WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Opieka","url":"\/opieka"},{"text":"Dorosly kot","url":"\/opieka\/dorosly-kot"},{"text":"Zachowanie","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie"},{"text":"Oznaki stresu","url":"\/opieka\/dorosly-kot\/zachowanie\/oznaki-stresu"}]

Oznaki stresu

Kitten-0.jpg

Nawet słodkie, beztroskie kocięta mogą się czasami zestresować. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki stresu lub nietypowego zachowania kota, porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii – udzieli Ci on dobrej rady, a w razie potrzeby może skierować Twojego zwierzaka na terapię do behawiorysty zwierzęcego.

Oznaki stresu

Warto mieć świadomość, że niektóre zachowania kota, takie jak drapanie i znakowanie zapachem, mogą być całkowicie naturalne dla Twojego pupila, natomiast dla Ciebie nie do przyjęcia.
 

Niespokojne zachowanie kota 

Jeśli Twój kotek przyczaił się nisko przy ziemi, z napiętym ciałem i rozszerzonymi źrenicami, może odczuwać niepokój. Może też dyszeć i lizać się bardziej niż zwykle.
 

Agresywne i niszczycielskie zachowanie kota

Jeśli Twój zazwyczaj spokojny i czuły kotek zaczyna gryźć i drapać, może się nudzić. Pamiętaj, że kot jest z natury łowcą i jeśli jego instynkty nie zostaną zaspokojone, będzie szukał stymulacji w różnych miejscach i sytuacjach. Może się też tak zachowywać, jeśli poczuje, że jego terytorium jest zagrożone.
 

Znaczenie terytorium w domu 

Jeśli nastąpiła zmiana w rutynie Twojego kociaka lub jeśli pojawił się nowy kot w domu, może okazać się, że zacznie on znaczyć swój teren. Należy użyć rozcieńczonego środka dezynfekującego, aby usunąć zapach oraz umieścić miskę na karmę w pobliżu oznaczonego miejsca. Przede wszystkim daj swojemu kociakowi dużo wsparcia i otuchy w tej stresującej dla niego sytuacji.
 

Brudzenie w domu 

Jeśli Twój kotek jest ogólnie zdrowy, załatwianie się i brudzenie w domu może być oznaką stresu. Należy przykryć zabrudzone miejsce folią aluminiową lub plastikiem, aby go odstraszyć. Przygotuj dla niego czystą kuwetę i koniecznie pamiętaj, aby zwierzak dostawał mnóstwo wsparcia i otuchy.
 

Nerwowa pielęgnacja kota 

Jeśli Twój kotek czuje się zestresowany, może przesadzać z pielęgnacją, stale liżąc i żując to samo miejsce na sierści. Jeśli długo będzie tak robić, może to doprowadzić do uszkodzenia jego skóry. Warto zasięgnąć na ten temat rady lekarza weterynarii.
Najgłośniej mruczący kot

Marka WHISKAS® razem z Guinness World Records szuka nowego rekordzisty!

Obejrzyj teraz
Whiskas Guinness World Records