WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Jak pozbyc sie zapachu kociego moczu","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/jak-pozbyc-sie-zapachu-kociego-moczu"}]

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?

Adult-landing_0.jpg

Koty zwykle załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w kuwecie, jednak z różnych przyczyn zdarzają im się niespodziewane incydenty

 

Koty zwykle załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w kuwecie, jednak z różnych przyczyn zdarzają im się niespodziewane incydenty. Zapach kociego moczu jest bardzo intensywny, dlatego niestety ciężko pozbyć się go z mieszkania. Podpowiadamy, jak usunąć koci mocz z kanapy, dywanu, ściany i każdego innego miejsca, w którym mruczek załatwił swoje potrzeby fizjologiczne. 
 

Spis treści: 

  1. Dlaczego koty załatwiają potrzeby fizjologiczne poza kuwetą?
  2. Jak pozbyć się zapachu kociego moczu z kuwety?
  3. Jak usunąć zapach kociego moczu z dywanu i innego płótna?
  4. Jak usunąć zapach kociego moczu ze ściany? 

Dlaczego koty załatwiają potrzeby fizjologiczne poza kuwetą?

Koty to zwykle czyste stworzenia i niechętnie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w miejscu im nieodpowiadającym. Jeśli kuweta jest przepełniona, postawiliśmy ją w złym miejscu, niedawno wymieniliśmy żwirek na nielubiany przez zwierzę (np. nadmiernie trzeszczący pod łapami lub o intensywnym zapachu), kot może niechętnie z niej korzystać. Wówczas szuka innego terenu, którym na naszą niekorzyść najczęściej są domowe meble i dekoracje, a nawet przedmioty pozostawione na podłodze. Przyczyną załatwiania się w niepożądanych przez opiekuna miejscach może być również zbyt mała liczba kuwet. Jeżeli w  domu mieszka więcej niż jeden mruczek, kocich toalet powinno być o 1 więcej niż zwierząt.

Jeśli kot oddaje mocz poza kuwetą sporadycznie, najprawdopodobniej przyczyną jest właśnie brudna kuweta. Zastanawiając się, jak pozbyć się zapachu kociego moczu, w pierwszej kolejności powinniśmy więc sprawdzić, co jest przyczyną takiego zachowania pupila. Odpowiednie przygotowanie i regularne czyszczenie kuwety nie przynosi efektów? Twój podopieczny wciąż pozostawia ślady moczu w całym mieszkaniu? Być może wynika to z pogorszenia stanu zdrowia mruczka lub zadziałały jakieś czynniki behawioralne. 

Koty mogą oddawać mocz poza kuwetą m.in. podczas chorób, takich jak np. zapalenie pęcherza moczowego. Wówczas brak kontroli nad pęcherzem sprawia, że zwierzę może pozostawiać mocz w licznych miejscach, co oczywiście nie jest jego winą i wymaga bezwzględnej konsultacji z lekarzem weterynarii. 

Zanim zaczniemy szukać sposobów, jak usunąć zapach kociego moczu, warto przeanalizować także sposób wychowania zwierzęcia. Jednym z czynników powodujących załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą jest stres. Podenerwowanie i lękliwość u mruczków może wynikać z wielu przyczyn, takich jak: niedostateczna uwaga opiekuna, ograniczona przestrzeń czy nawet obecność agresywnego zwierzęcia w sąsiedztwie. Koty są najczęściej przyjazne i wierne opiekunom. Potrafią jednak wyraźnie sygnalizować swoje niezadowolenie. Jeśli zbyt długo pozostawiasz podopiecznego w samotności, może upomnieć się o uwagę, pozostawiając swój zapach w rozmaitych miejscach.   

W wymienionych przypadkach neutralizator kociego moczu będzie niewystarczający. Zwierzę z problemami zdrowotnymi lub behawioralnymi wymaga pomocy specjalisty i szczególnej uwagi kochającego opiekuna.       

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu z kuwety?

Jeśli chcesz pozbyć się zapachu kociego moczu z mieszkania, przede wszystkim zadbaj o czystość kuwety. Zwierzę musi mieć czyste miejsce, do którego chętnie uda się w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Koci mocz już po kilku godzinach będzie zniechęcał nie tylko domowników, lecz także samego mruczka.

Brudna kuweta spowoduje, że pupil zacznie szukać innego miejsca. Niestety koty często mają skłonność do przyzwyczajeń, przez co mogą upodobać sobie nową, samodzielnie wybraną „toaletę”, którą może okazać się puszysty dywan, kanapa lub zasłony. Z pewnością wolelibyśmy uchronić je przed zapachem kociego moczu. Żeby nie dopuszczać do niepożądanych epizodów, musimy więc odpowiednio zadbać o czystość i rodzaj kuwety.   

