WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Jak wychowac kota kilka wskazowek behawioralnych","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/jak-wychowac-kota-kilka-wskazowek-behawioralnych"}]

Jak wychować kota? Kilka wskazówek behawioralnych

Adult-landing_0.jpg

Zazwyczaj to psy kojarzone są z treningiem i nauką nowych rzeczy, natomiast koty cieszą się opinią chodzących własnymi drogami indywidualistów, którzy niechętnie współpracują z człowiekiem. Jednak, choć rzeczywiście domowy mruczek raczej nie jest szczególnie skory na przykład do lekcji aportowania, nie oznacza to, że jest całkowicie odporny na naukę innych rzeczy.

Jak wychować kota? Kilka wskazówek behawioralnych

Zazwyczaj to psy kojarzone są z treningiem i nauką nowych rzeczy, natomiast koty cieszą się opinią chodzących własnymi drogami indywidualistów, którzy niechętnie współpracują z człowiekiem. Jednak, choć rzeczywiście domowy mruczek raczej nie jest szczególnie skory na przykład do lekcji aportowania, nie oznacza to, że jest całkowicie odporny na naukę innych rzeczy. Musisz jednak zastosować odpowiednie podejście. Poznaj sposoby na to, jak wychować kota!

Spis treści:

  1. Najważniejsze zasady w wychowaniu kota
  2. Jak wychować kota na pieszczocha?
  3. Jak wychować kota, żeby nie gryzł?

 

Najważniejsze zasady w wychowaniu kota

Zastanawiasz się, jak wychować kota, by życie pod jednym dachem było jeszcze prostsze i przyjemniejsze? Przede wszystkim warto rozpocząć szkolenie jak najwcześniej. Kocięta znacznie łatwiej chłoną wiedzę, a przy tym nie nabrały jeszcze złych nawyków. Koty dorosłe często obarczone są pewnymi przyzwyczajeniami, a niekiedy również bardzo przykrymi doświadczeniami z przeszłości, co może utrudniać proces uczenia. Dlatego też znacznie łatwiej będzie wdrożyć skuteczny sposób na to, jak wychować małego kota, choć, oczywiście, wychowanie starszego zwierzęcia nie jest niemożliwe. Po prostu będzie to wymagać więcej czasu i cierpliwości, a niekiedy także pomocy profesjonalisty, na przykład kociego behawiorysty.

Pamiętaj również, aby w procesie nauki nie postępować wbrew naturze swojego czworonożnego ulubieńca. Koty z pewnością różnią się pod wieloma względami od psów, co dotyczy między innymi ich sposobu nawiązywania relacji z człowiekiem. Dlatego jeśli szukasz sposobu na to, jak wychować kota, wdrażanie metod psiego treningu raczej nie zda egzaminu. Kot to prawdziwy indywidualista. Nie zapominaj o tym!

Metody na to, jak wychować kota, opierają się na nagradzaniu i wspieraniu pozytywnych zachowań pupila, a nie na karceniu go za te niepożądane. To niezwykle ważne. Przede wszystkim, jeśli Twój czworonożny przyjaciel zacznie kojarzyć Wasze „lekcje” z nieprzyjemnymi doznaniami, bardzo szybko straci do nich cały zapał. Co więcej, może też przestać ufać swojemu opiekunowi, a tego z pewnością nie chcesz.

Niezależnie od tego, czy szukasz sposobu na to, jak wychować małego kotka, czy chcesz nauczyć nowych rzeczy starsze zwierzę, musisz zawsze brać pod uwagę jego indywidualne predyspozycje. Niektóre koty bardzo szybko chłoną wiedzę i chętnie współpracują z człowiekiem, z kolei inne wydają się całkowicie na nią odporne. Jeżeli Twój pupil zdaje się należeć do tej drugiej grupy, być może wystarczy wpoić mu jedynie kilka podstawowych zasad wspólnego życia, na przykład korzystania z kuwety, a także zadbać, by relacje między Wami układały się jak najlepiej. Oczywiście, warto także skorzystać z porad behawiorysty – może Twój pupil jest bardziej pojętny, niż sądzisz, jednak wymaga innych metod nauki. Jeśli jednak z natury jest raczej oporny na szkolenie, nie ma sensu usiłować uczyć go sztuczek.

Do najważniejszych zasad tego, jak wychować kota, należeć będzie również konsekwencja. Pamiętaj, że te zwierzęta uczą się inaczej, niż psy i czasem nauka prostych rzeczy, jak przychodzenie na zawołanie, może zająć mnóstwo czasu, o ile w ogóle się powiedzie.


Jak wychować kota na pieszczocha?

Kot Twoich znajomych przez cały dzień leżałby na kolanach i wciąż domaga się głaskania, a Twój najchętniej zaszyłby się w kącie szafy, przesypiając w niej połowę dnia? Być może taka jest jego kocia osobowość, z którą trudno będzie walczyć. Znaczenie może mieć również rasa zwierzęcia. Istnieją rasy, które łatwiej nawiązują silną więź z człowiekiem, jak kot perski, syjamski czy ragdoll. Dlatego znalezienie odpowiedniego sposobu na to, jak wychować kota dachowca na pieszczocha, niekiedy mogą wymagać nieco więcej cierpliwości niż w przypadku przedstawiciela jednej z wymienionych ras.

