-kota-jak-zrobic-to-dobrze"}]

Zmiana karmy u kota – jak zrobić to dobrze?

alimentation-chat-age-les-quantites-a-donner.jpg

Twój ulubieniec jest gotowy, by przejść na karmę dla dorosłych kotów?

Zmiana karmy u kota – jak zrobić to dobrze?

Twój ulubieniec jest gotowy, by przejść na karmę dla dorosłych kotów? A może niedawno mruczek trafił pod Twój dach i chciałbyś przywitać go inną karmą niż ta, jaką dostawał w hodowli czy schronisku? Zmiana żywienia kota może okazać się nie lada wyzwaniem dla opiekunów, zwłaszcza jeśli jadłospis kota od dawna pozostawał stały. Pokarm każdego czworonoga powinien być dostosowany do jego wieku, aktywności fizycznej, stylu życia i stanu zdrowia. Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak prawidłowo przeprowadzić zmianę karmy u kota.

Spis treści: 

  1. Kiedy zmienić karmę u kota?
  2. Zmiana karmy u kota – okres przejściowy
  3. Zmiana smaku i konsystencji pokarmu
  4. Konsekwencje nieprawidłowej zmiany karmy u kota

Kiedy zmienić karmę u kota?

Powodów zmiany karmy u kota jest wiele. Pokarm należy zmienić, gdy:

- żywienie mruczka jest nieprawidłowe (w pokarmie brakuje niezbędnych witamin, zawiera niewystarczającą ilość białka itd.);

- kot źle reaguje na dotychczasowy pokarm, występują u niego reakcje alergiczne lub problemy trawienne. Pamiętaj jednak, że biegunka u kota po zmianie karmy może się zdarzyć i najczęściej jest spowodowana zbyt nagłym wprowadzeniem nowych pokarmów. Dlatego tak ważne jest odpowiednio długi okres przejściowy;

- kot jest chory – w tym przypadku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu dobrania odpowiedniej diety;

- kot wkracza w nowy etap życia (dojrzałości lub starości).

Jadłospis kota należy dostosować do jego wieku, stanu fizjologicznego i aktywności fizycznej.

Jeśli zmieniamy dietę kociąt, należy pamiętać, że najlepsza będzie dla nich karma przeznaczona dla kotów rosnących: typu junior, kitten, od 2 do 12 miesięcy itp. Zarówno jej tekstura, jak i skład są przystosowane do wysokich wymagań najmłodszych mruczków. Granulki suchej karmy mają niewielką średnicę, a mięsiste kawałki w puszkach i saszetkach są drobno posiekane, dzięki czemu ich przeżuwanie nie stanowi problemu nawet dla najmniejszych kocich pyszczków. Unikaj też zmiany diety u świeżo upieczonego członka rodziny – daj mu czas na oswojenie się z nowym domem. Nagła zmiana karmy może wywołać u niego dodatkowy stres i problemy trawienne.

Kocięta przestawia się na karmę dla dorosłych kotów zazwyczaj w 12. miesiącu życia. W przypadku starszych mruczków zmiana jadłospisu powinna mieć miejsce, gdy nasz podopieczny skończy 7 lat. Kotki w ciąży lub karmiące muszą natomiast otrzymywać specjalne pokarmy o wyższej kaloryczności.

Jeśli podajesz specjalną karmę dla kota z polecenia lekarza weterynarii, koniecznie stosuj się do jego wytycznych. Karmy weterynaryjne mają specyficzne właściwości i podając je mruczkom, należy ściśle stosować się do zaleceń specjalisty.

Zmiana karmy u kota – okres przejściowy

Jakikolwiek pokarm dla kota wybierzesz, upewnij się, że jest zbilansowany i kompletny pod względem składników odżywczych. Podstawą jadłospisu powinna być karma mokra. Koty pobierają wodę w większości z pożywienia, dlatego najlepiej, żeby posiłki składały się z pełnoporcjowej karmy mokrej i suchej w proporcjach 9:1 pod względem masy. Należy również zapewnić mruczkowi stały dostęp do świeżej i czystej wody. Ważne, aby naczynie z wodą stało w odległości przynajmniej 0,5 m od jedzenia. Warto ustawić kilka miseczek w różnych pomieszczeniach, aby zachęcić kota do picia .

Zmiana karmy u kota powinna odbywać się stopniowo, a przejście na nowy pokarm zwykle zajmuje około 6–9 dni. Okres przejściowy pomoże łagodnie zmienić dietę, nie narażając przewodu pokarmowego na problemy. Przez pierwsze 2–3 dni podawaj mruczkowi dotychczasowy pokarm wymieszany z nowym w proporcjach 3:1. Przez kolejne 2–3 dni stosuj proporcje 1:1. Następnie przez kolejne 2–3 dni podawaj 3 części nowej karmy i 1 część poprzedniej karmy. Końcowy etap to serwowanie wyłącznie nowego pokarmu. Jest to najbezpieczniejszy sposób zmiany karmy u kota. W przypadku wybrednych lub starszych czworonogów zmiana pokarmu może zająć trochę więcej czasu, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.

