WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Kocieta","url":"\/kocieta"},{"text":"Zachowanie","url":"\/kocieta\/zachowanie"},{"text":"Jak przygotowac sie na przybycie kota","url":"\/kocieta\/zachowanie\/jak-przygotowac-sie-na-przybycie-kota"}]

Jak przygotować się na przybycie kota

Kitten-0.jpg

Kiedy już wybraliście idealnego dla siebie kociaka, nadszedł czas, aby przygotować wszystko na przybycie nowego domownika.

Jak przygotować się na przybycie kota

 

Lista potrzebnych rzeczy.

Jest wiele rzeczy, które będą potrzebne, aby Twój kociak czuł się komfortowo i był szczęśliwy w nowym domu. Kilka niezbędnych akcesoriów:
  • Wytrzymały transporter wyłożony małą poduszką dla kotów lub ręcznikiem.
  • Miski na karmę i wodę.
  • Kuweta i łopatka do zbierania odchodów oraz worek żwirku dla kotów. (Żwirek Catsan ma aprobatę Whiskas)
  • Karma dla kota na co najmniej tydzień.
  • Przynajmniej jedno przytulne legowisko dla kota.
  • Wytrzymały drapak.
  • Szczotka do pielęgnacji kota.
  • Zabawki dla kotów.
  • Dane kontaktowe lokalnego lekarza weterynarii.


Transporter dla kota

Należy mieć ze sobą solidny transporter dla kota, aby bezpiecznie przywieźć nowego pupila do domu i móc korzystać z niego w trakcie kolejnych podróży. Przyzwyczajaj kota do transportera – jeśli będziesz używać go tylko w drodze do lekarza weterynarii, to zwierzę będzie Cię unikało, gdy tylko zobaczy go w Twoich rękach.

Dobrym sposobem jest ustawienie otwartego transportera na środku pokoju. Włóż do wnętrza ręcznik lub małą poduszkę dla wygody czworonoga. Możesz także zostawić w nim jakiś smakołyk dla kota, aby wzbudzić ciekawość pupila!
 

Miski na karmę i wodę

Małe kocięta mają trudności z jedzeniem z misek, które są zbyt głębokie. Większość dorosłych kotów też nie lubi jeść z tego typu naczyń – wysokie ścianki przeszkadzają ich czułym wąsom (wibrysom). Zamiast tego użyj płytkiego talerza, spodka lub miseczki z niskimi ściankami.
 

Kuweta

Przygotuj kuwetę dla swojego kociaka wraz z zapasem żwirku. Będzie również potrzebna łopatka, aby codziennie usuwać kocie odchody. Istnieje wiele rodzajów żwirku do wyboru. Whiskas poleca żwirek Catsan, ponieważ dobrze wchłania odchody, niweluje nieprzyjemne zapachy i nie zbryla się.

Na początek wypróbuj kuwetę niewielkich rozmiarów – małe nóżki Twojego kociaka mogą mieć problem, żeby wejść do  wysokich kuwet dla dorosłych kotów. Sprawdź, czy kuweta ma co najmniej jedną niską ściankę, nad którą mały kotek może łatwo przejść. Dobrym pomysłem jest umieszczenie pod kuwetą gazety lub maty, która jest łatwa w czyszczeniu.

Jeśli masz więcej niż jednego kociaka, początkowo mogą one chętnie dzielić kuwetę. Pamiętaj jednak, że wraz z wiekiem każdy z nich będzie potrzebował osobnej.

Jeśli Twój kociak został już nauczony czystości i załatwiania się do kuwety w czasie odstawiania od matki, to połowa sukcesu za Tobą. Jeśli jednak okaże się, że potrzebuje dodatkowej pomocy, więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w naszym artykule: „Trening czystości i załatwiania się do kuwety”.
 

Karmienie małego kota

Ponieważ kocięta rosną szybko, Twój nowy przyjaciel będzie potrzebował więcej tłuszczu i białka w diecie niż dorosły kot.
Ma też malutki brzuszek, a to oznacza, że trzeba będzie go karmić w ciągu dnia często, ale małymi porcjami.