Nie oznacza to, że sposób na to, jak zrobić z kota pieszczocha, nie istnieje – duże trudności mogą wystąpić głównie w przypadku wyjątkowo niezależnych zwierząt. Niekiedy jednak wystarczy tylko cierpliwie zacząć budować głębszą więź ze swoim pupilem. Zacznij od drobnych kroków, na przykład częstowania ulubieńca specjalnymi smakołykami dla kotów, oczywiście w rozsądnych ilościach – przysmaki nie powinny pokrywać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego mruczka. Z czasem sam zacznie do Ciebie przychodzić, domagając się smakowitego kąska. Najlepiej uczyń z tego Wasz mały rytuał. Możesz też wykorzystać ten moment do nauki przychodzenia na zawołanie, wołając w tym czasie kota po imieniu. Jaki smakołyk wybrać? Doskonale sprawdzą się tu choćby uwielbiane przez mruczki Whiskas Temptations w formie smakowitych, chrupiących pasztecików o rozpływającym się w kocim pyszczku wnętrzu. Twój czworonożny przyjaciel z pewnością się im nie oprze. Pomocna będzie także zabawki dla kota. Pupil cieszy się z kontaktu z człowiekiem i wspólnej zabawy, nawet jeśli zdaje się być zainteresowany głównie przedmiotem, na przykład specjalną wędką. Wykorzystaj to i spędzaj czas ze swoim ulubieńcem w ten przyjemny sposób.

Bądź też świadomy, że aby Twój pupil zachowywał się w sposób pożądany, musi mieć zaspokojone wszelkie potrzeby behawioralne. To podstawa wychowania mruczka, a przy tym jedna z najważniejszych ról jego opiekuna. Pamiętaj przy tym o jednej z podstawowych zasad, czyli jak najwcześniejszym wdrażaniu metod na to, jak wychować kota. Nawet jeśli Twój przyjaciel z natury nie należy do pieszczochów, uczony odpowiednio wcześniej przynajmniej oswoi się z człowiekiem, dzięki czemu odwiedziny znajomych czy członków dalszej rodziny opiekuna nie będą dla niego silnym stresem. Nie musi natychmiast wskakiwać im na kolana. Ważne, aby nie reagował negatywnie na obcych.


Jak wychować kota, żeby nie gryzł?

Twój kot niekiedy reaguje agresją w niespodziewanych sytuacjach? Z pewnością nie dzieje się to bez przyczyny, dzięki czemu powinno udać się oduczyć go tego zachowania. Znaczenie z pewnością będzie mieć przyczyna ataków. Czasem nie jest to proste, istnieje jednak kilka podstawowych przyczyn agresji:

  • niewłaściwa socjalizacja – występuje szczególnie u kotów, które zostały zbyt wcześnie oddzielone od matki;
  • ból – wywołany zarówno chorobą, jak i urazem. Kot może ugryźć na przykład po nadepnięciu mu na ogon lub łapkę;
  • niektóre choroby – niekoniecznie związane z bólem, a na przykład problemami neurologicznymi;
  • strach – koty często gryzą, kiedy po prostu się boją. Przyczyn takich odczuć może być wiele, dlatego zastanów się, co może wywoływać je u Twojego pupila;
  • potrzeba samotności – koty mogą być stworzeniami bardzo towarzyskimi, jednak nawet te najbardziej przymilne będą potrzebować chwili wytchnienia. Jeśli mimo to im jej nie zapewnisz, kot może zamanifestować potrzebę chwili dla siebie za pomocą swoich ostrych ząbków;
  • nuda – mruczki potrzebują zabawy przez całe swoje życie, a jej brak silnie wpływa na ich psychikę, wywołując między innymi agresję;
  • niezaspokojenie potrzeb behawioralnych – w tym nie tylko wymienionej już zabawy czy poczucia bezpieczeństwa, lecz także drapania, polowania czy spokojnego snu. Może to wywołać u zwierzęcia między innymi silny niepokój i frustrację, co skutkuje niepożądanymi z punktu widzenia opiekuna zachowaniami.

 

Jak wychować kota, aby nie przejawiał agresji? Jeżeli problemem nie są ból czy choroby, a kłopoty behawioralne, musimy sprawić, aby zwierzę czuło się komfortowo. Podawaj mu smakołyki, baw się z nim i spędzaj czas, jednocześnie zapewniając mu chwilę wytchnienia, kiedy pupil tego potrzebuje. Możesz między innymi urządzić prywatne miejsce tylko dla niego, na przykład w budce czy transporterze, w którym Twój czworonożny przyjaciel będzie mógł się schować i pobyć chwilę w samotności. W przypadku kotów z głębszym problemem, na przykład niewystarczająco oswojonych, konieczna może być pomoc specjalisty.

Najlepszym sposobem na to, jak wychować kota, będzie odpowiednio wczesne rozpoczęcie wpajania mu podstawowych zasad, łagodność i konsekwencja, a także mnóstwo cierpliwości. Nie rób też nic na siłę, Twój mały indywidualista wcale nie musi podawać łapki tak, jak kot na filmiku w Internecie. Kocia nauka ma przede wszystkim sprawić, że Wasze wspólne życie stanie się prostsze i szczęśliwsze dla obu stron.

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records