Wybierając nową karmę, upewnij się, że zawiera ona wszystkie niezbędne makro- i mikroskładniki (termin “pełnoporcjowa” gwarantuje, że produkt jest kompletny i zbilansowany), m.in:

- białka – mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego;

- tłuszcze;

- taurynę – aminokwas potrzebny kotom do prawidłowego funkcjonowania serca i układu nerwowego;

- włókno pokarmowe – wspiera pracę jelit;

- witaminy dla kota – szczególnie ważna jest witamina A (w postaci retinolu), witaminy z grupy B (odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie nerek, serca i układu nerwowego), D, E i K.

W karmieniu kota ważne jest przestrzeganie stałych godzin posiłków, podawanie jedzenia w tych samych miejscach oraz zapewnienie mruczkowi komfortu. Potrzebne więc będą prywatność i ciche miejsce do spożywania posiłków, z dala od innych zwierząt. Upewnij się także, że przechowujesz karmę w odpowiedni sposób. Karma sucha powinna być szczelnie zapakowana, natomiast karmę mokrą po otwarciu należy trzymać w lodówce maksymalnie przez 48 godzin, jeżeli producent nie zaleca inaczej. Przed podaniem koniecznie ogrzej ją do temperatury pokojowej.

Po zmianie pokarmu obserwuj mruczka – zwróć uwagę zarówno na objawy fizyczne takie jak wypróżnianie czworonoga, apetyt, samopoczucie, jak i na wygląd zwierzęcia – sierść oraz masę ciała.

Zmiana smaku i konsystencji pokarmu

Nie ma potrzeby zmieniać pokarmu, gdy kot jest zdrowy, dobrze wygląda i chętnie zjada cały posiłek. Jeśli zauważysz, że kot przestał jeść i szuka pożywienia w innym miejscu, to znak, że czas na zdrowe urozmaicenie jego menu. Na rynku dostępna jest szeroka gama smaków karm mokrych i suchych, dlatego nie musisz zmieniać karmy na inną markę, by zapewnić pupilowi różnorodność smaków i tekstur (a przy tym stabilny skład pod względem zawartości makroskładników). Dieta dzikich kotów – przodków naszych współczesnych mruczków – opierała się głównie na różnego typu posiłkach w formie zdobyczy. Różnorodność w diecie pomagała im unikać spożywania pokarmów niedoborowych lub szkodliwych, dlatego współczesne koty potrzebują urozmaiconego jadłospisu. Zmieniając smaki i tekstury, przyzwyczaisz mruczka do różnych rodzajów pokarmu, co sprawi, że Twój podopieczny nie będzie miał problemu ze zmianami żywieniowymi w przyszłości.

Jeśli Twój kot nie chce jeść karmy ze względu na walory smakowe, spróbuj tego samego pokarmu w innym wariancie lub o innej konsystencji. Ważne są tutaj także wczesne doświadczenia żywieniowe kociąt, ponieważ kształtują ich późniejsze preferencje. Im bardziej urozmaicona dieta dla kota, tym łatwiej wprowadzić później zmiany żywieniowe.

Od początku bardzo ważne jest dobranie karmy pod względem odpowiedniego składu, aby uniknąć późniejszych zmian w diecie pupila.

Wybierając karmy pełnoporcjowe Whiskas, mamy pewność, że pokarm dla mruczka będzie kompletny i zbilanoswany, odpowiednio strawny, stały pod względem składników odżywczych, smaczny, a przede wszystkim w 100% bezpieczny. Zaspokoi potrzeby kotów w każdym wieku i dzięki różnorodnym walorom smakowym dostosuje się do każdego kociego podniebienia. W ofercie znajdziesz szeroką gamę zarówno karm mokrych, jak i suchych o różnym smaku i konsystencji, takich jak potrawka z wołowiną w galaretce czy mięsiste kawałki z łososiem lub jagnięciną w sosie.

Podawanie tej samej karmy o innym smaku lub konsystencji nie jest traktowane jako zmiana karmy i nie wymaga stopniowego wprowadzania.

Konsekwencje nieprawidłowej zmiany karmy u kota

Przewód pokarmowy kota przyzwyczaja się po pewnym czasie do trawienia jednego rodzaju pożywienia. 

Gwałtowna zmiana karmy u kota może wywołać u niego biegunkę, niestrawność lub cofanie się treści pokarmowej z przełyku. Czasami powoduje również wymioty wywołane podrażnieniem błony śluzowej żołądka. W niektórych przypadkach może nawet dojść do poważnych problemów żołądkowo-jelitowych. Jeśli dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, nasilają się lub dotyczą młodego kota, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii. 

Czasem zmiana karmy u kota może powodować u niego brak apetytu. Nie należy ignorować tego problemu, ponieważ może doprowadzić on do poważnych zaburzeń. Jeżeli Twój mruczek nie tknął miski z jedzeniem przez dłużej niż 24 godziny, natychmiast wybierz się z nim do lekarza weterynarii.