Po pierwsze, należy regularnie myć kocią toaletę. Opiekunowie jednego kota powinni pamiętać o opróżnianiu kuwety z odchodów przynajmniej dwa razy dziennie. Gruntowne jej czyszczenie, a tym samym całkowita wymiana żwirku na nowy, musi odbywać się przynajmniej raz w tygodniu. 

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu z kuwety? Wszystko zależy od jej rodzaju. W przypadku otwartych pojemników najlepiej sprawdzi się neutralizator kociego moczu bezpieczny dla zwierząt. Może to być środek w postaci proszku (dodatkowo usuwa zapach moczu kocurów) lub płyny z atomizerem. Wcześniej jednak warto dokładnie umyć kocią toaletę gorącą wodą. Kuwety zamknięte wymagają dodatkowo wymiany filtrów powietrza co kilka tygodni lub miesięcy. Po gruntownych porządkach warto spryskać kuwetę specjalnym sprayem, który pozwala dłużej zachować świeżość. 

Jak usunąć zapach kociego moczu z dywanu i innego płótna?

Jeśli kot załatwi swoje potrzeby fizjologiczne na pościeli lub zasłonach, najczęściej wystarczające okazuje się ich wypranie w najwyższej dopuszczalnej temperaturze. Należy jednak pamiętać, aby zrobić pranie możliwie jak najszybciej. Znacznie trudniej odpowiedzieć na pytanie, jak usunąć zapach kociego moczu z dywanu lub kanapy, których do pralki oczywiście nie włożymy. 

Jeśli zauważysz koci mocz na płótnie:

  • jak najszybciej ogranicz wchłanianie się moczu do tkaniny, przykładając chłonne ściereczki lub ręczniki papierowe;
  • wetrzyj w plamę pastę z sody oczyszczonej i pozostaw na godzinę. Przygotujesz ją, rozpuszczając sodę w niewielkiej ilości wody. Jest to najskuteczniejszy domowy neutralizator kociego moczu. Stosując jedynie syntetyczne środki do prania, miej na uwadze, że niektóre z nich mogą jedynie mieszać się z kocim moczem; 
  • przygotuj mieszaninę wody utlenionej z wodą w stosunku 1:10 – zwykle sprawdza się jednak tylko w przypadku białych materiałów, inne może odbarwiać; 
  • wypierz dokładnie dywan, zasłony lub inną tkaninę, którą Twój pupil uznał za odpowiednie miejsce do oddania moczu. 

Jak usunąć zapach kociego moczu ze ściany? 

Koty to bardzo ciekawskie stworzenia. Potrafią nas zaskoczyć, ale nie zawsze pozytywnie. Zdarza się, że zaznaczają swoje terytorium właśnie poprzez oddawanie moczu. Jest to skłonność przede wszystkim kocurów, które nie zostały wykastrowane, jednak również kocice w pewnym wieku mogą zanieczyszczać miejsce zamieszkania. Kastracja jest ważnym zabiegiem nie tylko ze względu na fakt, że za jej pomocą możliwe jest kontrolowanie liczby urodzeń zwierząt i zapobieganie ich bezdomności. Ma także pozytywny wpływ na wiele aspektów kociego zdrowia, a jeśli zostanie wykonana u młodych mruczków (które jeszcze nie utrwaliły niepożądanego zachowania), ogranicza lub wprost eliminuje nawyk znaczenia terenu moczem.

Brzydko pachnąca plama kociego moczu może pojawić się nie tylko na płótnie, które teoretycznie wystarczy wyprać, lecz także np. na ścianie, płytkach czy panelach. Co wówczas zrobić? Jak usunąć koci mocz ze ściany i innych elementów mieszkania? 

Podobnie jak w przypadku tkanin, starajmy się działać jak najszybciej. Należy dokładnie osuszyć plamę i zastosować silny detergent. W zależności od powierzchni sprawdzają się m.in. mieszaniny wody z octem lub roztwory wody z płynem do płukania ust. Przed myciem ścian i innych powierzchni warto sprawdzić, czy nie powodują one odbarwień. 

To, jak pozbyć się zapachu kociego moczu, ma szczególne znaczenie nie tylko ze względu na komfort domowników. Pamiętajmy, że kot, który wyczuje zapach swojego moczu w mieszkaniu, najprawdopodobniej prędzej czy później załatwi się w tym samym miejscu. Neutralizacja nieprzyjemnego zapachu służy więc także wychowaniu zwierzęcia i pielęgnowaniu prawidłowych nawyków. 

Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records