WHISKAS PL

Wpisz poniżej słowo kluczowe, aby wyszukać artykuły i produkty.

[{"text":"Strona g\u0142\u00f3wna","url":"\/"},{"text":"Koci\u0119ta","url":"\/kocieta"},{"text":"Zdrowie i piel\u0119gnacja","url":"\/kocieta\/zdrowie-i-pielegnacja"},{"text":"Piel\u0119gnacja kota ","url":"\/kocieta\/zdrowie-i-pielegnacja\/pielegnacja-kota"}]

Pielęgnacja kota

Kitten-0.jpg

Twój kot spędza dużo czasu na utrzymywaniu higieny. Pielęgnacja kota nie tylko pomaga w dbaniu o jego sierść, ale także wspiera usuwanie kocich pasożytów i wzmacnianie więzi społecznych.

Pielęgnacja kota

 

Wczesny start 

Pielęgnacja kota to świetny sposób na budowanie relacji z pupilem, ponieważ naśladuje więź między kocią mamą a jej dziećmi. Postaraj się jak najwcześniej wypracować dobre nawyki pielęgnacyjne – im bardziej zachęcasz kota do naturalnych zachowań, tym lepiej go zrozumiesz i długo będziesz cieszyć się jego dobrą kondycją.
 

Zabawa szczotką

Kot może być zdenerwowany, gdy szczotkujesz go po raz pierwszy. Pomóż mu się zrelaksować, pozwalając bawić się grzebieniem i szczotką – wkrótce się do nich przyzwyczai. Czesz kociaka po całym ciele bardzo delikatnie – szczególnie na brzuchu i w trudno dostępnych miejscach tak, aby czuł się komfortowo podczas pielęgnacji.
 

Jak pielęgnować?

Zanim zaczniesz używać szczotki i grzebienia, poświęć chwilę na delikatne głaskanie kota. Następnie wyczesz sierść od głowy do ogona, zachowując szczególną delikatność wokół głowy. Sprawdź stan sierści i skóry oraz poszukaj oznak kocich pcheł lub innych pasożytów u kota. Następnie wyszczotkuj futro, aby usunąć martwe włosy.
 

Jak poradzić sobie z kołtunami? 

Rozplącz palcami wszystkie splątane włosy i usuń je, zanim zabierzesz się do właściwej pielęgnacji kota. Nie martw się – jeśli regularnie czeszesz swojego pupila, splątana sierść nie powinna pojawiać się zbyt często. Jeśli Twój kot jest dosyć brudny, zanurz czystą ściereczkę w ciepłej wodzie, wyciśnij ją i użyj do wytarcia jego sierści. Nie używaj mydła, które podrażnia jego skórę.
 

Czyste oczy i uszy

Po zakończeniu szczotkowania kota sprawdź jego oczy i uszy. Jeżeli oczy Twojego pupila są trochę załzawione, oczyszczaj je ostrożnie przy użyciu wacika zwilżonego ciepłą wodą. Koniecznie użyj nowego wacika do każdego oka.

Jeśli uszy Twojego kotka nie są czyste, wytrzyj je suchym, bawełnianym wacikiem. Nie czyść ucha poza obszarem, który możesz zobaczyć ani nie wkładaj niczego do jego środka. Jeśli widzisz wewnątrz dużo ciemnego wosku, poproś lekarza weterynarii o radę.
 

Zdrowe zęby

Zęby kota powinny być czyste i bez osadów, a jego dziąsła mieć zdrowy, różowy kolor. Sprawdzaj regularnie jamę ustną swojego kotka, aby się do tego przyzwyczaił. Gdy trzeba będzie umyć pupilowi zęby lub podać lekarstwa, nie będziesz musiał robić tego na siłę.
 

Eleganckie pazury 

Twój kociak uwielbia drapać przedmioty znajdujące się na jego terytorium – jest to naturalne zachowanie, które pomaga mu polować i oznaczać swój rewir zapachem. Drapak będzie działać jak pilnik do kocich pazurów, ale będzie trzeba je przycinać, kiedy kot trochę podrośnie. Przyzwyczajaj go do tego, pielęgnując łapy od najmłodszych lat – w ten sposób będzie bardziej skłonny do współpracy, gdy dorośnie. Lekarz weterynarii może pokazać Ci, jak to zrobić.