Należy koniecznie dbać o kompletną i zbilansowaną dietę – karma dla małych kotów Whiskas Junior [LINK] została opracowana specjalnie po to, aby dostarczyć kociętom energię i składniki odżywcze potrzebne do zachowania dobrej kondycji i zdrowia w okresie do 12. miesiąca życia. Kiedy przyjdzie czas, aby przejść z jedzenia dla juniorów na karmę dla kotów dorosłych, zrób to stopniowo przez okres 5-7 dni.

Pamiętaj, niektóre smakołyki dla kota i karmy dla kotów dorosłych nie są odpowiednie dla kociąt. Zawsze sprawdzaj skład i wytyczne na etykiecie produktu, dotyczące karmienia małego kotka.
 

Rozrywka i zabawy

Każdy kotek potrzebuje zabawek. Dostarczają mu nie tylko świetną rozrywkę, ale są również potrzebne do ćwiczeń i rozwoju. Koty uwielbiają bawić się wszystkim, co przypomina zdobycz i porusza się w sposób nieprzewidywalny. Dobrym pomysłem jest również drapak oraz inne akcesoria, które pozwolą utrzymać jego ostre pazury z daleka od mebli.

Zabawki dla kociaków nie muszą być drogie. Możesz stworzyć wspaniały plac zabaw dla kota, wycinając kilka otworów w kartonowym pudełku. Twój pupil z pewnością pokocha tę bezpieczną, prywatną przestrzeń, jaką stanowi dla niego zwykle pudełko.

Inne zabawki domowej roboty to: tekturowe tuby, kulki ze zgniecionej gazety lub bibuły, szpulki po niciach (koniecznie bez nitek) i plastikowe nakrętki do butelek. Nigdy nie wolno pozwolić, aby Twój kociak bawił się wełną lub sznurkiem. Upewnij się, że wszystkie użyte elementy są na tyle duże, że nie da on rady ich odgryźć i połknąć.

Spróbuj zrobić trochę miejsca na wysokiej półce – koty lubią punkty obserwacyjne, z których mogą nadzorować swoje terytorium. Szczególnie popularne są parapety – im starszy kot, tym bardziej będzie zainteresowany wyglądaniem przez okno na zewnątrz. Jeśli w mieszkaniu parapety nie są wystarczająco duże, możesz kupić łatwą do zainstalowania kocią półkę.
 

Nareszcie w domu

Kiedy przywieziesz nowego kociaka do domu po raz pierwszy, zapewne będzie zdenerwowany nowym otoczeniem. To zupełnie normalne. Twój dom będzie pełen dziwnych widoków, dźwięków i zapachów, a Twój kot będzie potrzebował czasu na dostosowanie się. Możesz pomóc mu zadomowić się i poczuć bezpiecznie, przygotowując kartonowe pudełko lub transporter dla kotów ze zdemontowanymi drzwiczkami. Mogą zadziałać jak mała „jaskinia”, do której kotek będzie mógł się wycofać, aby się wyciszyć.

Przez pierwsze dwa lub trzy dni kotek powinien przebywać w ciepłym, cichym pomieszczeniu. Zapewnij mu łatwy dostęp do kuwety, misek z karmą i wodą, przytulnego legowiska i kilku zabawek, aby zapewnić mu rozrywkę. Wszystkie te przedmioty pomogą kociakowi przywyknąć się do nowego otoczenia.

Na tym etapie dobrze jest umówić się na pierwszą wizytę u miejscowego lekarza weterynarii, aby przebadał kotka i poddał go zabiegom profilaktycznym. W czasie wizyty lekarz zapozna Cię z kalendarzem szczepień oraz powie, jak zapobiegać kocim pchłom i pasożytom u kota. Jeśli masz inne zwierzęta w domu, lekarz weterynarii musi koniecznie przeprowadzić pełną kontrolę stanu zdrowia Twojego kociaka, zanim będzie on mógł mieć kontakt z innymi pupilami. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w naszym artykule: „Wizyta u lekarza weterynarii.” [LINK]
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records