Nawet słodkie, beztroskie kocięta mogą się czasami zestresować. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki stresu lub nietypowego zachowania kota, porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii – udzieli Ci on dobrej rady, a w razie potrzeby może skierować Twojego zwierzaka na terapię do behawiorysty zwierzęcego.
Warto mieć świadomość, że niektóre zachowania kota, takie jak drapanie i znakowanie zapachem, mogą być całkowicie naturalne dla Twojego pupila, natomiast dla Ciebie nie do przyjęcia.
Niespokojne zachowanie kota
Jeśli Twój kotek przyczaił się nisko przy ziemi, z napiętym ciałem i rozszerzonymi źrenicami, może odczuwać niepokój. Może też dyszeć i lizać się bardziej niż zwykle.
Agresywne i niszczycielskie zachowanie kota
Jeśli Twój zazwyczaj spokojny i czuły kotek zaczyna gryźć i drapać, może się nudzić. Pamiętaj, że kot jest z natury łowcą i jeśli jego instynkty nie zostaną zaspokojone, będzie szukał stymulacji w różnych miejscach i sytuacjach. Może się też tak zachowywać, jeśli poczuje, że jego terytorium jest zagrożone.
Znaczenie terytorium w domu
Jeśli nastąpiła zmiana w rutynie Twojego kociaka lub jeśli pojawił się nowy kot w domu, może okazać się, że zacznie on znaczyć swój teren. Należy użyć rozcieńczonego środka dezynfekującego, aby usunąć zapach oraz umieścić miskę na karmę w pobliżu oznaczonego miejsca. Przede wszystkim daj swojemu kociakowi dużo wsparcia i otuchy w tej stresującej dla niego sytuacji.
Brudzenie w domu
Jeśli Twój kotek jest ogólnie zdrowy, załatwianie się i brudzenie w domu może być oznaką stresu. Należy przykryć zabrudzone miejsce folią aluminiową lub plastikiem, aby go odstraszyć. Przygotuj dla niego czystą kuwetę i koniecznie pamiętaj, aby zwierzak dostawał mnóstwo wsparcia i otuchy.
Nerwowa pielęgnacja kota
Jeśli Twój kotek czuje się zestresowany, może przesadzać z pielęgnacją, stale liżąc i żując to samo miejsce na sierści. Jeśli długo będzie tak robić, może to doprowadzić do uszkodzenia jego skóry. Warto zasięgnąć na ten temat rady lekarza weterynarii.