WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Porady i informacje dotycz\u0105ce koci\u0105t | WHISKAS\u00ae","url":"\/kocieta"},{"text":"Dynamic Landing View","url":"\/kocieta\/zachowanie"},{"text":"Ograniczanie agresji u kota","url":"\/kocieta\/zachowanie\/ograniczanie-agresji-u-kota"}]

Ograniczanie agresji u kota

Kitten-0.jpg

W dziczy naturalną reakcją wielkich kotów na zagrożenia jest agresja. Twój kotek jest dokładnie taki sam. Może się jednak okazać, że zachowuje się on agresywnie nawet wtedy, gdy nie ma powodu, by tak robił np. podczas zabawy. Jeśli tak się dzieje, nie martw się – jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby opanować niechciane zachowanie kota.

Ograniczanie agresji u kota

 

Cierpliwości!

Pamiętaj, że Twój kociak jest jeszcze bardzo mały i nadal stara się poznawać świat. Może zachowywać się agresywnie, ponieważ boi się tego, czego nie rozumie lub dlatego, że jeszcze nie zdążył się nauczyć właściwego zachowania.
 

Syndrom głaskanie-gryzienie

Może się okazać, że wraz z wiekiem Twój pupil niespodziewanie zacznie zmieniać swoje kocie zachowania. Może przewracać się na plecy i radośnie pozwalać Ci się ze sobą bawić, by po chwili nagle złapać Cię za rękę pazurami i zębami.

Takie zachowanie kota, znane jako syndrom głaskanie-gryzienie, może wystąpić, gdy zaczyna dorastać. Pupil zajmuje się już swoimi sprawami, styka się z innymi kotami, ale nadal czuje się jak maluch, kiedy jest sam w domu. Ta zmiana zachowania pojawia się, gdy nagle przełącza się z trybu kociaka na tryb dorosłego kota. Skore do zabawy zachowanie przemienia w bardziej defensywną reakcję.
 

Przyzwyczajanie kota do głaskania

Dobrym pomysłem jest branie kota na ręce od najmłodszych lat. Przyzwyczajaj swojego pupila do delikatnego dotyku w różnych punktach jego ciała, a także poświęcaj dużo czasu na uspokajanie go i nawiązywanie z nim więzi. Nie wszystkie koty nauczą się akceptować głaskanie i je polubią, więc jeśli nie reaguje on na nie pozytywnie, najlepiej jest zaakceptować jego wolę i przestać próbować.
 

Bawienie się zabawkami

Zabawa to świetny sposób, aby nieco zneutralizować agresję u kota. Dostępnych jest wiele zabawek, które Twój kotek będzie uwielbiał gonić, łapać i na które będzie się rzucać. Opiekun nie będzie już musiał poświęcać swojej dłoni jako zabawki do gryzienia i wbijania pazurków.
 

Utrzymująca się agresja u kota

Istnieje możliwość, że pomimo wszelkich starań, aby zapewnić kotu poczucie bezpieczeństwa i pewności, Twój pupil będzie nadal zachowywał się agresywnie. Jeśli tak się stanie, a zwłaszcza jeśli celem jego agresji są dzieci, najlepiej jest porozmawiać z lekarzem weterynarii, który może skierować Cię do behawiorysty zwierzęcego. Z jego fachową pomocą agresywne zachowanie kota powinno wkrótce się zmienić.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz Najgłośniej mruczący kot
Whiskas Guinness World Records